Dokument ten opisuje instalację i konfigurację syntezatorów mowy w programie JAWS 6.
Podczas instalacji dokonujemy wyboru syntezatorów mowy, z którymi współpracować będzie program JAWS.
Syntezatory RealSpeak i RealSpeak Solo (SAPI 5)
Syntezator RealSpeak dla JAWS obsługuje system operacyjny Windows NT/2000/XP, do komunikacji z programem udźwiękawiającym wykorzystywana jest technologia SAPI 5. Syntezatory SAPI 5 są obsługiwane przez JAWS 5 i nowsze.
Aby zainstalować i skonfigurować syntezator do pracy z JAWS, należy wykonać następujące czynności:
1. Zainstalować syntezator mowy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez program instalacyjny.
2. Z Panelu Sterowania Windows uruchomić moduł Mowa. W grupie "Wybór głosu" wybrać z listy syntezator "ScanSoft Agata" lub w przypadku wersji Solo "ScanSoftAgata_Full_22kHz" i zatwierdzić wybór.
3. W programie JAWS z listy zainstalowanych syntezatorów należy wybrać "SAPI 5"
4. Jeżeli zamiast syntezatora RealSpeak usłyszymy inny syntezator SAPI 5 zainstalowany w systemie, należy wybrać odpowiedni głos lektora. W oknie programu JAWS wybieramy z menu: Opcje > Głosy > Ogólne. W oknie "Ogólne ustawienia głosu" jako lektora wybieramy "ScanSoft Agata" lub w przypadku wersji Solo "ScanSoftAgata_Full_22kHz".
5. W oknie Jaws w menu "Język" > "Język syntezatora" standardowo dostępne są dwie opcje: Polski i Angielski. Aby interpunkcja była odczytywana po polsku, należy wybrać Polski.
Uwaga! Jeżeli w systemie zainstalowane są oba syntezatory: RealSpeak i RealSpeak Solo mogą wystąpić problemy z przełączeniem się na wersję Solo. Dlatego zalecana jest instalacja wyłącznie nowszej wersji tzn. syntezatora RealSpeak Solo.
Jeżeli chcemy, aby JAWS zawsze uruchamiał się z syntezatorem RealSpeak, musimy wybrać go jako domyślny syntezator programu JAWS.
Jeżeli korzystamy z syntezatora Apollo, nie powinniśmy korzystać z automatycznej instalacji, która pomija wszystkie ekrany konfiguracyjne. Zamiast tego należy wybrać tryb "Krok po kroku" (Guided) lub "Zaawansowany" (Advanced). Można wtedy wybrać używany syntezator oraz określić, do którego portu jest podłączony.
Aby syntezator Apollo 2 czytał prawidłowo polskie litery:
1. Powinien to być syntezator przynajmniej dwujęzyczny (np. z językiem polskim i angielskim), w przeciwnym wypadku konieczny jest kontakt z serwisem firmy Altix (konieczna jest ręczna modyfikacja plików konfiguracyjnych).
2. Potrzebne są uaktualnione sterowniki do syntezatora. Odpowiednie pliki (dolphin.jls i dolphin.jsf) są kopiowane do katalogu programu JAWS razem ze spolszczeniem.
3. Po instalacji, używając prostego edytora teksu (np. Notatnika) należy otworzyć plik JFW.INI umieszczony w katalogu programu JAWS, odnaleźć w sekcji [Synthesizers] wpis dotyczący syntezatora Apollo, przykład poniżej:
Synth2Name=apollo2
Synth2LongName=Apollo 2
Synth2Port=Com1:9600,n,8,1
Synth2Driver=apollo2
i zmienić wartości zmiennych Synth2Name oraz Synth2Driver z apollo2 na dolphin. Poniżej umieszczony jest poprawiony wpis:
Synth2Name=dolphin
Synth2Driver=dolphin
W zależności od liczby zainstalowanych syntezatorów, należy odpowiednio zmienić numer syntezatora (np. zamiast Synth2Name napisać Synth3Name itd.). Numer portu, do którego podłączony jest syntezator, może różnić się od podanego w przykładzie.
4. Syntezator mowy należy włączać przed uruchomieniem programu JAWS.
5. Jeżeli syntezator nadal nie czyta polskich liter, należy sprawdzić w menu JAWS czy jako język syntezatora wybrany jest polski.
W przypadku syntezatorów wykonanych w technologii SAPI (np. SPEAK II), wyboru syntezatora nie dokonuje się podczas instalacji JAWS.
W oknie programu JAWS z menu Język wybieramy opcję Zmień syntezator. Wyświetlone zostanie podmenu, w którym dostępna jest opcja Wykryj syntezatory SAPI 4. Po wybraniu tej opcji wyświetlone zostanie okno z listą syntezatorów SAPI 4 zainstalowanych w systemie. W oknie tym dostępne są również opcje, które pozwalają dodać do JAWS tylko wybrane lub wszystkie dostępne syntezatory.
W starszych wersjach programu JAWS (4.5 i starsze) nie ma opcji automatycznego wykrywania syntezatorów SAPI4 i należy skonfigurować je ręcznie. W tym celu należy zmodyfikować plik JFW.INI umieszczony w głównym katalogu programu JAWS.
Otwieramy plik JFW.INI w Notatniku i na końcu sekcji [Synthesizers] dopisujemy kolejny syntezator. W przypadku syntezatora SPEAK II należy dodać trzy linie:
Synth4Name=ReadBoard dla Windows
Synth4LongName=SPEAK 2
Synth4Driver=mssapi
W zależności od liczby zainstalowanych syntezatorów, należy odpowiednio zmienić numer syntezatora (np. zamiast Synth4Name napisać Synth3Name itd.).
Wybór domyślnego syntezatora
Przy każdym uruchomieniu JAWS aktywny jest angielski syntezator, co zrobić, aby program JAWS uruchamiał się z wybranym przez nas syntezatorem?
Należy zmienić syntezator domyślny w Menedżerze konfiguracji JAWS.
1. Uruchom Menedżera konfiguracji JAWS:
- Wciśnij INSERT+J, aby przywołać okno JAWS
- Naciśnij ALT, aby przejść na pasek menu
- Z menu "Narzędzia" wybierz opcję "Menedżer konfiguracji" i naciśnij ENTER
2. Wyświetlone zostanie okno "Menedżera konfiguracji" z otwartym plikiem konfiguracji domyślnej (default.jcf). Jeżeli aktywny będzie inny plik, wybierz opcję "Otwórz plik domyślny" z menu "Plik" (skrót CTRL+SHIFT+D).
3. Przejdź na pasek menu, rozwiń menu "Ustaw opcje" i wybierz "Opcje syntezatora".
4. W oknie "Opcje syntezatora" wybierz z listy nowy domyślny syntezator i wciśnij przycisk OK. Możesz też zmieniać pozostałe ustawienia dostępne w oknie.
5. Zapisz zmiany (CTRL+S) i zamknij "Menedżera konfiguracji".
Odtąd po uruchomieniu JAWS, aktywny będzie wybrany przez Ciebie syntezator mowy.
Kamila1312