Tratwa ratunkowa
Rozłożenie na podłodze arkusza szarego papieru, jedno dziecko, wyznaczone przez nauczyciela, wchodzi na „tratwę” i po kolei ratuje pozostałe dzieci, przywołując je kolejno na tratwę.
Uściśnij dłoń
Uczestnicy chodzą swobodnie po sali, prowadzący podaje im kolejne instrukcje :
- uściśnijcie jak najwięcej dłoni,- stańmy w kręgu, weźmy się za ręce i zróbmy fale,- stańmy w ciasnym kręgu, zróbmy jednocześnie przysiad.
Zaczarowane ludzikiDzieci biegają po sali, rozmawiają, lub podśpiewują. Na słowo magiczne, np. "bum"- zatrzymują się jak przerażone w tej pozycji, w jakiej się wcześniej znajdowały. Podawanie przedmiotuUczestnicy stają w kole zwróceni twarzami do siebie. Prowadzący podaje woreczek z grochem, który uczestnicy przekazują sobie tak, jakby ten przedmiot był: bardzo ciężki, gorący, kruchy, cuchnący, lepki itp. Prowadzący zmienia polecenia po każdej rundce.ChodzenieUczestnicy chodzą swobodnie po sali. Prowadzący zmienia, co jakiś czas polecenia, np.:- chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni- chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, skacząc po kamieniach, po gorącym piasku- tworzymy „Ministerstwo Głupich Kroków” – każdy wymyśla śmieszny sposób chodzeniaWyścigi konneDzieci siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym, słuchają relacji nauczyciela z wyścigów konnych i wykonują wszystkie gesty za nauczycielem:Konie podchodzą do startu /wolno, miarowo uderzają dłońmi o kolana, raz w lewe, raz w prawe/ jeden kuleje /jedno dziecko uderza niemiarowo/. Bomba w górę – bum! /dzieci wyraźnie wymawiają BUM! unosząc jedną dłoń w górę/. Poszły /bardzo szybko uderzają dłońmi o kolana raz w prawe, raz w lewe/, Zakręt w prawo / ostro przechylają się w prawo nie przestając uderzać w kolana/, zakręt w lewo /przechylają się w lewo/. Przeszkoda /wymawiając HOP! Udają przeskok przez płot (ręce ułożone jak w skoku do wody)/. Konie pędzą po moście /pięściami uderzają w piersi/, po wodzie /pięściami uderzają o napuszone policzki/, rów z wodą /wymawiają PLUM! uderzając dłońmi o podłogę/. Biegną dalej /cały czas szybko uderzając dłońmi o kolana/. Meta już blisko, kto będzie pierwszy? /dzieci uderzają coraz szybciej/. Meta! /dzieci padają zmęczone/.
MasażWieje wietrzyk : fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i drugie ucho dziecka)Kropi deszczyk : puk, puk, puk (delikatnie stukamy palcami)Deszcz ze śniegiem : chlup, chlup, chlup ( uderzamy dłońmi zwiniętymi w miseczki)A grad w szyby : łup, łup , łup (lekko uderzamy pięściami w plecy dziecka)Świeci słonko : ruchem okrężnym gładzimy plecy dłonią Wieje wietrzyk : dmuchamy we włosyPada deszczyk : stukamy palcami.Czujesz dreszczyk? : leciutko szczypiemy w kark.
FigurkaDzieci tańczą w parach w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, tańczące pary zastygają w bezruchu tworząc "skamieniałą figurkę".
Wycieczka ( cel: lepsze poznanie w grupie )Wybieramy się na wycieczkę i każdy coś pakuje do plecaka.Każdy pakuje jedną rzecz na pierwszą literę swojego imienia i mówi co spowodowało, że wybrał właśnie to np. „Ja Basia zabieram na wycieczkę bułeczkę dlatego, że nie wiem czy nie będę głodna” – i podajemy plecak osobie po swojej lewej stronie itd.
DominoDomino to gra polegająca na łączeniu takich samych elementów.Prowadzący staje w środku koła i mówi: „Jestem pierwszym elementem domina. Proszę do siebie kogoś kto, tak jak ja, … lubi wesołe piosenki”. Kto pierwszy chwyci prowadzącego za rękę wygrywa i teraz on zaprasza kogoś o podobnych upodobaniach. Ostatnia osoba zamyka krąg i łączy nas wszystkich.
Taniec integracyjny z czapeczkąGra muzyka. Dzieci ustawione są w kręgu. Prowadzący zakłada na głowę czapeczkę i tańcząc wykonuje jakieś charakterystyczne ruchy – pozostali naśladują go. W pewnym momencie przekazuje czapeczkę w lewą stronę. Teraz osoba posiadająca czapeczkę wymyśla jakiś ruch a wszyscy go naśladują. Zabawa trwa aż czapeczka wróci do prowadzącego.
Moje miejsceDzieci siedzą w kole po turecku. W kole robimy przerwę i uzyskujemy wolne miejsce. Na puste miejsce osoby siedzące z 2 stron mogą kogoś zaprosić, kogo chcą mieć przy sobie, kogo lubią. Warunek to: powiedzenie „Moje miejsce” i klepnięcie ręką w puste miejsce. Jeśli 2 osoby jednocześnie klepną i powiedzą w równym czasie, muszą ustalić między sobą, kogo zaproszą. Osoba zapraszana zwalnia miejsce i zabawa toczy się dalej.
Nieostrożne żabkiDzieci siedzą w kręgu z opuszczonymi głowami. Jedno dziecko cichutko kumka. Pozostałe milczą. Wybrane dziecko – bociek stoi poza kręgiem, słucha skąd dochodzi głos i stara się wskazać dziecko będące nieostrożną żabką. Jeśli odszuka żabkę zajmuje jej miejsce.
KąpielKażde dziecko otrzymuje kartonik z nazwą jednego z przyborów potrzebnych do mycia. Nazwy mogą się powtarzać. Wymienione nazwy np. gąbka, szczotka, mydło, kubek, pasta, zamieniają się miejscami. Na hasło "Kąpiel" wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.
PantomimaUczestnicy siedzą w kręgu. Jedna osoba wychodzi na środek i naśladuje wykonywanie jakiejś czynności np. jedzenie lodów, wchodzenie po schodach, mycie okna, szycie itd.Uczestnicy odgadują jaka to czynność. Kto odgadnie wchodzi do środka i naśladuje coś innego.
Zgadnij – czyje słyszysz imięJedno dziecko opuszcza krąg z poleceniem, aby po powrocie odgadło, jakie imię słyszy. Pod jego nieobecność wybieramy imię dziecka z sali np. Kamil. Dzielimy je na sylaby Ka – mil. Na dany znak, dzieci w dwóch grupach skandują jednocześnie sylaby wybranego imienia. Jeżeli zgadujący trzykrotnie poniesie porażkę w odgadywaniu, daje fant.W domu kipi mlekoJedna osoba staje w środku i wskazując na wybrane przez siebie dziecko szybko mówi „W domu kipi mleko". Zanim skończy, wskazana osoba musi powiedzieć imię dziecka siedzącego po prawej. Jeśli się pomyli lub nie odpowie, idzie do środka.PodiumKażdy próbuje znaleźć cechę wspólną łączącą trzy osoby z grupy. Kto taką znajdzie, wówczas wywołuje dane osoby na środek. Pozostali muszą odgadnąć, jaka to cecha.
Dodaj swój ruchGrupa siedzi w kręgu. Osoba zaczynająca wstaje i pokazuje jakiś ruch. Następnie osoba siedząca po lewej stronie powtarza ruch i dodaje swój. Gra odbywa się bez słów. Jeśli ktoś się odezwie lub ominie ruch, daje fant.To lubięNa przygotowanych kartkach wypisujemy pionowo litery swojego imienia i szukamy do nich odpowiedniego wyrazu np. nazwy, wydarzenia, rzeczy, które lubię.Na przykład:G – gościO – ogród botanicznyS – siedzenie przed komputeremI – irysy A – arbuzy
Perskie okoDzieci tworzą dwa koła – koło wewnętrzne to osoby siedzące na krzesłach, koło zewnętrzne to osoby stojące za krzesłami. Osoba stojąca w środku koła ,,puszcza oko” do jednej z siedzących, ta szybko wstaje i stara się uciec na środek koła. Osoba stojąca na zewnątrz łapie ją starając się nie dopuścić do ucieczki. Jeżeli siedzącej uda się dotrzeć do środka koła zamienia się miejscami z osobą ,,puszczającą oko”.
Krążące pudełkoDzieci stoją w kole. W czasie trwania muzyki krąży pudełko. gdy muzyka milknie osoba u której pudełko się znajduje, wyjmuje jeden los, na którym zapisane jest zadanie. Należy zadanie wykonać i zabawa zaczyna się od początku. (Przykładowe zadania: zaszczekaj jak mała psinka, złóż życzenia wybranej osobie, podaj rękę wszystkim osobom, których imię zaczyna się na P itd.)
PociągUczestnicy siedzą w kręgu, osoba prowadząca staje w środku. Osoba prowadząca porusza się po okręgu, naśladując jakiś środek lokomocji, np. samochód, pociąg, statek itp. Zatrzymuje się przed kilkoma osobami, daje im znak i one ruszają za nim, naśladując ten sam pojazd. Kiedy w ruchu jest już 6 -10 uczestników, osoba prowadząca woła: zmiana i wszyscy włącznie z nią starają się usiąść na krzesłach. Ten, kto zostaje bez krzesła zaczyna zabawę od początku naśladując inny pojazd.
Klapnięte balonikiDzieci stoją zgięte w pasie, głowy opuszczone, ręce luźno wiszące, mruczą coś do siebie czy narzekają. Na umówiony znak podrywają się – wyprost całego ciała, ręce w górę i mocny krzyk, taki, jaki w tej chwili właśnie wypełnia dziecko. Ćwiczenie trzeba powtórzyć kilka razy.StonogaDzieci wędrują ustawione jedno za drugim. Śpiewają piosenkę „Idzie sobie stonoga”. Po zatrzymaniu dziecko prowadzące woła – prawa noga – wszyscy pokazują prawą nogę, potem woła – lewa noga – wszyscy pokazują. Z kolei grupa liczy raz…dwa…trzy… i w tym czasie prowadzący biegnąc wzdłuż „stonogi” musi znaleźć się na końcu. Zabawa rozpoczyna się na nowo, prowadzi kolejna osoba w rzędzie.CebulaUczestnicy ustawiają się w dwa równoliczne koła, twarzami do siebie. Witają się ze sobą. Następnie wykonują polecenie prowadzącego i żegnają się. Przykładowe zadania: (uśmiech, podanie ręki, powiedz co jadłeś na śniadanie, powiedz jakiś komplement, ulubiony przedmiot, ulubione zwierzę).
Podaj dalej kamień
W otwartym naczyniu (plastikowa miska, kosz lub wykopany w ziemi dołek) znajduje się około pięćdziesięciu kamieni o różnym kształcie i wielkości. Każdy zawodnik uzbrojony jest w łyżkę. Uczestnicy dzielą się na dwie grupy, które siedzą w rzędzie naprzeciwko siebie na krzesłach lub na ziemi. Na jednym końcu szeregu postawione jest naczynie z kamieniami (wspólne dla obu drużyn). Na sygnał startu pierwsze osoby w szeregu podnoszą przy pomocy łyżki kamień i podają go następnej osobie, kładąc na jej łyżce. W ten sposób kamień wędruje od jednego zawodnika do drugiego, aż ostatni położy go na ziemi. W międzyczasie jednak transportowany jest już drugi i trzeci, i kolejny kamień. Na koniec liczymy, ile kamieni przetransportowała każda z drużyn. Inna możliwość: Można również ustawić po jednym naczyniu dla każdej drużyny z jednakową ilością kamieni w środku. W takim przypadku chodzi o to, która z nich pierwsza zakończy przenoszenie ich na drugi koniec szeregu. Korzystniej jest posłużyć się tutaj szklanymi kulkami zamiast kamieni, aby szansę naprawdę były równe.
Iskierka przyjaźni
Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk” i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka. Dziecko przekazuje iskierkę dalej. Można połączyć z podawaniem swojego imienia przez dziecko przejmujące „iskierkę”.
Śpiewanie imion
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozpoczyna zabawę śpiewając swoje imię i wygrywając rytm na instrumencie perkusyjnym. Wszyscy śpiewają głośno imię i wyklaskują lub wytupują usłyszany rytm. Instrument zostaje przekazany następnemu dziecku i zabawa rozpoczyna się na nowo.Piłka w kole
Dzieci stojąc w kole rzucają do siebie piłkę wymieniając głośno imię własne oraz kolegi, do którego ją kieruje, np. Ania do Doroty... Dorota do Marysi...Powitanie różnymi częściami ciała
Dzieci kolejno podchodzą do siebie, wypowiadają swoje imiona i dotykają się różnymi częściami ciała zgodnie z instrukcją nauczyciela np. witamy się palcami, łokciami, kolanami, uszami, nosami, plecami, czołami itp. Kim jesteś?
Każde dziecko siedząc w kole wybiera sobie jakiego zwierzaka chce udawać, po czym kolejno pokazuje pozostałym wymyślone ruchy połączone z odgłosami wydawanymi przez to zwierzę oraz wymawia swoje imię np. robi koci grzbiet miaucząc i mówiąc Ewa. Po przedstawieniu się w ten sposób rozpoczyna się zabawa, polegająca na pokazaniu własnej interpretacji wybranego przez siebie zwierzaka i podaniu swojego imienia, a następnie wywołaniu dowolnego kolegi poprzez naśladowanie zapamiętanych ruchów i podaniu imienia naśladowanego kolegi , np. koci grzbiet, miauknięcie i imię Ewa, potem naśladowanie zwierzaka kolegi, tj. stanie na jednej nodze i klekotanie z podaniem imienia Zenek. Wywołany Zenek wstaje, pokazuje swojego bociana i naśladuje inne dziecko, łącząc to z zapamiętanym imieniem. Dzieci do domu
Prowadząca rozpoczyna zabawę będąc „matką” i stając odwrócona plecami do pozostałych uczestników zabawy – „dzieci”. „Matka” woła –„córko, córko gdzie jesteś?” dzieci – „na dworze”, Matka – „córko, córko, co robisz?” dzieci – „bawię się” matka – „Ewo, Ewo, do domu!”, dzieci o tym imieniu biegną do „mamy”, kto dotknie mamy, ten zajmuje jej miejsce. Wołając chłopców zamienia się wyraz wołając syna, dopuszczalne jest podawanie kilku imion.Literkowy pociąg
Za lokomotywą – osobą prowadzącą ustawiają się kolejno dzieci, których imiona zaczynają się na litery wymieniane w alfabetycznej kolejności. Każde dziecko „wsiadając” do pociągu głośno wymienia swoje imię zgodnie z kolejnością wywołanych przez prowadzącego liter. Jeżeli wszystkie dzieci „zajęły miejsca” w pociągu – zabawa ruchowa w pociąg do piosenki „Jedzie pociąg”. Tekst konduktora rozpoczynający zabawę;Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka.Konduktorze łaskawy, zawieź nas do WarszawyTrudno, trudno to będzie, tyle dzieci jest wszędzie.Niech tu wsiądzie grupa ta, która na „ A” imię ma,Która na „B” imię ma, która na „ C” imię ma itp.
Kłębuszek
Dzieci stoją w kręgu, prowadzący podaje kłębek wełny dziecku stojącemu obok i mówi swoje imię. Dziecko mówi swoje imię i trzymając nić przekazuje kłębek koledze po prawej stronie. Na koniec zabawy wszyscy są w jednym kręgu połączeni nicią.Wesoły balon
Jedno dziecko wchodzi do środka koła i zaprasza kolegę, wołając go po imieniu. Tworząc drugie koło w środku dzieci wołają się po kolei imionami, dopóki wszyscy nie znajdą się w jednym kręgu. Ukłony
Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Wypowiadają tekst: „Wszystkim miłym ...(imię)... nisko się kłaniamy, do wspólnej zabawy ...(imię)...zapraszamy”. Dzieci mające wywołane imię wchodzą do środka i przyjmują ukłony dzieci, następnie odwzajemniają powitanie dowolnym ruchem, okrzykiem lub miną. Wszyscy powtarzają ten ruch, dzieci wracają do koła i wywoływane jest następne imię, po czym zabawa się powtarza. Ratatatatum
Uczestnicy siedzą w kręgu, jedna osoba jest w środku. Wszyscy przedstawiają się swoimi imionami, i starają się zapamiętać imiona kolegów z prawej i lewej strony. Osoba stojąca w środku wskazuje pałeczką na dowolnego, za każdym razem innego członka kręgu i mówi „w prawo ratatatum” lub „w lewo ratatatatum”. Wskazana osoba musi powiedzieć imię sąsiada z danej strony zanim przebrzmią słowa „ratatatatum”. Jeżeli to się nie uda – wchodzi do środka, jeżeli zdąży – zabawa jest kontynuowana.
ZABAWY INTEGRACYJNE MUZYCZNO – RUCHOWE:Labada
Dzieci poruszają się po kole trzymając się za ręce i śpiewając:
Tańczymy labado, labado, labado,tańczymy labado, małego walczyka.Tańczą go harcerze, harcerze, harcerzeTańczą go harcerze i małe dzieci też.Nauczyciel pyta poruszając wymienionymi częściami ciała: „były dłonie?” Dzieci odpowiadają „tak” nauczyciel „były łokcie”, dzieci odpowiadają „nie” i zabawa toczy się dalej, dzieci poruszają się po kole trzymając się pod łokcie . Nauczyciel określa kolejność i sposób trzymania się dzieci, np. ramiona, szyje, plecy, głowy, kolana pięty itp.
Wesoło nam
Podczas refrenu dzieci ilustrują ruchem słowa piosenki według słów S. Karaszewskiego, podczas zwrotek tańczą w parach po kole, po I zwrotce zmiana partnerów.Poznajmy się nawzajem, kto jak na imię ma,Przedstawmy się nawzajem, niech każdy wszystkich zna.Podaj rękę lewą, podaj rękę prawą, zaczniemy spotkanie wesołą zabawą.Już znamy się nawzajem i kto jest kto ja wiem,a skoro cię poznałem, chcę z tobą bawić się.Podaj rękę lewą, podaj rękę prawą, zaczniemy spotkanie wesołą zabawą.Dwóm tańczyć się zachciałoDwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało, ( taniec parami po kole, podskoki z nogi na nogę)
Lecz tańczyć nie umiało, hejli, hejli, hejla. (ręce skrzyżowane z przodu)Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą, ( dzieci stają naprzeciwko siebie, przeciągają się za ręce)Ja nie chcę tańczyć z tobą, hejli, hejli, hejla. (na słowa ja nie chcę puszczają się) Poszukam dziś innego, innego, innego, ( szukają innego dziecka i ponownie rozpoczynają
taniec parami po kole)Do tańca zręczniejszego, hejli, hejli, hejla.
Witam was
Dzieci stoją w dwóch kołach współśrodkowych zwrócone twarzami do siebie.Witam was, witam was, ( dzieci klaszczą naprzemiennie w prawą a następnie lewą dłoń kolegi z naprzeciwka)na zabawę już czas. Jestem ja, jesteś ty, (wskazują na siebie i kolegę)raz, dwa, trzy. (uderzają oburącz w dłonie kolegi)Przejście o jeden krok w prawo do następnego kolegi. Zabawa zaczyna się ponownie.Bądź wśród nas
Integracyjne powitanie każdego uczestnika, szczególnie się sprawdza w małych grupach, śpiewane na melodię „Panie Janie”.Witaj ..(imię).. witaj.. (imię) ... (dzieci podają sobie dłonie)jak się masz, jak się masz. (poklepują się po plecach)Wszyscy cię witamy, (machanie dłonią)wszyscy cię kochamy, (ręce na sercu)bądź wśród nas, bądź wśród nas. (ukłon)Bugi, Bugi
Zabawa integracyjna utrwalająca również schemat ciała – prawą i lewą stronę. Dzieci śpiewają stojąc na obwodzie koła, po skończonym śpiewie zmiana miejsc. Do przodu prawą rękę daj (wyciągamy prawą rękę przed siebie)Do tyłu prawą rękę daj (ręka do tyłu)I pomachaj nią (machamy do kolegów)Bo przy bugi, bugi, bugi (obrót w prawo)Trzeba w prawo kręcić się, (obrót ponowny)No i klaskać trzeba też, (marsz w miejscu, kolana wysoko)Raz, dwa, trzy. (trzy klaśnięcia)Bugi, bugi, ahoj, (marsz do środka koła)Bugi, bugi ahoj. (na słowa ahoj podskok z uniesionymi rękami)Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie, za każdym razem zmieniając miejsce w kole.Spacer
Spacer po całej sali do melodii. Na przerwę w muzyce każdy ma okrążyć najbliższą osobę. Gdy znów zabrzmi muzyka – spacer kontynuujemy. Nie wolno okrążać tej samej osoby drugi raz.Spacer w parach
Spacer parami przy muzyce, na ściszenie melodii reagujemy zmieniając jak najszybciej dziecko w parze. Nie wolno dwa razy spacerować z tym samym partnerem.Pingwin
Dzieci ustawiają się jedno za drugim trzymając dłonie na ramionach kolegi. Tańcząc śpiewają piosenkę:Och jak przyjemnie i jak wesoło (poruszanie się do przodu „sprężynując” na ugiętych nogach)W pingwina bawić się, się, się. (na „ się” podskok)Raz nóżką w prawo, raz nóżką w lewo (nogi w bok zgodnie ze słowami, pięta do podłogi)Do przodu, do tyłu (podskoki do przodu i do tyłu)I raz, dwa, trzy. (3 podskoki w miejscu)Stonoga
Dzieci ustawiają się jedno za drugim trzymając dłonie na ramionach kolegi. Poruszają się po sali i śpiewają „Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga bęc!. Sposób poruszania się i śpiewu dostosowany ma być do polecenia prowadzącego, np. stonoga ma być wesoła, smutna, wojskowa, zła, zmęczona, zamyślona, szczęśliwa, chora itp. Samolot
Zabawa do melodii „Polka Amerykańska”.Uczestnicy stoją w kole, naśladują ruchem:
- uruchamianie silnika samolotu – prawa ręka wyciągnięta do przodu,
- przekręcenie kluczyka w stacyjce (czyk, czyk), to samo lewa ręką- zapinanie pasów po lewej stronie- zapinanie pasów po prawej stronie- wyglądanie przez okienko z lewej strony- wyglądanie przez okienko z prawej strony- lot samolotu – ręce rozłożone- turbulencja – przysiad, młynek rękoma od dołu do góry 2xstart samolotu – powstanie z przysiadu wyrzutem rąk w górę 2xCałość powtarzana od początku w zależności od długości melodii.Tęcza
Dzieci stoją w kole, inscenizują ruchem piosenkę:pada,...
amelk4