Ekologia - miniopracowanie v 1.1.doc

(50 KB) Pobierz
Ekologia - nauka, której przedmiotem jestt oddziaływanie między zwierzętami i ich środowiskiem zarówno ożywionym jak i nieożywionym; badania organizmów i zespołów organizmów w ich domu

Ekologia - nauka, której przedmiotem jest oddziaływanie między zwierzętami i ich środowiskiem zarówno ożywionym jak i nieożywionym; badania organizmów i zespołów organizmów w ich domu

Recylkulacja – powtórne użycie

Ekorozwój – zrównoważony rozwój – pożyczanie ziemi od przyszłych pokoleń

 

Zrównoważony rozwój:

Zrównoważony rozwój ma zapewnić zachowanie zasobów naturalnych, a tym samym powstrzymać dalszą degenerację środowiska przyrodniczego.

Gospodarowanie zasobami przyrody w warunkach gospodarki rynkowej wymaga zupełnie nowych rozwiązań i instrumentów. Są to:

          opłaty za korzystanie ze środowiska,

          ulgi podatkowe,

         

            CZYSTSZA PRODUKCJA

          subwencje,

          kredyty preferencyjne, bezpośrednie dotacje,

          systemy depozytowe - stosowane przy obrocie

CZYSTSZE TECHNOLOG.

  towarami degradującymi środowisko

          rynki uprawnień

Droga do zrównoważonego rozwoju:

-         

NAJLEPSZE

    DOSTĘPNE

  TECHNOLOGIE

-          zrównoważona konsumpcja – bilans potrzeb i wzrostu

-          eko – skuteczność – tworzenie wartości

-          czystsza produkcja

Zrównoważony rozwój można interpretować jako scenariusz rozwoju, w którym przyszłe pokolenia powinny mieć zagwarantowany dobrobyt  równy lub wyższy od aktualnego.

 

Czystsza produkcja

Czystsza Produkcja jest ciągłym stosowaniem zintegrowanej, prewencyjnej, środowiskowej strategii w stosunku do procesów produkcyjnych, produktów  i usług, mającej na celu zwiększenie ekoefektywności i redukcję ryzyka dla ludzi i środowiska jaką niesie działalność ludzka. Ciągła a więc systemowa działalność w ramach CP dotyczy:

·         Procesów produkcyjnych – oszczędzających surowce i energię, eliminujących toksyczne surowce oraz zmniejszających ilość i  toksyczność wszystkich zrzucanych do środowiska odpadów

·         Produktów- zmniejszających negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia produktu, od pozyskania materiałów wsadowych do ostatecznego usunięcia (zdeponowania)

·         Usług – wprowadzających środowiskową problematykę w ich projektowanie i konsumowanie

 

Ekoskuteczność -dostarczanie produktów i usług po konkurencyjnych cenach, które zaspokajają ludzkie potrzeby i podwyższają jakość życia przez ciągłe zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko i zmniejszenie zużycia zasobów w całym cyklu życia, do poziomu przynajmniej opowiadającego oszacowanej wydolności naszej planety.

 

ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM oznacza zarządzanie użytkowaniem, ochronę i kształtowanie środowiska, czyli zarządzanie ochroną środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu – co sposób bezpośredni i pośredni na „końcu rury”, w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób.

Zarządzanie środowiskiem zintegrowane z ogólnym systemem  zarządzania np. w przedsiębiorstwie lub gminie nazywa się zarządzaniem środowiskowym lub ekologicznym. Ten system zarządzania jest zaliczany do kategorii systemów szczególnie złożonych i niejednorodnych*.

 

Celem EMAS, programu znanego pod nazwą „Eco-audit” , jest promowanie poprawy działalności przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska w krajach Unii Europejskiej przez wdrażanie Systemów Zarządzania Środowiskiem wspieranych przez techniczną ocenę działalności. W ramach EMAS przeglądom ekologicznym podlega 58 rodzajów działalności przemysłowej, obejmujących procesy produkcyjne, przetwórstwo, wydobycie oraz neutralizację i składowanie odpadów. Od przedsiębiorstw wymaga się składania szczegółowych sprawozdań na temat wszystkich emisji i zrzutów zanieczyszczeń do środ. oddziaływania tych przedsiębiorstw na środowisko i społeczeństwo mieszkające w pobliżu tych zakładów, nakładów materiałowych i energetycznych.

 

ISO (z ang. International Organization for Standardization) to sieć krajowych organizacji normalizacyjnych.

 

Zarządzanie cyklem życia produktu „minimum odpadów”

Projektowanie

·   badanie produktu i poprawki

·   prace koncepcyjne

·   konstruowanie i optymalizacja

Produkcja

·   zarządzanie jakością

·   wytwarzanie

·   przygotowanie produkcji

·   opracowanie technologii

Sprzedaż (marketing )   

·   sprzedaż detaliczna

·   Reklama

·   Promocja

·   Dystrybucja

Konsumpcja i eksploatacja

·   przygotowanie i infrastruktury eksploatacji

·   Konsumpcja lub eksploatacja wyboru

Faza pokonsumpcyjna

·   zbiórka i segregacja odpadów

·   wytwarzanie surowców wtórnych

·   Wytwarzanie materiałów wsadowych

 

System zarządzania środowiskowego

"zestaw narzędzi wspomagających zarządzanie umożliwiający realizację polityki środowiskowej i w konsekwencji stałe minimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko w sposób optymalny z punktu widzenia zarówno organizacji, jak i środowiska" 

Koncepcja systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001, opiera się na zasadniczych elementach idei TQM.

KORZYŚCI WDROŻENIA:

§         Zmniejszenie kosztów działalności

§         Redukcja zagrożeń dla środowiska i zdrowia

§         Zgodność z przepisami

§         Spełnienie wymagań rynku samochodowego – klientów i odbiorców produktów

§         Przygotowanie jednostki do wejścia do UE

§         Uzyskanie ekologicznego wizerunku

§         Polepszenie stosunków ze służbami ochrony środowiska

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin