pytania i odpowiedzi na masaż.doc

(134 KB) Pobierz
Masaż - pytania i odpowiedzi

Masaż - pytania i odpowiedzi

 

Wasze pytania



Co to jest masaż klasyczny?



Jak wygląda taki masaż i jak się do niego przygotować?



Jak masaż wpływa na organizm człowieka ?



Jak bardzo bolesny jest masaż i jak długo utrzymują się po nim siniaki ?



Czy masaż można wykonać przez ubranie ?



Ile schudnę po takich masażach ?



Czy można korzystać z sauny bezpośrednio przed masażem ?



Jak często trzeba/można korzystać z masaży ?



Jakie są przeciwwskazania związane z masażem ?

 

 

 

 

 

 

Odpowiedzi



Pytanie: Co to jest masaż klasyczny?



Odpowiedź:

MASAŻEM KLASYCZNYM nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie.
(T. Podgórski "Masaż Klasyczny (leczniczy, relaksacyjny, sportowy)")

 



Pytanie: Jak wygląda taki masaż i jak się do niego przygotować?



Odpowiedź:

Pokażę to na przykładzie mojego gabinetu, ponieważ jest to zależne zarówno od wyposażeniem jak i indywidualnie od przyzwyczajenia każdego masażysty. Niemniej jednak wszystkie wymienione czynności powinny być do siebie zbliżone.

Gabinet oraz jego wyposażenie:

·         Wymiary pomieszczenia 10-15 m kw.

·         Stół do masażu (musi być bardzo stabilny)

·         Umywalka (obowiązkiem masażysty jest umycie rąk bezpośrednio przed i po każdym masażu!)

·         Oddzielna przebieralnia z dwoma prysznicami, do tego szafeczki zamykane na klucz w każdej z nich znajdują się jednorazowe kapcie/klapki i majteczki(damskie)

·         Ręczniki, prześcieradła (w miejscach takich najczęściej stosuje się papierowe, chociaż moim zdaniem jest to mniej przyjemne dla klienta, w związku z czym dla każdego klienta mam przeznaczone dwa CZYSTE ręczniki: na jednym pacjent leży a drugim jest przykrywany (wymiary 2m na 1,5m całkowicie wystarczają )

·         Olejki i kremy do masażu (ułatwiające - zmniejszenie tarcia pomiędzy dłońmi masażysty a skórą pacjenta oraz wspomagające masaż - rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i inne)

 

 

Masaż:

·         Na początek krótki wywiad z klientem. Ma on na celu po pierwsze wyeliminowanie wszelkich przeciwwskazań (pytania w tym wypadku dotyczą m.in.: przebytych poważniejszych chorób, kontuzji, itd.). I po drugie - dowiedzieć oczywiście w jakim celu przyszła osoba na masaż. Może się tu pojawić naprawdę bardzo duża lista możliwych przypadków w których odpowiednio zastosowane odmiany masażu (relaksacyjny, leczniczy czy nawet sportowy) mogą dokonać cudów

·         Krótki, gorący prysznic wskazany jest nie tylko ze względów higienicznych ale również w celu wstępnego rozgrzania skóry

·         Ubiór (lub jego brak) podczas masażu powinien być jak najmniej krępujący dla klienta. Podczas masażu pacjent powinien się przede wszystkim zrelaksować a nie zastanawiać nad tym w co jest w danej chwili ubrany. Czasami można niechcący delikatnie pobrudzić bieliznę olejkiem i dlatego stosuje się bieliznę jednorazową, która jest dużo wygodniejsze i luźniejsza.

·         Osoba masowana przez cały czas trwania masażu jest przykryta ręcznikiem lub prześcieradłem, odkrywane są tylko te części które są w danej chwili masowane.

 



Pytanie: Jak masaż wpływa na organizm człowieka ?



Odpowiedź:

Prawidłowo wykonany masaż powoduje:

·         Podwyższenie temperatury skóry. Pod wpływem masażu dochodzi do czynnego przekrwienia masowanego obszaru skóry, tkanki podskórnej i mięśni.

·         Zwiększenie szybkości przepływu krwi. Masaż powoduje mechaniczne wyciskanie krwi z naczyń włosowatych i większych naczyń żylnych.

·         Ułatwienie wymiany tlenowej. Masaż powoduje szybsze dostarczenie tkankom masowanego odcinka substancji odżywczych a z drugiej strony następuje szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

·         Obniżenie tonusu mięśniowego. Obniżenie powysiłkowego napięcia mięśniowego co jest związane m.in. z podwyższeniem temperatury w masowanych tkankach.

·         Przyspieszenie wypoczynku po wysiłku fizycznym.

 

 



Pytanie: Jak bardzo bolesny jest masaż i jak długo utrzymują się po nim siniaki ?



Odpowiedź:

Niestety i takie pytania dostaję... Jakie siniaki?! Masaż po którym są widoczne siniaki jest masażem źle wykonanym, koniec, kropka. Nie ma innej możliwej odpowiedzi. Do każdego klienta masażysta powinien podchodzić indywidualnie i dostosować siłę nacisku do konkretnego klienta. Próg bólu u każdego może być inny. Jedną z głównych zasad masażu jest to, aby wykonywać go tylko i wyłącznie do progu bólu, ale nigdy go nie przekraczać! Wyjątkiem mogą być tu masaże typowo lecznicze, ale i te nie zawsze.

 



Pytanie: Czy masaż można wykonać przez ubranie?



Odpowiedź:

Pewnie... przez telefon też można A poważniej w masażu kontakt dłoni masażysty z masowanym odcinkiem jest bardzo... wskazany. Co prawda w Stanach Zjednoczonych praktykuje się masaże wykonywane w rękawiczkach gumowych czy np. masaż przez ubranie. Ale osobiście nie polecam stosowania takich masaży z różnych powodów. Po pierwsze brak kontaktu z masowaną powierzchnią skóry wpływa na "niemożliwość" "wyczucia mięśnia" a także jakichkolwiek zmian na skórze (które w przypadku masażu m.in. segmentarnego są niezbędne do jego wykonania) nie wspominając już o kręgosłupie i wszelkich na nim zmian. Po drugie całkowity dyskomfort klienta, duże podrażnienia skóry (szczególnie okolic owłosionych). No i jak tu korzystać z olejku czy kremu który używa się aby wywołać poślizg na masowanej powierzchni?

 

 



Pytanie: Ile schudnę po takich masażach ?



Odpowiedź:

To zależy kto będzie masował Nie ukrywam że wykonanie takiego masażu wymaga "troszkę" siły i energii... ale dla masażysty Masaż znakomicie wspomaga cały proces odchudzania, ale nie zrobi tego za nas. Często można spotkać ogłoszenia o cudownych masażach odchudzających, ale, wierzcie mi, bez aktywnego ruchu i dobrego odżywiania jest to praktycznie niewykonalne. Mówiąc tu o aktywnym ruchu mam na myśli np.: ćwiczenia siłowe, aerobowe, jazdę na rowerze, wrotkach, gry zespołowe... cokolwiek przy czym się porządnie się napocimy. Dla osób otyłych dla których wymienione dyscypliny mogą być dosyć sporym problemem wystarcza na początek nawet krótkie spacery. Jeżeli zastosujecie się do tych wskazówek gwarantuje że w 1-2 tygodnie będziecie mogły zobaczyć efekty.

 



Pytanie: Czy można korzystać z sauny bezpośrednio przed masażem ?



Odpowiedź:

Pytanie to często jest przyczyną złego przepływu informacji w stylu "głuchego telefonu". Faktycznie przed masażem zaleca się rozgrzać ciało ale poprzez gorący, krótki prysznic ale nie wizytę w saunie. Wszelkie intensywne zabiegi termiczne (do których jest zaliczana właśnie sauna) bezpośrednio przed masażem są przeciwwskazaniem. Po takich zabiegach koniecznie trzeba odczekać minimum 40 minut!

 



Pytanie: Jak często trzeba/można korzystać z masaży ?



Odpowiedź:

Jest to uzależnione od tego co chcemy poprzez masaż osiągnąć. Dla celów leczniczych zalecane są serie (w zależności od konkretnych przypadków) 10-30 masaży po 3-7 masaży w tygodniu. Natomiast w masażach relaksacyjnych ilość 1-3 w tygodniu w zupełności wystarczą w tzw. serii ciągłej (tj. bez specjalnych przerw).

 

 



Pytanie: Jakie są przeciwwskazania związane z masażem ?



Odpowiedź:

Przeciwskazania to:

·         wczesne stany po złamaniu kości, gdy brak jeszcze dostatecznej ilości kostniny

·         ostre stany zapalne stawów i ścięgien

·         wylewy krwawe pourazowe w stawach i mięśniach do 2-3 dni po urazie

·         silne krwiaki wewnątrzmięśniowe w początkowym okresie leczenia (masaż powoduje wzmożone kostnienie krwiaków co poważnie komplikuje leczenie)

·         wszystkie choroby skóry, szczególnie te, którym towarzyszą wypryski, egzema, ropowica, czyraki, liszaje, pęcherze czy uszkodzenia ciągłości tkanek

·         wszelkie stany gorączkowe

·         choroby zakaźne oraz nowotwory niezłośliwe i złośliwe

·         menstruacja (szczególnie przy masażu brzucha)

·         choroba wrzodowa z krwawieniami, kamica wątrobowa i nerkowa, stany zapalne dróg żółciowych, choroby jelit przebiegające z owrzodzeniami oraz przepukliny (dotyczy masażu powłok brzusznych)

·         ostre i podostre zapalenie narządów miednicy małej

·         świeże zakrzepy w naczyniach obwodowych, zapalenie żył, duże żylaki i tętniaki

·         wszystkie jednostki chorobowe przebiegające w stanie zapalnym i ostrym, niezależnie od ich umiejscowienia

Masażu nie można przeprowadzać bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym, po silnych zabiegach termicznych (do 40 minut), po spożyciu posiłku oraz przy powiększeniu węzłów chłonnych.

 

6

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin