temat 30 konspekt.doc

(56 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

1.

Prowadzący:

Marek MICZYŃSKI

2.

Nazwa formy kształcenia:   

Kurs na prawo jazdy kat. „B”

3.

Typ zajęć:                             

Zajęcia teoretyczne

4.

Przedmiot nauczania:          

Przepisy ruchu drogowego

5.

Tematy zajęć:                      

Ruch pojazdów na skrzyżowaniu z udziałem pojazdów szynowych

6.

Cel ogólny:                          

Kursant zna zasady ruchu pojazdów na skrzyżowaniu z udziałem pojazdów szynowych

7.

Cele operacyjne:                    

Kursant:

-             wie, jak zachować się wobec pojazdu szynowego, w przypadku gdy ruch pojazdów samochodowych został skierowany na tory;

-             wie, jak zachować się na skrzyżowaniu równorzędnym wobec pojazdu szynowego;

-             wie, jak zachować się na skrzyżowaniu ze znakami drogowymi wobec pojazdu szynowego;

-             wie, jak zachować się na skrzyżowaniu kierowanym za pomocą sygnalizacji świetlnej, wobec pojazdu szynowego;

-             wie, jak zachować się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym kierowanym za pomocą sygnalizacji świetlnej wobec pojazdu szynowego;

-             ma świadomość zagrożenia i konsekwencji w wypadku nie stosowania się do tych znaków;

-             jest świadomy, znajomości oraz konieczności przestrzegania przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym;

-             swoją postawą daje przykład innym uczestnikom ruchu drogowego.

8.

Metody kształcenia:

Wykład, pokaz multimedialny, pogadanka, pokaz, opis.

9.

Środki dydaktyczne:                

Komputer, projektor multimedialny, Ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym”, plansze.

10.

Miejsce zajęć:                         

Sala wykładowa.

11.

Czas zajęć:                              

45 minut.

 


 

Przebieg zajęć

Czynności

Czas

Zasady nauczania

Metody kształcenia, środki dydaktyczne

Uwagi

Instruktora

 

Kursantów

1

2

3

4

5

6

7

8

 

Część wstępna

 

Sprawdzenie listy obecności

 

Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości z poprzednich zajęć oraz zagadnień bezpośrednio związanych z tematem zajęć:

 

 

Zapoznanie z tematem i celami zajęć

 

Zaznacza obecność w dzienniku

 

Zadaje pytania teoretyczne

 

Podaje temat i zapoznaje słuchaczy z celami zajęć

 

 

Zgłaszają obecność

 

 

Wyjaśniają pojęcia

 

 

Zapisują temat w zeszytach,

 

6

 

 

 

 

Trwałości wiedzy

 

Świadomej aktywności

 

 

 

 

Pokaz, prezentacja multimedialna

 

 

Slajd 1,2,3

 

 

 

 

 

Slajd nr 4,5

 

Część główna zajęć

 

Zagadnienie 1 – Zachowanie się kierującego pojazdem na przejazdach kolejowych i tramwajowych

 

 

 

 

Zagadnienie 2 – Skrzyżowanie równorzędne

 

 

Zagadnienie 3 – Skrzyżowanie ze znakami.

 

Zagadnienie 4 – Skrzyżowanie o ruchu kierowanym.

 

 

Kontrola stopnia opanowania wiadomości w celu wykrycia braków i luk w wiadomościach oraz oceny trwałości i operatywności wiedzy

 

Przedstawia i omawia zasady przygotowania pojazdu do jazdy. 

Przedstawia odpowiednie zasady postępowania

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin