ZADANIA - DO BTLS.doc

(39 KB) Pobierz
ZADANIE I

ZADANIE I

 

Zespół podstawowy pogotowia ratunkowego został wezwany do mężczyzny lat około 45. powodem wezwania było zadziałanie czynnika parzącego w postaci wrzącej wody, która wylała się w obrębie obu całych kończyn dolnych, krocza i brzucha. Oparzona powierzchnia jest różowa, wilgotna i sącząca z pęcherzami, poszkodowany odczuwa silny ból.

 

 

ZADANIE II

 

Zespół podstawowy pogotowia ratunkowego otrzymał wezwanie do poszkodowanego mężczyzny w wieku około 65 lat zastanego w nocy na ulicy. Na zewnątrz leżał śnieg, temperatura przy gruncie wynosiła 20 stopni C, mężczyzna w tych warunkach przebywał prawdopodobnie około 6 godzin.

U poszkodowanego stwierdzono ogólne wychłodzenie organizmu, oraz brak możliwości poruszania kończynami dolnymi i górnymi. W obrębie palców rąk i nóg stwierdzono wystąpienie przekrwienia i pęcherzy z martwicą.

 

ZADANIE III

 

Zespół podstawowy pogotowia ratunkowego został wezwany do mężczyzny w wieku około 28 lat. Powodem wezwania był stan splątania i senności. Przybyły na miejsce zespół w zebranym wywiadzie uzyskał informacje, które wskazywały na przebywanie poszkodowanego na podwórzu, gdzie padał deszcz i temperatura wynosiła około 2 stopnie C przez około 8 godzin. W dalszym badaniu stwierdzono utrudniony kontakt z pacjentem, wykazywał on objawy splątania, stwierdzono 1 oddech w ciągu 10 sekund, tętno na tętnicy szyjnej dobrze wyczuwalne, a na promieniowej słabo wyczuwalne, nitkowate w granicy 50 uderzeń na minutę. Skóra zimna, blada, temperatura wewnętrzna wynosiła 31 stopni C. Zmierzone w karetce ciśnienie tętnicze krwi wynosiło 100/60 mmHg. Po zmonitorowaniu stwierdzono na wykresie EKG migotanie przedsionków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZADANIE IV

 

Mężczyzna wiek 32 lat, - zastany w samochodzie, przytomny, zdenerwowany, bez widocznych obrażeń, skarży się na narastającą duszność i silny ból w klatce piersiowej. HR 110 ud/ min, RR 145/90 mmHg, oddech 25/min, płytki, paradoksalny, skóra blada, widoczne zniekształcenie klatki piersiowej po stronie prawej. Osłuchowo brak szmerów oddechowych po stronie prawej, opukowo- odgłos bębenkowy po stronie prawej.

 

 

 

ZADANIE V

 

Kobieta lat 30- zastana w samochodzie, przypięta pasem uskarża się na ból w obrębie jamy brzusznej. Podczas badania BTLS stwierdzono tętno o wartości 130 uderzeń na minutę wyczuwalne tylko na tętnicy szyjnej bez wyczuwalności na tętnicy promieniowej, skóra chłodna, blada, nawrót włośniczkowy 4 sekundy. Kontakt słowny z poszkodowaną utrudniony, odpowiedzi  nieadekwatne. Występuje  nadmierne wysklepienie powłok brzusznych, żywa bolesność w obrębie prawego podżebrza, a z lewej strony jamy brzusznej rana z widocznymi pętlami jelit.

 

 

ZADANIE VI

 

Mężczyzna lat 45 – kierowca pojazdu, zastany w samochodzie, w momencie przybycia straży pożarnej był w stanie nieprzytomności, w chwili obecnej uskarża się na uczucie mrowienia i drętwienia w obrębie kończyn górnych i dolnych, występują trudności w oddychaniu, oddech jest utrudniony z częstotliwością 10/min, występuje intensywne poruszanie się skrzydełek nosa i brzuszny tor oddychania. Podczas badania BTLS stwierdzono: ból przy ruchach i obmacywaniu kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz wyraźne zniekształcenie jego obrysów, ubytki czucia w obrębie kończyn górnych i dolnych oraz brak możliwości poruszania kończynami

Poszkodowany ma następujące parametry: HR- 50 ud/min, RR- 110/70 mmHg , skóra jest sucha, różowa i o prawidłowej temperaturze.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZADANIE VII

 

Kobieta lat 75- zastana w samochodzie, wystąpiła zgniecenie w obrębie brzucha i miednicy, jest przytomna, ale zdezorientowana co do zdarzenia i własnej osoby, zgłasza ból okolicy spojenia łonowego i okolicy krzyżowo-biodrowej. Po wydobyciu z pojazdu zauważono zniekształcenie obrysów miednicy, a trakcie badania BTLS podczas badania miednicy stwierdzono wystąpienia trzeszczeń przy jej rozchylaniu.

Parametry wynosiły: HR- 140 ud/min, RR 80/50 mmHg, oddech płytki-  30/min., skóra chłodna i wilgotna, nawrót włośniczkowy 3 sekundy.

 

 

ZADANIE VIII

 

 

Zespól podstawowy pogotowia ratunkowego został wezwany do mężczyzny lat około 45. Powodem wezwania było zmiażdżenie prawej kończyny dolnej w obrębie podudzia przez blok betonowy, który spadł poszkodowanemu z wysokości około 2 metrów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespół ratunkowy zastał leżącego mężczyznę, który został oswobodzony z przygniatającego ciężaru przez straż pożarną. W obrębie prawego podudzia występuje obfite krwawienie, poszkodowany bardzo głośno krzyczy i prosi o pomoc. Skóra jest blada, zimna i wilgotna. Tętno na tętnicy szyjnej w granicach 120 ud/min, a na tętnicy promieniowej słabo wyczuwalne.

 

 

 

ZADANIE IX

 

Zespół podstawowy pogotowia ratunkowego został wezwany do mężczyzny lat około 45pracującego w tartaku. Powodem wezwania była amputacja kończyny górnej lewej na poziomie połowy długości ramienia przez piłę. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano leżącego mężczyznę, z krwawiącym kikutem w miejscu amputacji. Skóra poszkodowanego była blada, spocona, tętno wyczuwalne na tętnicy szyjnej i promieniowej o wartości około 110 ud/min. Kontakt z poszkodowanym był utrudniony, gdyż krzyczał on bardzo głośno, ale odpowiedzi na postawione pytania były nielogiczne. Wskazano miejsce tego zdarzenia, gdzie wśród kawałków drewna leżała amputowana część kończyny.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin