Uszczykiwanie to usuwanie wierzchołka wzrostu pędu.doc

(327 KB) Pobierz
Uszczykiwanie to usuwanie wierzchołka wzrostu pędu

Uszczykiwanie to usuwanie wierzchołka wzrostu pędu. Wykonuje się je za pomocą palca wskazującego i kciuka lub nożyczek.. głównym celem uszczykiwania jest pobudzenie do rozkrzewiania się rośliny. Rośliny powinny aktywnie rosnąć, a pęd powinien mieć co najmniej dwa- trzy liście. Jest to cięcie pielęgnacyjne, które stosuje się do roślin iglastych, jak jałowce, świerki czy modrzewie. Wierzchołki pędów przyciętych nożyczkami brązowieją i bonsai przez jakiś czas nieatrakcyjnie wygląda.

Przycinanie (skracanie) wymaga rozległego wycięcia nadmiernych przyrostów. Jeśli to możliwe, należy wycinać pęd tuż nad pąkiem wegetatywnym. Jest to zabieg bardzo ważny w bonsai aby utrzymać drzewiastą formę rośliny. Jeżeli zaprzestaniemy przycinać roślinę powróci do normalnych kształtów w jakich rośnie w naturze. Wyróżniamy przycinanie formujące i zagęszczające (raminifikacyjne)

Przycinanie zagęszczające

Krok 1
Pędy wyrastające poza koronę drzewka należy przycinać, aby umożliwić drzewku rozgałęzianie się.



Krok 2
Aby przyciąć pęd drzewka , przytrzymaj palcami gałąź a następnie tnij zostawiając 2-3 liście




Krok 3
Odcięty wierzchołek można wyrzucić lub wykorzystać na sadzonkę, jeśli się do tego nadaje. Odetnij wszystkie długie pędy wyrastające poza zarys sylwetki drzewa, aby uzyskać ładny, zwarty kształt.



Przy cięciu pielęgnacyjnym należy pamiętać, że nożyczki służą do przycinania pędów a nie liści. Chodzi mi tutaj głownie o to, żeprzycięty liść będzie źle wyglądał i zacznie brązowieć na końcach.

<--- tak długie pędy należy systematycznie usuwać, aby zachować zwarty kształt i umożliwić zagęszczanie się poszczególnych chmurek lub całej korony drzewka

Przycinanie formujące

Najprostszą metodą uzyskanie bonsai jest zakup materiału a następnie poprzez przycięcie nadanie odpowiedniego kształtu. Wyniki tej metody oczywiście zależy od materiału: wybiera się krzewy o grubym pniu, dobrze zagęszczoną koroną, w dobrej kondycji i odpowiednim ruchu pnia. Gatunek powinien mieć z natury małe liście lub proporcjonalne do wysokości. Najlepiej nadają się do tego gatunki liściaste (indoor: wiązy, ficusy outdoor: irga, berberys, suchodrzewie oraz inne)

Roślina była zapuszczona i od ok 2 lat nikt nie stał przy niej z nożyczkami



Wystarczyło kilka cięć, aby uzyskać zwartą koronę i odpowiedni kształt rośliny.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin