1(1).docx

(16 KB) Pobierz

1.Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ŁMS)

Metoda polega na tym, aby połączyć ze sobą ciąg rzeczy lub wydarzeń, które chcesz zapamiętać. Układasz sobie historyjkę z każdym z elementów, łącząc każdy z kolejnym. W ten sposób wystarczy że zapamiętasz pierwszy (który najlepiej skojarzyć z czymś charakterystycznym dla całej listy), a reszta przypomni się automatycznie.

Skojarzenia ważne aby były: 

przejaskrawione – gigantyczne lub zminiaturyzowane

dynamiczne – pamiętaj, że o wiele łatwiej przypomnieć sobie wydarzenia gwałtowne i przykre, niż zwyczajne, przyjemne.

wyolbrzymiaj ich liczbę – zamiast jednego elementu – miliony

zastępuj przedmioty wzajemnie – np. zamiast świeczki zapalasz... własny palec ;)

absurdalne, niespotykane w życiu – im głupsze, śmieszniejsze tym lepiej zapamiętasz!

Gdzie wykorzystać? Przykładowo, idąc na zakupy do hipermarketu. Zamiast robić listę, której można zapomnieć – zapamiętaj artykuły. 

Przykład: Masz do kupienia: mąkę, wodę do picia, pomidory i notatnik (mógłbym wymienić kilkadziesiąt, ale szkoda miejsca i czasu).

Najpierw skojarz pierwszy element z sytuacją. Tutaj, zobacz jak wchodzisz do supermarketu i na Ciebie wysypuje się tona mąki. Ty jesteś obsypany w mące i wszystko dookoła, cały sklep wygląda jakby napadał śnieg – białe od mąki! Następnie z tego rozdrażnienia wpadasz w olbrzymie stoisko butelek z wodą do picia, które rozsypuje się z hukiem, a Ty zaczynasz płynąć w tym wszystkim aż zatrzymujesz się roztrzaskując o stoisko z pomidorami. Te rozpryskują się i cała okolica, przechodzący ludzie, i oczywiście Ty jako główny bohater jesteście utytłani pomidorami, jak w wielkiej zupie pomidorowej. Ledwie wstałeś, ale znowu się przewracasz. Chciałbyś się czymś wytrzeć, ale nic w pobliżu nie ma... oprócz stoiska z notesami... Wyrywasz garściami kartki z notesów i wycierasz nimi siebie...

Zalety: Nie trzeba się metody uczyć – możesz stosować od tej chwili :)

Możliwości: pamiętasz wszystko po kolei, natomiast nie da się na wyrywki (co na której pozycji jest).


2.Główny System Pamięciowy (GSP)

Polega na zastąpieniu cyfr literami alfabetu (spółgłoski), a dzięki nim, stworzeniu systemu zakładek pamięciowych.

Kodowanie: 
0 – z, s 
1 – t, d
2 – n
3 – m
4 – r
5 – l 
6 – j
7 – k, g
8 – f, w
9 – p, b

Dla czego tak? Na zasadzie skojarzeń – np. 1 bo t i d mają jedną kreskę, n dwie, m trzy, 9 jest podobna do p, b, itd.

Teraz wystarczy utworzyć zakładki, których nauczysz się na pamięć. Będą to tzw. haki (elementy które będziesz doskonale znał, nawet po przebudzeniu w nocy), na których można wieszać dowolne elementy w celu zapamiętania.

Przykładowo moje zakładki (początek, mam od 1-100):
1 – targ; 2- Noe; 3- mysz; 4- ruch (kiosk ruchu); 5 – loch; 6 – jeż; 7 – kosz; 8 – fa (mydło); 9 – boa; 10 – taras (zauważ, że pierwsza i ostatnia spółgłoska to zakodowane cyfry); 11 – tata; 12 – Tina (Turner); 13 – tama; 14 – tir; 15 – talerz; 16 – toj (toj, miejski WC); 17 – teka; 18 – toffi; 19 – tuba; 20 – nos.

Potem, zakładki od 1-100 można rozszerzyć do 1000 w taki sposób, aby do każdej dodać jakiś charakterystyczny element. Ja wybrałem mieszankę z dwóch szkół (Buzan i CTW), Ty możesz wymyślić swoje na tej zasadzie:

101-199 – zakładki 1-100 zanurzone w wielkim bloku lodu
200–299 – zakładki 1-100 pokryte gęstym olejem
300-399 – zakładki palące się w snopach iskier
400-499 – pulsujące w fioletowym świetle
500-599 – zrobione z delikatnego zamszu
600-699 – całkowicie przeźroczyste
700-799 – łaciate
800–899 – futrzaste
900-999 – granitowe

Cechy metody: ogromne, wręcz nieskończone możliwości (można rozszerzać o kolejne zera...), pamiętasz na którym miejscu jaki jest element, na wyrywki!
Wada – trzeba opanować zakładki, chociaż podstawowe. 

Proponuje, każdego tygodnia nauczyć się koleśnych 10, to po 10 tygodniach masz 100; potem tylko rozszerzenia... :) 

W ten sposób, łatwo np. zapamiętać nr rachunku bankowego, nr telefonów, piny itd... to tylko kilka zakładek połączonych metodą ŁMS!


3. Metoda liczbowo-kształtowa

Liczbom od 1-10 (lub więcej) przyporządkowujesz określone obrazy.

Ja mam takie: 1 – świeca; 2 - łabędź; 3 – trójkąt; 4 – krzesło; 5 – hak; 6 – gwizdek; 7 – kosa; 8 – bałwan; 9 – ślimak; 10 – Flip i Flap :)

Najlepiej sobie narysować je, upodabniając cyfrę do obrazu. Wtedy z łatwością zapamiętasz.

Wykorzystanie: zapamiętywanie list numerowanych (np. 10 cech osobowości, z psychologii – moje ostatnie użycie tej metody), numery – np. tablicy rejestracyjnej (obrazki łączysz metodą ŁMS), kolejne punkty przemówień, itd...

4. Metoda liczbowo-skojarzeniowa.
Polega na skojarzeniach liczb i brzmiących podobnie nazw.
Ja mam np. w języku angielskim taką listę: 1 (one) – clan; 2 (two) – foot; 3 (three) – tree; 4 (four) – door; 5 (five) – knife; 6 (six) – disc; 7 (seven) – heaven; 8 (eight) – plate; 8 (nine) – wine; 10 (ten) – hen.

Możesz utworzyć polską listę, najlepiej jak sam wymyślisz (wtedy najszybciej zapamiętasz); np. 1 – eden, 2 – drwa, 3 – bzy... itd.

Wykorzystanie jak powyższej metody.

5. Rzymski pokój

Metoda polega na tym że w znanej Tobie przestrzeni tworzysz określoną liczbę zakładek.

Są różne odmiany, m. in. prawdziwe pokoje w Twoim domu, wymyślone pokoje, i in. Na nich będziesz wieszał elementy do zapamiętania.

a) Rzymski pokój w Twoim domu – np. w Twoim mieszkaniu wybierz w każdym pomieszczeniu po 10 elementów charakterystycznych. Gdy będziesz miał 5 pomieszczeń (np. przedpokój, kuchnia, łazienka, toaleta, pokój dzienny) to już masz 50 haków! Przedmioty to np. kuchenka, zlew, lodówka, lampa... itd.

b) Rzymski pokój w Twoim umyśle – możesz stworzyć dowolny dom (wyobrazić sobie), a w nim nieskończoną ilość pokoi... Tak też robili rzymianie...

c) Znane miejsca – np. droga którą idziesz z domu do pracy/szkoły – wybierz charakterystyczne elementy stwarzając z nich zakładki.

Odmianą tej metody są zakładki na Twoim ciele (wiesz jak wyglądasz :) po kolei wybierz np. 10 elementów z Twojego ciała, tj. stopy, kostki, kolana, biodra, pępek, pachy, ramiona, szyję, uszy, oczy, nos, czoło...). 

Na co zwrócić uwagę: Kolejność. Jeśli to mieszkanie, to w każdym pokoju ustawiaj haki w tej samej kolejności, np. zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Jak wykorzystać? Np do zapamiętania zakupów, zadanego materiału, itd. 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin