bibl.doc

(73 KB) Pobierz

 

 

zaczynamy
Zacznijmy więc od uruchomienia programu eagle. Standardowo powinien uruchomić się controll panel. Wybieramy kolejno file>New>liblary lub wybieram taką pozycje z menu kontekstowego rozwijanego po naciśnięciu prawego klawisza myszy. Powinno pojawić się okno edycji bibliotek wybieramy file>save as podjemy nazwę w naszym wypadku „robo.lbr”. W otwartym oknie z menu wybieramy library>symbol w polu new wpisujemy nazwę symbolu np. „motor” i klikamy ok następnie yes na oknie z zapytaniem „create new symbol...?”.
Możemy przejść do edycji symbolu elementu (używanego w edytorze schematów).
Nie należy męczyć się nad elementem (schemat ma być PRZEJŻYSTY)

Na panelu z lewej strony ekranu widnieje kilkanaście znanych elementów. Nie ma sensu ich opisywać. Nowym elementem na panelu jest polecenie „pin” dostępne też z menu draw>pin wybieramy je. Jest to narzędzie do rysowania/wstawiania pinów do których później podłączmy elementy na schemacie. Na górze pojawił się nowy pasek narzędziowy gdzie mamy dużo możliwości edycji pojedynczego pinu. W kolejnych blokach wybieramy orientację (zielone kółko to punkt przyłączenia do sieci więc musi znajdować się na zewnątrz elementu), wygląd pinu:
-none – standardowy pin
-dot – właściwie sam nie wiem :p
-clk – wejscie zegarowe
-dotclk – też wejście zegarowe :p.
Długość pinu:
-point – nieodstający punkt (dł. 0 mil)
-sort – krutki (100 mil)
-middle – średni (200 mil)
-long – długi (300 mil)
Parametry wyświetlane przy pinie:
-off – czysty pin (bez niczego)
-pad – sam numer pinu (fizyczny nr nóżki)
-pin – opis (np. AIN1, GND, PWM...)
-both – numer i opis
Funkcja pinu (direction): pwr-zasilanie; in-wejście; out-wyjście; I/O-pin wejścia/wyjścia; NC-pin nieużywany/bez przeznaczenie.

Swaplevel to opcja w której grupujemy piny. Piny w tej samej grupie mogą zostać później zamieniane. My nie będziemy tego wykorzystywać (dlatego zostawiamy 0)

BARDZO WAŻNE.
Zanim poukładasz piny wejdź w view>grid sprawdź czy masz ustawioną siatkę na 100 mil. Dzięki temu w edytorze schematów nie będziesz miał problemu typu „niemożna trafić w pin:P.

Dla symbolu naszego mostka parametry będą następujące:
-wygląd pinu: none
-długość pinu: short
-parametry wyświetlania: off
-funkcja pinu: pas (element pasywny)
Obrys elementu wykonujemy używając „wire” zaznaczając warstwę 94 „symbols” i grubość 10mil.
Piny ustawiłem w ten sposób:

http://www.forbot.pl/forum/upload_img/miniaturki/IMG_4e5e876760f095112.jpg

Rysujemy okrąg i wstawiamy „M” po bokach dodajemy piny. Jeżeli chcemy aby obok naszego elementu pojawiała się nazwa i wartość to wstawiamy jeszcze dwa teksty „>NAME” na warstwie 95 names, oraz „>VALUE” na 96 values (podobnie robimy takie opisy dla obudowy)

Zapisujemy nasz symbol i tworzymy nową package (library>package) wpisujemy np. ”M_PIN” i rysujemy pady lutownicze używając opcji pad. Możemy tu ustawić kolejno kształt wielkość padu i otworu, oraz kont pod jakim pad ma być ustawiony. Pady smd wstawiamy opcją „smd”. Obrys wykonujemy poleceniem wire na płaszczyźnie 21 tplace.

Zapisujemy i tworzymy device (library>device)
wybieramy edit>add i wybieramy nasz symbol, wstawiamy go na środku (na krzyżyku). Następnie klikamy new w prawym dolnym rogu aby wybrać obudowę. Obok new znajduję się „connect” klikamy i przydzielamy piny ze schematu padom podstawki zaznaczając parę z dwóch kolumn i potwierdzając klikając „connect”.

Teraz coś z pozoru mało ważnego wybieramy Library>description piszemy opis elementu (co przy 1000 elementów pomaga w zidentyfikowaniu konkretnego przedmiotu) Język w którym piszemy jest podobny do html podstawowe znaczniki (<br>, <b>, <h1> itp.. działają bez problemu) na górze mamy podgląd na żywo.

Zapisujemy i po dodaniu w edytorze schematów naszej biblioteki (library>use>robo.lbr) mamy już możliwość wstawiania symbolu elementu.

Teraz coś bardziej praktycznego. Wykonamy obudowę silnika wraz z obejmą. W internecie można znaleźć rysunek z wymiarami silnika, jak i obejmy.



Tworzymy nowy package i rysujemy obryz na warstwie tplace. Mnie to wyszło tak:

http://www.forbot.pl/forum/upload_img/miniaturki/IMG_4e5e877a98eef8917.jpg

Otwory pod śrubki wstawiamy narzędziem hole.
Zapisujemy i dodajemy device, gdzie definiujemy samą obudowę (new)

Tak wykonany element możemy wstawić tylko z poziomu edytora płytki drukowanej.


Bibliotekę z tymi elementami postaram się wstawić jutro (bo mam w niej kilka elementów niedokończonych, których nie chcę publikować)

Mam nadzieję, że poradnik komuś się przyda.
Na zakończenie pokażę schemat i płytkę mojego silver shafta - Worklog gdzie umieściłem opisane tu elementy

http://www.forbot.pl/forum/upload_img/miniaturki/IMG_4e5e87fce96355632.jpghttp://www.forbot.pl/forum/upload_img/miniaturki/IMG_4e5e883d58f2f1918.jpg 

 

 


eagle3.jpg

http://www.forbot.pl/forum/files/thumbs/t_eagle3_758.jpg

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin