Włosy.doc

(300 KB) Pobierz
Włosy

Włosy

 

Włosy to zrogowaciały twór naskórka , obficie występują na głowie , pod pachami i w okolicy łonowej . W innych częściach ciała włosy są słabiej rozwinięte , często w postaci meszku. Mimo różnego rodzaju  znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, podeszew i powierzchni zgięć stawów. Część włosa występująca nad powierzchnią naskórka nazywa się łodygą , natomiast część znajdująca się poniżej powierzchni nabłonka korzeniem . Całkowita liczba mieszków włosowych jest niezmienna w ciągu całego życia, ustala się ona już między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. Średnio na naszej głowie znajduje się około 100-150 tys. mieszków włosowych. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku, pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm na miesiąc. Średnica łodygi włosa wynosi średnio około 0,08 mm.

 

Każdy włos żyje własnym życiem, przechodząc cyklicznie 3 fazy:

 

·         Wzrostu - anaben od 2 do 8 lat tyle przeciętnie rośnie zdrowy włos. Na początku wyrastający włos jest cienki, niewybarwiony, tzw. włos pergaminowy lub meszkowy (niemowlęcy). Po kilku miesiącach zaczyna wyrastać włos gruby i wybarwiony.

·         Zaniku katagen faza przejściowa , w tym czasie opuszka włosa staje się mniejsza  szczególnie macierz. Włos przestaje rosnąć, jego koniec z tworzącą się jakby maczugą odrywa się od brodawki i przesuwa bliżej powierzchni skóry ( 3 tygodnie )

·         Odpoczynku telogen okres spoczynkowy ( do 6 miesięcy )  pod koniec tego okresu włos wypada a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos . Rozpoczyna się nowy cykl życiowy włosa. To włosy telogenowe wypadają i zostają na grzebieniu lub w wannie po umyciu głowy.

 

 

 

 

ZDROWY WŁOS

 



 

 

 


 

 

 

 

 

BUDOWA WŁOSA

 

 

Włos zbudowany jest w zasadzie z trzech warstw: od zewnątrz otacza go cienka osłonka włosa, druga warstwa to warstwa środkowa stanowiąca całą masę włosa, czyli kora włosa, oraz ostatnia warstwa, czyli rdzeń, wewnątrz złożony z kilku warstw komórek. Włos dzielimy na wystająca ponad powierzchnię skóry część wolną łodygę włosa i tkwiący w mieszku włosowym, głęboko w skórze, korzeń włosa.

 

SZCZEGÓŁOWY OPIS BUDOWY WŁOSA :

 

 

 

Budowa włosa

 

 

 

 

BUDOWA WŁOSÓW


Włos zbudowany jest w 23 procentach z siarczanów alkalicznych, 2 do 10 procent z tlenku żelaza ( obecny w dużym stężeniu w rudych włosach), 40 procentach z krzemionki, oraz innych substancji. Analiza włosa na jego 100 części, poza wieloma innymi wykazuje 50 części węgla; 6.36 części wodoru; 17, 14 części azotu; 20, 85 części tlenu i około 5 części siarki. Proporcje składników chemicznych różnią się w zależności od koloru włosów. Włosy zawierają pewną ilość oleju, który różni się kolorem w zależności od koloru włosów. Płowe włosy są najbogatsze w tlen i siarkę i najuboższe w węgiel i wodór; brązowe włosy mają więcej węgla, a najmniej tlenu i siarki; natomiast siwe włosy starszych ludzi zawierają znaczną większość fosforanu wapnia lub mączki kostnej.

RODZAJE WŁOSÓW

 

 

 

Włosy normalne

Są najlepszym rodzajem włosów, wymagają najmniej czasu na pielęgnacją spośród wszystkich rodzajów włosów mają zdrowy i naturalny wygląd , nie były poddawane zabiegom koloryzacji , ondulacji i rozjaśniania , są sprężyste , elastyczne i puszyste , z jedwabistym połyskiem. Są niekłopotliwe i aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagają mycia 2-3 razy na tydzień oraz stosowania odżywki która nada włosom połysk oraz w przypadku długich włosów ułatwi ich rozczesywanie. Ten typ włosów występuje jednak bardzo rzadko.

 

Włosy suche

Sztywne i szorstkie, są łamliwe, mają bardzo często rozdwojone końcówki oraz łatwo się elektryzują. Przyczyną jest zbyt mała aktywność gruczołów łojowych i przesuszenie skóry głowy . Suchość włosów może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z niewłaściwej pielęgnacji i upiększania –zbyt częste mycie w nieodpowiedni sposób , mycie nieodpowiednim szamponem , zbyt rzadkie stosowanie odżywek , suszenie włosów gorącym powietrzem , częste wystawianie na działanie słońca lub niewłaściwie przeprowadzone zabiegi trwałej ondulacji , rozjaśniania czy farbowania . Bardzo ważne jest wygładzenie powierzchni takich włosów oraz ich ochrona przed dalszym przesuszeniem i uszkodzeniami . Niezbędne jest stosowanie szamponów i odżywek o działaniu regenerującym i nawilżającym . Składnikami zapewniającymi im działanie regenerujące i nawilżające mogą być np. prowitamina B5 i proteiny . Po myciu włosów zawsze powinna być stosowana odżywka . Szczególnie godne polecenia są intensywne odżywki – maski , stosowane w formie kilkuminutowych kompresów , przykrytych folią lub ręcznikiem . Ich działanie znakomicie uzupełniają preparaty pozostawione na włosach , nie wymagające spłukiwania .

 

Włosy przetłuszczające się

Najczęściej są skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry, których na głowie mamy około 125 000. Sebum zatyka pory skóry, uniemożliwiając jej normalne oddychanie i obciąża włosy. Prawdopodobnymi czynnikami etiologicznymi łojotoku są zakażenia drożdżakami, głownie pityrosporum ovale. Nadmierny łojotok sprzyja powstawaniu łupieżu tłustego. W stanie zaawansowanym na głowie opanowanej łupieżem tłustym występują uwarstwione żółte strupy i objawy stanu zapalnego, powodujące swędzenie i trwałe wypadanie włosów. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Włosy przetłuszczające wymagają częstego , nawet codziennego mycia , które pozwoli na oczyszczenie włosów z nadmiaru łoju . Najlepsze dla włosów przetłuszczających są szampony zawierające substancje o działaniu przeciw łojotokowym oraz działające antyseptycznie , ściągająco , przeciw bakteryjnie i łagodząco . Do takich składników należą wyciągi ziołowe (np. z pokrzywy , łopianu , aloesu , czarnej rzepy ) oraz biosiarka i alantoina.

 

Włosy mieszane 

To taki rodzaj włosów który zawiera cechy charakteryzujące włosy suche oraz przetłuszczające się. Włosy te przetłuszczają się u nasady, natomiast na końcach są suche i łamliwe. Ich pielęgnacja polega na wyregulowaniu nadmiernego wydzielania sebum, a jednocześnie nawilżeniu włosa na całej jego długości. Do pielęgnacji takich włosów należy stosować delikatne szampony co 1-2 dni. Nie zaleca się stosowanie odżywek bez spłukiwania.

 

Włosy zniszczone 

Włosy po zabiegach chemicznych często źle przeprowadzonych są określane mianem włosów zniszczonych. To kompletne przeciwieństwo włosów normalnych, ich łuski nie są już ułożone dachówkowato, lecz odchylone i połamane, w efekcie czego włosy te nie odbijają światła i są matowe, zawierają zbyt mało wilgoci - są suche, szorstkie, łamliwe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. W pielęgnacji należy stosować szampony i odżywki i regenerujące zniszczoną strukturę włosa, regulujące wilgotność w ich wnętrzu, a jednocześnie wygładzające powierzchnię włosa i ułatwiające rozczesywanie. Receptury używanych preparatów powinny zawierać substancje aktywne : proteiny i keratynę , witaminy oraz specjalne polimery . Podobnie , jak przy włosach suchych , ważne jest regularne stosowanie intensywnych odżywek – masek i odżywek pozostawionych na włosach bez spłukiwania.

 

 

 

ZNISZCZONY WŁOS

 

 

Rozszczepiona końcówka włosa .                        Końcówka włosa rozszczepiona krzaczaście

 

          

Czynniki potrzebne włosom :

 

·         Zdrowa dieta

·         witaminy i mikroelementy, szczególnie potrzeba im witamin A i B, krzem, magnez, siarka oraz cynk

·         stosowanie odnowieniach do typu włosów szamponów i odżywek

·         delikatne rozczesywanie, bez szarpania

·         mycie je w letniej wodzie. chłodny prysznic nada włosom ładny połysk.

·         bardzo dokładnie spłukiwanie resztek szamponu, lakieru, pianki i innych środków używanych do utrwalania fryzury, są wtedy lekkie i puszyste.

·         Ochrona przed szkodliwymi czynnikami meteorologicznymi

 

Czynniki które szkodzą zdrowym włosom :

 

·         mycie zbyt ciepłą wodą

·         choroby i stres, gdy organizm jest zmęczony i wycieńczony, słabiej rosną i wypadają

·         palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, zawarte w nikotynie substancje smoliste osiadają na włosach i powodują ich wysuszanie.

·         zbyt długie przebywanie na słońcu, promienie ultrafioletowe niszczą pigment i pozbawiają włosy wilgoci.

·         spożywanie w dużych ilościach tłustych potraw, słodyczy, albo często pijesz alkohol.

·         upinanie je w kok lub mocne związywanie w koński ogon stale w tym samym miejscu, obciąża to i osłabia cebulki

·         suszenie je suszarką zbyt gorącym strumieniem powietrza.

 

 

 

 

PIELĘGNACJA :

 

ALOES wskazany przy suchych włosach, koi podrażnienia skóry

WITAMINA E - zabezpiecza przed działaniem wolnych rodników, chroni kolor

WITAMINA A - neutralizuje wolne rodniki, chroni przed promieniami UV, wzmaga procesy regeneracji

SILIKON - ułatwia rozczesywanie, zapobiega elektryzowaniu się włosów, dodaje połysku

PROWITAMINA B5 (pantenol) - przyspiesza wzrost i regenerację włosa, łagodzi odczyny zapalne skóry

PROTEINY, czyli białka, głównie kolagen i keratyna - wspomagają wzrost włosa, nawilżają i uelastyczniają

OLEJEK JOJOBA - natłuszcza, zapobiega nadmiernej utracie wody, nabłyszcza, uelastycznia, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, neutralizuje działanie wolnych rodników

OLEJ Z ADVACADO - nawilża, regeneruje, nadaje połysku, pielęgnuje skórę głowy

MASŁO KARITE - tłuszcz z orzechów drzewa rosnącego w Afryce, który zawiera alantoinę, witaminę A i E, nawilża i uelastycznia, znakomicie działa na kruche, łamliwe włosy, a jednocześnie jest lekkim filtrem ochronnym

KOLAGEN - proteina, która uelastycznia, nawilża, regeneruje, zwiększa sprężystość i zapobiega utracie wilgoci

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin