Jak zlikwidować rozstępy(1).doc

(62 KB) Pobierz
Jak zlikwidować rozstępy

Jak zlikwidować rozstępy?

Jak zlikwidować rozstępy?

Rozstępy są efektem zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, ponieważ w tym okresie w organizmie wydzielana jest duża ilość kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje, że nowe włókna kolagenowe są mniej odporne na rozciąganie, a stare widocznie słabną. Rosnący brzuszek sprawia, że skóra się rozchodzi, a włóka kolagenowe pękają, ponieważ nie są wystarczająco wytrzymałe. Wtedy pojawiają się czerwone pręgi (mają około 2 - 3 cm długości i 5 mm szerokości). Niestety, bardzo trudno je zlikwidować, więc najlepiej im zapobiegać. Na pytania dotyczące rozstępów odpowiada lekarz dermatolog.

 

W którym miesiącu ciąży zaczynają pojawiać się rozstępy?

 

Zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ wtedy brzuszek gwałtownie się powiększa. Jednak niektóre kobiety zauważają pierwsze zmiany już pod koniec drugiego trymestru, a nawet wcześniej – np. kiedy spodziewają się wieloraczków albo dużo przytyły na początku ciąży.

 

Czy każda kobieta w ciąży ma rozstępy?

 

Ta przypadłość dotyka od 60 do 90% przyszłych mam. Wszystko zależy głównie od  genów – jeżeli kobiety w twojej rodzinie miały kłopoty z rozstępami, najprawdopodobniej ty też będziesz je miała. Nie bez znaczenia jest również wiek – np. skóra młodych mam jest bardziej podatna na pękanie. Powstawaniu rozstępów sprzyja również otyłość i gwałtowny przyrost wagi, ponieważ w ten sposób osłabiają się włókna kolagenu i elastyny.

 

Co robić, by zapobiec rozstępom?

 

Każda kobieta w ciąży powinna regularnie kontrolować swoją wagę i uważać, aby nie przytyć więcej niż 10 - 14 kg. Ważna jest oczywiście odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce. Skuteczny może okazać się również masaż. Najlepiej masuj całe ciało okrężnymi ruchami przy pomocy szorstkiej gąbki nasączonej oliwką dla dzieci - dzięki temu porządnie nawilżysz i ujędrnisz skórę. Na koniec polewaj ciało naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Bardzo dobre rezultaty w walce z rozstępami przynosi stosowanie specjalnych kremów i balsamów. Możesz także zapisać się na serię profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym.

 

Od kiedy można zacząć stosowanie kosmetyków przeciw rozstępom?

 

Producenci preparatów przeciw rozstępom zalecają stosowanie ich po 3. miesiącu ciąży. Jako lekarz radzę wcierać specjalistyczne kremy od początku ciąży.

 

Czy krem przeciw rozstępom trzeba aplikować w specjalny sposób?

 

W skórę na brzuchu należy go wsmarowywać bardzo delikatnie, a w biodra, uda i pośladki intensywniej, tak, by rozgrzał skórę do czerwoności (w ciepły naskórek łatwiej wnikają składniki pielęgnacyjne). Nakładając krem na piersi, omijaj brodawki sutkowe, ponieważ ich stymulacja może powodować przedwczesne skurcze.

 

Czy wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne dla zdrowia dziecka i kobiety w ciąży?

 

Składniki tego typu preparatów nie przenikają do krwiobiegu, więc są bezpieczne dla zdrowia. Jednak niektóre z nich mogą uczulać, a ich zapach wywoływać mdłości. Najlepiej wcześniej przetestuj kosmetyk w sklepie.

 

Czy kremy przeciw rozstępom można stosować jednocześnie z balsamami antycellulitowymi?

 

Oczywiście, ale po nałożeniu jednego kremu poczekaj kwadrans przed wklepaniem drugiego. Na rynku są również dostępne preparaty 2 w 1.

 

Coś pomocnego w walce z rozstępami:

 

1. Krem ujędrniający skórę, zapobiegający rozstępom, Sanosan, 14 zł;

2. Krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży, Ziaja, 15 zł;

3. Intensywny preparat przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży, Dax Cosmetix, 24 zł;

4. Krem przeciw rozstępom, Deborah, 59 zł.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin