Un chirurgia 1.docx

(16 KB) Pobierz

Uniwersytet Medyczny w łodzi

Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa

Kierunek Pielęgniarstwo

Ewelina Bożyk

Gr  7

TEMAT:  Standardy opieki pielęgniarskiej w oddziale chirurgicznym – opracowanie wybranego standardu.

STANDARD OPIEKI PIELĘGNIARSKIEJ NAD PACJENTEM W BEZPOŚREDNIM OKRESE PO ZABIEGU OPERACYJNYM (DO 24 GODZIN PO OPERACJI)

Temat

Opieka pielęgniarska nad chorym na oddziale chirurgii w bezpośrednim okresie po zabiegu operacyjnym.

Grupa opieki

Każdy chory po zabiegu operacyjnym przekazany z bloku operacyjnego na oddział chirurgii.

Oświadczenie standardowe

Pooperacyjna opieka pielęgniarska prowadzona na oddziale chirurgii przez wykwalifikowany zespół pielęgniarski jest istotnym elementem bezpieczeństwa we wczesnym okresie pooperacyjnym.

Uzasadnienie

              We wczesnym okresie pooperacyjnym stan chorego może ulegać różnym zmianom.  Zadaniem pielęgniarki opiekującej się chorym we wczesnym okresie pooperacyjnym jest m.in. stała, systematyczna kontrola stanu zdrowia podopiecznego (tzw. bieżące monitorowanie jego stanu zdrowia), a także niezwłoczne, w razie potrzeby, zgłaszanie wszelkich uwag zespołowi lekarskiemu (anestezjolog i chirurg). Zespół pielęgniarski oddziału chirurgii swoją opieką pielęgniarską, znajomością powikłań pooperacyjnych, a także umiejętnością ich rozpoznawania w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo chorego we wczesnym okresie.

Kryterium struktury

1.       Na oddziale istnieje dokumentacja pielęgniarska umożliwiająca systematyczne nanoszenie danych o pacjencie.

2.       Na oddziale jest zapewniony dostęp do dokumentacji  medycznej operowanego pacjenta.

3.       Członkowie zespołu pielęgniarskiego posiadają wiedzę z zakresu zmian ustrojowych, jakie mają miejsce u operowanego chorego.

4.       Członkowie zespołu pielęgniarskiego znają zasady aseptyki i antyseptyki.

5.       Członkowie zespołu pielęgniarskiego posiadają wiedzę odnośnie do rodzaju i rozpoznawania powikłań pooperacyjnych oraz znają metody i zasady, a także mają praktyczne umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

6.       Członkowie zespołu pielęgniarskiego posiadają wiedzę z zakresu przyczyn, rozpoznawania oraz zasad leczenia bólu pooperacyjnego.

7.       Oddział posiada sprzęt i materiały potrzebne do kontroli ciśnienia tętniczego,  tętna, wydalanego moczu oraz utrzymania drożności dróg oddechowych.

8.       Oddział zatrudnia wykwalifikowany zespół pielęgniarski świadczący całodobowo usługi pielęgniarskie.

9.       Na oddziale funkcjonuje system szybkiej łączności umożliwiający natychmiastowe informacje/wezwanie członków zespołu lekarskiego do pacjenta w stanie zagrożenia zycia.

Kryterium procesu

1.       Dwie pielęgniarki odbierają pacjenta  po zabiegu operacyjnym wraz z jego dokumentacją medyczną (historia choroby, protokół znieczulenia) od członków zespołu medycznego bloku operacyjnego.

2.       Dwie pielęgniarki transportują pacjenta z bloku operacyjnego na oddział chirurgii w pozycji lezącej w wózku transportowym przeznaczonym do przewozu chorych. Jeżeli pacjent jest otyły lub gdy dokonany u niego zabieg operacyjny był rozległy (np. hemikolektomia), pacjent jest przewożony z bloku operacyjnego na oddział chirurgii na swoim łóżku szpitalnym, tak aby zminimalizować wszelkie zbędne ruchy jego ciała.

3.       Po przewiezieniu chorego na oddział chirurgii pielęgniarka, która uczestniczyła w jego transporcie, zapoznaje pozostałych członków zespołu pielęgniarskiego , który ma się opiekować chorym, o szczególnych uwagach dotyczących stanu zdrowia pacjenta.

4.       Pielęgniarka umieszcza historię choroby operowanego pacjenta wraz z jego protokołem znieczulenia w oznaczonym miejscu w punkcie pielęgniarskim.

5.       Pielęgniarka udostępnia dokumentację chorego przechowywana w punkcie pielęgniarskim lekarzom konsultantom  oraz udziela im niezbędnych informacji dotyczących chorego zgodnie z jej wiedza i kompetencjami. W razie potrzeby  asystuje przy badaniu chorego przez lekarza konsultanta.

6.       Pielęgniarka zapewnia pacjentowi odpowiednie ułomnie w łóżku  szpitalnym, sprawdza stan jego opatrunku, kontroluje drożność założonych drenów oraz kaniuli żylnych i kontynuuje przez te kaniule podaż płynów infuzyjnych.

7.       Pielęgniarka systematycznie kontroluje stan chorego po zabiegu operacyjnym, a w szczególności: stan świadomości, ciśnienie tętnicze, tętno, oddech, ilość wydalanego moczu, barwę skóry i błon śluzowych oraz temperatutę ciała pacjenta.

8.       Wszystkie pomiary dokonane u chorego po zabiegu operacyjnym są odnotowywane przez pielęgniarkę z jej podpisem w dokumentacji medycznej, z określeniem dokładnej godziny dokonania każdego pomiaru.

9.       Pielęgniarka systematycznie sprawdza stan opatrunku chorego chorego, kontroluje drożność założonych kaniuli żylnych i kontynuuje przez te kaniule podaż płynów infuzyjnych. Pielęgniarka zwraca szczególną uwagę na drożność drenażu czynnego i dba o jego stałe funkcjonowanie.

10.   Pielęgniarka w trybie natychmiastowym zgłasza wszelkie odchylenia od normy w stanie chorego.

11.   Pielęgniarka pyta pacjenta po zabiegu operacyjnym o jego dolegliwości bólowe: o nasilenie i lokalizacje odczuwanego przez niego bólu bezpośrednio po powrocie chorego na oddział, a także 0,5 godz. po podaniu środka przeciwbólowego.

12.   Pielęgniarka podaje pacjentowi leki przeciwbólowe według zalecenia lekarza określone w rodzaju, dawce, drodze i godzinie podania. W razie potrzeby pielęgniarka zgłasza lekarzowi , że dolegliwości bólowe u chorego nie ustępują w oczekiwanym zakresie i podaje na zlecenie lekarza dodatkowo lek przeciwbólowy.

13.   Wszystkie podane choremu leki i płyny infuzyjne SA odnotowane przez pielęgniarkę z jej podpisem w dokumentacji medycznej, z określeniem dokładnej godziny podania.

14.   W przypadku gdy poddawany zabiegowi pacjent choruje na cukrzyce, pielęgniarka w okresie okołooperacyjnym prowadzi systematyczną kontrolę glikemii u tego.

15.   Pielęgniarka zgodnie ze swoją wiedzą i kompetencjami wyjaśnia choremu i jego rodzinie wszelkie interesujące ich kwestie związane z okresem pooperacyjnym.

16.   Pielęgniarka dba o czystość ciała pacjenta po zabiegu operacyjnym oraz o zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych.

17.   Pielęgniarka dba o czystość bielizny osobowej i pościelowej chorego – w razie konieczności dokonuje jej zmian.

18.   Następnego dnia rano po zabiegu operacyjnym (ok. 6.00) pielęgniarka dokonuje toalety ciała pacjenta, w szczególności jeśli chory ma ograniczoną  zdolność samoopieki lub pomaga choremu w dokonaniu toalety ciała, wpisuje do karty gorączkowej ilość treści, jaka została zdrenowana zarówno przez system drenaży czynnych i biernych, jak i zalożoną sondę żołądkową, cewnik do pęcherza moczowego itd. Pielęgniarka odnotowuje w dokumentacji medycznej fakt wykonania na rzecz chorego wszelkich działań pielęgniarskich z jej podpisem i godzina wykonania.

19.   Pielęgniarka informuje członków zespołu pielęgniarksie3go obejmujących po niej dyżur o stanie pacjenta po zabiegu operacyjnym, o szczególnych uwagach dotyczących jego zdrowia, zachowaniu i zalecanym postępowaniu.

Kryterium wyniku

1.       Poddany operacji pacjent ma zapewnioną stałą opiekę pielęgniarską.

2.       Parametry życiowe chorego w normie.

3.       Chory nie odczuwa bólu.

4.       Chory ma zaspokojoną potrzebę czystości.

5.       Chory ma zaspokojone podstawowe  potrzeby fizjologiczne.

6.       Wszystkie dane dotyczące parametrów życiowych pacjenta, podanych mu leków i płynów infuzyjnych oraz wykonanych na jego rzecz działań pielęgniarskich są zamieszczone w dokumentacji medycznej.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin