O_posterach.doc

(43 KB) Pobierz
POSTER, CZYLI PLAKAT

 

 

POSTER, CZYLI PLAKAT

 

              Bardzo popularną formą prezentacji wyników badań jest poster czyli plakat. Na każdej konferencji naukowej odbywa się sesja posterowa, podczas której naukowcy prezentują plakaty, na których znajdują się wyniki ich badań. W świecie naukowym sesje posterowe coraz częściej dominują na zjazdach i wypierają specjalistyczne sympozja z krótkimi referatami. Plakat przemawia do czytelnika obrazem.

Przygotowanie posteru wymaga namysłu i stosowania dosyć konsekwentnie obowiązujących zasad. Każdy plakat powinien być opatrzony abstraktem, który pisze się według tych samych zasad, co abstrakt do pracy naukowej.

Oprócz prawidłowej zawartości merytorycznej plakat powinien być traktowany jak atrakcyjna forma graficzna a tekst powinien być ograniczony do minimum. Z drugiej jednak strony plakat musi być „samoobjaśnialny” cała treść i wszystkie dane powinny być jasne pod nieobecność autora. Widz czy czytelnik musi doskonale rozumieć wszystko, co na posterze przedstawiono. Ewentualna rozmowa z autorem służy tylko wyjaśnianiu kwestii pokrewnych bądź spornych, szczegółów metody.

Aby skomponować plakat należy na początku stworzyć konspekt, do którego dobiera się ilustracje z podpisami. Jednak należy pamiętać, że jak każda praca naukowa poster musi zawierać:

·         wstęp formułujący problem

·         cel bądź cele

·         rodzaj dyskusji zawierającej również konkluzje lub wnioski

Kompozycja graficzna powinna prowadzić wzrok od jednego do drugiego elementu. Pomocne w tym, oprócz prawidłowej kompozycji graficznej plakatu, mogą być wyraźne numeracje poszczególnych części, można również użyć strzałek lub wydzielonych płaszczyzn, osobnych dla wstępu, wyników i wniosków. Nie można mieszać poszczególnych części między sobą, na posterze powinien być klarowny podział graficzny na wstęp, cel, wyniki i wnioski bądź podsumowanie.

              Plakat nie może być przeładowany szczegółami, małymi obrazkami, tabelkami i gęsto zapisanymi stronniczkami. Do prezentacji swojego plakatu należy być dobrze przygotowanym, aby móc odpowiadać na wszelkie dociekliwe pytania.

              O rozmiarach plakatu decyduje organizator sesji bądź konferencji. Jeśli tego nie wiesz, koniecznie spytaj się, jaki rozmiar plakatu jest wymagany.

KILKA SZCZEGÓŁÓW CZYSTO TECHNICZNYCH

·         Plakaty są najczęściej pionowe czyli raczej dłuższe niż szersze

·         Można je drukować na ploterze (dosyć drogie rozwiązanie), można rysować bezpośrednio na arkuszu lub umieścić na kilku kartkach, które następnie przyczepisz w odpowiednim wcześniej ustalonym przez siebie układzie

·         Tytuł posteru musi być duży, litery o wysokości co najmniej 3 cm. Nie zapomnij o podaniu swojego nazwiska i adresu instytucji (szkoły)

·         Pojedyncze wykresy i schematy powinny być na tyle duże, by były czytelne z odległości 1,5-2 m.

·         Tworząc układ plakatu wykorzystaj naturalną tendencję do oglądania i czytania od lewej do prawej i z góry na dół. Zwykła kolejność oglądania to

Od lewego górnego do prawego dolnego roguCzasami dobrze się sprawdza układ centralny z początkiem w środku i dalszym układem zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

·         Plakat powinien być kolorowy. Jeżeli nie korzystasz z druku na ploterze   wykorzystaj kolorowe kartony, samoprzylepne folie, kolorowe flamastry i tym podobne

·         Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, przewaga FORMY nad TREŚCIĄ nigdy nie jest wskazana!

 

                                                                      Opracowała  Agnieszka Chołuj

                                                                     

Na podstawie książki „Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych – przewodnik praktyczny” January Weiner Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005

 

 

 

 

 

1

Szkoła Festiwalu Nauki

ul. Ks. Trojdena 4 | 02-109 Warszawa

tel. (22) 597-07-68 | fax (22) 597-07-15

www.sfn.edu.pl | sfn@iimcb.gov.pl

Zgłoś jeśli naruszono regulamin