Domowa apteczka dla noworodka.doc

(47 KB) Pobierz
Domowa apteczka dla noworodka

Domowa apteczka dla noworodka

 

 

 

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu.

więcej

Zobacz

 

 

Każde chore dziecko, szczególnie noworodka, musi zbadać pediatra. Mimo to, niektóre specyfiki mogą nam się przydać w domu

 

Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:

 

Gorączka, przeziębienie ze stanem podgorączkowym – paracetamol w czopkach w dawce 20 mg/kg wagi ciała. Lek podaje się cztery razy na dobę. Może być Efferalgan (czopki 80 mg), Calpol (czopki 80 mg) lub Paracetamol (czopki 80 mg). Pomocnym lekiem w stanach infekcyjnych jest też lek homeopatyczny Viburcol - czopki.

 

Katar - witamina C w kroplach, na przykład Cebion, Juvit C czy Cevikap oraz krople do nosa – homeopatyczne Euphorbium (do dłuższego stosowania) i/lub Nasivin soft 0,01 proc. do krótkotrwałego używania. Przydatna będzie też sól fizjologiczna do czyszczenia noska. Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.

Dodatkowo oddychanie ułatwi smarowana pod noskiem maść majerankowa.

 

Kaszel – syrop Droseux lub Stodal, Flegamina w kroplach (zabezpieczy przed wilgotnym kaszlem z zalegającą wydzieliną).

Do ewentualnie do przemywania ropiejących oczu w czasie infekcji - Natrium chloratum 0,9 proc. w ampułkach. Do tego zabiegu przydatne są miękkie kompresy gazowe typu Medicomp.

 

Kolki pokarmowe – powyżej pierwszego miesiąca życia do wyboru: espumisan, esputicon, Bobolic lub infacol.

 

Odparzenia i rumień pieluszkowy – maść Bepanthen i/lub Sudecrem. Do pielęgnacji pupy mogą służyć maść linomag lub linomag z tlenkiem cynku, Ziajka przeciw odparzeniom, krem AA przeciw odparzeniom, Linoderm lub kremy – maście Alantan.

 

Ochrona przed słońcem – mimo że tak małego dziecka nie można wystawiać na słońce, to trzeba stosować kremy z filtrami chroniące przed odbitymi promieniami słonecznymi. Takich kremów jest niewiele. Polska Ziajka SPF 30 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1-go miesiąca życia, a Nivea Baby faktor 30 – od pierwszych dni życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domowa apteczka dla dzieci od 4. do 12. miesiąca

Podręczne specyfiki

 

 

Z każdym niepokojącym objawem u tak małego dziecka – gorączką, kaszlem, biegunką, wymiotami czy skórnymi zmianami – musisz iść do pediatry. Ale czasem możesz bezpiecznie podać lek na przykład obniżający wieczorną wysoką gorączkę, a wizytę u lekarza zamówić następnego dnia.

 

Na wypadek odparzenia i rumienia pieluszkowego warto pod ręką mieć maść.

 

Na co - jakie leki? Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:

Gorączka, ból – paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz Ibuprofen w syropie i/lub czopkach.

 

Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce (powyżej 39 stopni) –dawka 20 – 25 mg/kg wagi ciała – nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.

 

 

Paracetamol w syropie – pierwsza dawka 10 - 25 mg/kg masy ciała, a następne po 20 mg/kg masy – nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.

Leki z paracetamolem to czopki: Efferalgan (80 mg, 150 mg i 300 mg0, Calpol (80 mg, 125 mg), Paracetamol (50 mg, 80 mg, 125 mg i 250 mg) oraz syropy: Paracetamol, Panadol, Calpol.

 

 

Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Do kupienia różne syropy – Nurofen, Ibufen, Ibufen D bez cukru, Ibum. Wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.

 

 

Podajemy go według schematu:

- dzieciom od 3 do 6 miesięcy (waga dziecka średnio od 5 do 7,7 kg) doustnie po 50 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę). Czopek 60 mg co osiem godzin (trzy razy na dobę).

- dzieciom od 6 do 12 miesięcy (waga dziecka średnio od 7,5 do 9 kg) doustnie 50 mg co 6-8 godzin (trzy do czterech razy na dobę). Czopek (waga dziecka od 8 do 12,5 kg) 60 mg co 6-8 godzin (do czterech razy na dobę).

 

 

Uwaga! Przy nawracającej wysokiej gorączce najlepiej zastosować obydwa leki naprzemiennie, czyli na przykład: o godz. 12 paracetamol, po czterech godzinach, czyli o godz. 16 Ibuprofen, znowu po czterech godzinach o godz. 20 Paracetamol, itd.

Dobór dawki i częstotliwości stosowania, a także dobowa dawka maksymalna, są bardzo ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.

Uwaga! Za małe dawki leków nie obniżą gorączki.

 

 

Przeziębienie - leki homeopatyczne – Oscillococcinum, krople L-52, witamina C w kroplach (Cebion, Cevikap czy Juvit C). W razie kataru krople do nosa do dłuższego stosowania: homeopatyczne Euphorbium w aerozolu i/ lub Nasivin soft 0,01 proc. lub Otrivin 0,05 proc. Przyda się też urządzenie do odciągania wydzieliny z noska typu Sopelek, Frida czy Marimer.

 

 

Ropiejące oczy w czasie infekcji wirusowej - roztwór soli fizjologicznej Natrium chloratum 0,9 proc. Można kupić pojedynczo kilka ampułek po 5 ml na przykład Gilbert czy Physiodose lub Oftarinol i oczywiście miękkie gaziki, na przykład typu Medicomp.

 

 

Kaszel (różnego pochodzenia) – syropy Stodal lub Drosetux, Prawoślazowy lub Malia. Flegamina w kroplach (gdy kaszel zmieni się w mokry i zalegający) lub Ambrosol czy Mucosolvan.

 

 

Zaczerwienione, bolesne gardło – Tantum verde w aerozolu oraz leki homeopatyczne doustne Homeovox lub Hmeogene 9 oraz Corryzalia.

 

 

Biegunka – probiotyki typu Lacido baby czy Dicoflor 30 oraz Enterol, a także preparat elektrolitowy (chroniący przed odwodnieniem) np. Humana elektrolit (podobno najsmaczniejszy), orsalit lub Floridral, połączenie probiotyku z elektrolitem.

 

 

Na bolesne ząbkowanie – czopki Viburcol, paracetamol, ibufen oraz dodatkowo leki homeopatyczne dagomeg 44 lub Chamomilla 15 ch.

 

Odparzenia i rumień pieluszkowy – maść Bepanthen i/lub Sudecrem. Do pielęgnacji pupy mogą służyć maść linomag lub linomag z tlenkiem cynku, Ziajka przeciw odparzeniom, krem AA przeciwodparzeniom, Linoderm lub kremy – maście Alantan.

 

 

Ochrona przed słońcem – mimo że tak małego dziecka nie można wystawiać na słońce, to trzeba stosować kremy z filtrami chroniące przed odbitymi promieniami słonecznymi. Takich kremów jest niewiele. Polska Ziajka SPF 30 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1-go miesiąca życia, a Nivea Baby faktor 30 – od pierwszych dni życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domowa apteczka dla dzieci od roku do 3 lat

 

W tym wieku wysoka temperatura u dziecka nie powinna już wpędzać rodziców w panikę. Oczywiście bardzo wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, np. kaszel, są sygnałem do wizyty u lekarza. Przecież syropy na kaszel tylko wspomagają leczenie. 

 

W tym wieku wysoka temperatura u dziecka nie powinna już wpędzać rodziców w panikę

 

Samodzielnie mama może bezpiecznie podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jeśli dziecko wymiotuje, to najlepiej zbić gorączkę lekiem w czopku.

 

Na co - jakie leki? Farmaceuta radzi w domowej apteczce umieścić:

 

Gorączka, przeziębienie, bolesne ząbkowanie - do wyboru paracetamol w syropie i/ lub w czopkach oraz ibuprofen w syropie i/ lub w czopkach.

 

 

Paracetamol w czopkach podajemy przy bardzo wysokiej gorączce, powyżej 39 stopni C: dawka 20 - 25 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, ale zwykle cztery razy na dobę.

Paracetamol w syropie pierwsza dawka 10 - 15 mg/kg wagi ciała nie częściej niż co cztery godziny, zwykle cztery razy na dobę.

Leki dostępne w aptekach z paracetamolem to Efferalgan czopki 150 mg, 300 mg, Paracetamol czopki 125 mg, 250 mg i 500 mg, Codipar czopki 250mg, 500 mg. Syrop Calpol , Paracetamol czy Panadol.

 

 

Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego, ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach. Podajemy go według schematu: od 8 do 12,5 kg czopek Nurofen 60 mg co sześć godzin lub przy wadze 12,5-17 kg czopek Nurofen 125 mg co osiem godzin, maksymalnie 375 mg na dobę.

Ibuprofen w syropie 10-15 kg wagi dziecka 100 mg co 6 do 8 godzin, 16-20 kg waga dziecka 150 mg trzy razy na dobę co 8 osiem godzin. Do wyboru kilka syropów z ibuprofenem: Nurofen, Ibufen, Ibufen D (bez cukru), Ibum - wszystkie w dawce 100 mg w 5 ml.

 

Uwaga! Za małe dawki paracetamolu nie obniżą wysokiej gorączki.

 

Przeziębienie – leki homeopatyczne – Oscillococcinum, krople L-52 lub Dagomed 46, witaminę c w kroplach (Cebion, Cevikap czy Juvit C), krople do nosa do dłuższego stosowania: homeopatyczne Euphorbium w aerozolu i/ lub Nasivin soft 0,01% lub Otrivin 0,05%.

Pomocna w katarze jest sól morską (także do higieny nosa i do nawilżania w klimatyzowanych pomieszczeniach i w podróży). Delikatne rozpylacze mają: Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli katar dokucza (a dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wydmuchać noska), to pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.

 

Na ropiejące oczka podczas infekcji - roztwór soli fizjologicznej Natrium chloratum 0,9 proc. Można kupić pojedynczo kilka ampułek po 5 ml na przykład Gilbert czy Physiodose lub Oftarinol i oczywiście miękkie gaziki, na przykład Medicomp.

 

Kaszel – syrop Stodal, Drosetux czy Malia lub Prawoślazowy. Flegamina w kroplach lub Mucosolvan czy Ambrosol lub Flavamed należy zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną. Prospan syrop dla tych dzieci, u których kaszel prowokuje wymioty.

 

Zaczerwienione i bolesne gardło - aerozol Tantum verde lub lek homeopatyczny Homeogene 9.

 

Biegunki, wymioty – łagodzą zaburzenia jelitowe probiotyki typu Lacido baby czy Acidolacu bądź Dicofloru 30. W razie biegunki Enterol i koniecznie elektrolity (Orsalit, Humana lub połączenie elektrolitu z probiotykiem Floridral).

 

Zaparcia - syrop Lactulosum lub homeopatyczny syrop Alvia.

 

Dolegliwości trawienne u wrażliwych dzieci - herbatka Plantex czy Hipp ułatwiająca trawienie lub z kopru włoskiego. Silniejsze działanie rozkurczowe mają czopki homeopatyczne Spascupreel. Przy skłonnościach do bolesnych gazów (np. po zmianie diety w podróży) można stosować w okresie niemowlęcym Espumisan czy Esputicon krople lub podobne(Infacol lub Bobotic).

 

Bolesne ząbkowanie - leki przeciwbólowe lub (stosowane przy wyrzynaniu pierwszych ząbków) żele na bolesne ząbkowanie typu Dentinox czy Bobodent.

 

Obrażenia związane z urazami, otarciami - chusteczki Leko do odkażania lub płyn Tribactic, gaziki, plastry (dla malucha można kupić kolorowe) oraz maść gojąco-dezynfekująca np. Bepanthen plus lub Homeoplasmine czy zwykła alantoinowa. Na stłuczenia i urazy skuteczna jest maść lub żel arnikowy, a także lek homeopatyczny doustny Arnica 15 ch.

 

Ukąszenia przez owady - preparaty odstraszające przeznaczone dla tej grupy wiekowej to np. Sio, Dapis, Mugga czy w postaci plastrów lub do stosowania na ubrania. Jeżeli dziecko reaguje silnymi odczynami na ukąszenia należy zaopatrzyć się w Fenistil żel i ewentualnie krople. Można też użyć łagodniejszych preparatów typu Dapis po ukąszeniu lub Kamażel.

 

Problemy ze skórą, oparzenia słoneczne - preparaty łagodząco-natłuszczające do mycia i smarowania po kąpieli. Liczne serie typu: Emolium, Oillatum, Oillan, La roche Posay Lipicar , Bioderma Atoderm, SVR Topialyse czy Xerialine.

 

Uwaga! Smaruj dziecko kremem z filtrem już na 30 minut przed wyjściem na słońce i pamiętaj o dosmarowywaniu co 2 godziny zwłaszcza, gdy dziecko kąpie się w morzu lub basenie. Najlepiej wybierać kremy z filtrami mineralnymi i wodoodporne.

Należy zwracać uwagę na informację dla dzieci, w jakim wieku jest krem z mocnym filtrem 30-50 SPF. Do wyboru: Ziajka, Nivea, SVR, Bioderma, La Roche Posay, Eris i wiele innych. Dobrze na wszelki wypadek mieć Panthenol na oparzenia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin