2.Rozprawka typu za i przeciw.doc

(261 KB) Pobierz

2. Rozprawka typu za i przeciw"

Rozprawka typu za i przeciw" to forma wypowiedzi pisemnej, w której zadaniem piszącego jest przed­stawienie jakiegoś zagadnienia w kontekście argumentów pozytywnych i negatywnych, które się z nim wiążą. Chodzi więc zawsze o napisanie zrównoważonego wywodu, który podaje zarówno argumentację za, jak i przeciw pewnej koncepcji, sugestii lub propozycji, albo rozważa wady i zalety danego urządzenia, jakiejś sytuacji czy pewnego sposobu działania.

Zwróć uwagę, że w tego typu wypracowaniach rozwinięcie w wyważony sposób porusza zarówno dobre, jak i złe strony danego zagadnienia, a opinia piszącego może być wyrażona dopiero w podsumowaniu.

Prosty schemat takich tekstów nie powinien sprawić nikomu problemów.

Ważne jest, by pamiętać o przedstawieniu niebanalnych i odpowiednio uzasa­dnionych argumentów za" i przeciw".

Językiem właściwym dla tej formy wypowiedzi jest język formalny - dobrze jest używać dłuższych zdań, odpowiednio połączonych spójnikami, należy zaś bezwzględnie unikać potocznych wyrażeń idiomatycznych i zwrotów kolok­wialnych.




Przykład 1.

Przeczytaj poniższy tekst rozprawki za i przeciw". Oznacz klamrami jego poszczególne części (wstęp, argumenty za", argumenty przeciw", zakończenie). Zastanów się, jak brzmi temat rozprawki, i dokończ odpowiednio instrukcję do zadania:

Napisz rozprawkę na temat:

Ocena kryterialna

1.              Treść

Wypowiedź jest zgodna z tematem, zawiera celne argumenty za" (akapit 2) i przeciw" (akapit 3) oraz podsumowanie, które wskazuje, że w opinii autora zalety telefonów komórkowych przewyższają ich wady.

2.              Kompozycja

Tekst jest spójny i harmonijny, zawiera wstęp, rozwinięcie i zakończenie (z zachowa­niem odpowiednich proporcji), które są właściwie wyróżnione, mieści się dokładnie w podanym limicie słów*.

3.              Jakość języka

A.              bogactwo językowe - słownictwo, frazeologia, struktury składniowe wskazują na
dość zaawansowany poziom językowy piszącego, a styl jest adekwatny do formy
wypowiedzi.

B.              poprawność językowa-tekst jest w pełni poprawny.

 

TREŚĆ

KOMPOZYCJA

BOGACTWO JĘZYKOWE

POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA

RAZEM

5pkt.

4pkt.

5pkt.

4pkt.

18pkt.


Przykład 2.

Przeczytaj tekst rozprawki typu za i przeciw". Jakie widzisz podobieństwa i jakie różnice w stosunku do wypracowania z przykładu nr 1? W tekście podkreślono błędy ortograficzne. Czy potrafisz znaleźć i poprawić pozostałe błędy w tym wypracowaniu?

Komentarz




Wypracowanie obok zostało napisane na ten sam temat, co praca w przykładzie nr 1: Telefon komórkowy - nasz przyjaciel czy wróg?" Autor wykorzystuje te same argumenty, przedstawia prawie taką samą treść, ale jego rozprawka nie dorównuje ani kompozycją, ani jakością języka poprzedniemu wypracowaniu.


Język

Pisząc rozprawkę warto używać wyrażeń, dzięki którym będziesz mógł lepiej zorganizować swoją wypowiedź. Aby wzmocnić jakieś stwierdzenie możesz użyć np.

-In fact,
-Actually,

-As a matter of fact,

-              Indeed,




Ocena kryterialna

Spróbujmy ocenić to wypracowanie według podanych kryteriów:

1.              Treść

Autor formułuje wypowiedź zgodną z tematem, podaje szereg dobrych argumentów za" i przeciw" i podsumowuje temat, wypowiadając swoją pozytywną opinię na temat telefonów komórkowych na końcu wypracowania.

2.              Kompozycja

Tekst jest logiczny, ale tylko częściowo spójny i harmonijny (w niektórych zdaniach brak odpowiednich spójników czy wyrazów nadających tekstowi spójność, np. między pierwszym a drugim zdaniem można by wstawić In fact, a w zdaniu But there are obviously disadvantages na końcu można by wstawić too), graficznie wyodrębniono tylko niektó...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin