4.Zaproszenie.doc

(623 KB) Pobierz

4. Zaproszenie

Zaproszenie to prośba o wzięcie udziału w jakimś wydarzeniu. W zależności od rangi tego wydarzenia wyróż­niamy zaproszenia ustne i pisemne. Każde zaproszenie zawiera następujące informacje:

                 kto zaprasza,

                 kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie,

                 z jakiej okazji wydarzenie jest organizowane.

Ponadto, w zależności od rodzaju wydarzenia, w zaproszeniu mogą się znaleźć na przykład informacje o pro­gramie uroczystości, zaproszonych gościach, dodatkowych atrakcjach, najbardziej odpowiednim stroju lub trasie dojazdu. W zaproszeniach używa się przyjętych w danym języku zwrotów, bardziej lub mniej formalnych, których wybór zależy od tego, z jakiej okazji, od kogo, do kogo i zaproszenie jest kierowane.




Komentarz

Obok znajdują się przykłady oficjal­nych zaproszeń, przygotowanych na gotowych drukach. Jak możesz zauważyć, obowiązuje dbałość o formę estetyczną zaproszenia. Istotne są: jakość papieru, format, rodzaj czcionki, kolory oraz ele­menty graficzne.

Dodatkowe informacje umiesz­czane w zaproszeniach dotyczą:

potwierdzenia przyjęcia zaproszenia

ubioru

R.S.V.P. = respondez s'il vous plait - to prośba o potwierdzenie przyjęcia zaproszenia pisemnie lub telefonicznie (jeśli jest podany numertelefonu).

Regrets only - to prośba o odpo­wiedź tylko w przypadku nieprzy-jęcia zaproszenia.

Proper attire please - to prośba o dostosowanie ubioru do okazji. Dinner Jackets and Evening Dress -to prośba o przybycie w stroju wieczorowym. Dress: Informal - to informacja, że obowiązuje strój nieoficjalny.


Przykład 1.

Przeczytaj poniższe zaproszenia. Zaznacz zwroty, za pomocą których zapro­szenie jest wyrażone. Czym one się różnią od siebie? Czy znasz inne wyrażenia, które można wykorzystać w zaproszeniu? Jakie dodatkowe informacje zawierają poniższe zaproszenia?




Przykład 2.

Organizujesz z przyjaciółmi piknik z okazji zakończenia roku szkolnego. Napisz zaproszenie dla kuzynki kolegi, która przyjechała do niego z Anglii w odwie­dziny. Twoje zaproszenie powinno zawierać następujące informacje:

                gdzie i kiedy odbędzie się piknik,

                jak dotrzeć na miejsce spotkania,

                co należy ze sobą wziąć do jedzenia/picia,

                jak zabezpieczyć się przed komarami.


Wskazówki

Oto przykład zaproszenia, które możesz napisać na egzaminie ma­turalnym. Zastanów się:

              kto jest jego adresatem,
z jakiej okazji piszesz

zaproszenie,

jakiego zwrotu zapraszającego użyjesz,

jaki styl* zaproszenia będzie odpowiedni.

Komentarz

Jest to zaproszenie napisane w nie­formalnym stylu*, adresowane do rówieśnika. Zwróć uwagę na zwrot zapraszający oraz użycie trybu rozkazującego. Zaproszenie to zawiera dodatkowe informacje dotyczące dojazdu do miejsca spotkania i sugerowanego ubioru.


 




Przykład 3.

Przeczytaj tekst zaproszenia i zaznacz zwrot zapraszający. Kto może być odbiorcą takiego zaproszenia? Czy tekst zasługuje na 1 pkt. za poprawność językową?

Z okazji wstąpienie Polski do Unii Europejskiej Twoja szkoła planuje zorga­nizowanie koncertu. W imieniu społeczności szkolnej napisz zaproszenie dla ambasadora Wielkiej Brytanii, w którym:

                powiadomisz go o koncercie organizowanym przez szkołę,

                podasz czas i miejsce wydarzenia,

                wyjaśnisz cel koncertu,

                określisz szczegóły programu.

 

 


Wdówki

Styl* zaproszenia zależy od tego, z jakiej okazji i do kogo jest ono kierowane. Jaki charakter, oficjalny czy nieoficjalny, ma zwrot zapra­szający zastosowany w tym zapro­szeniu?

Komentarz


 



 


 

 

TRESC

 

POPRAWNOŚĆ

RAZEM

Inf. 1

Inf. 2

Inf. 3

Inf. 4

1 pkt

1 pkt

1 pkt

1 pkt

Opkt.

4 pkt.


Jest to przykład zaproszenia oficjal­nego, którego odbiorcą jest amba­sador jednego z krajów Unii Euro­pejskiej. Autor zaproszenia uwzglę­dnił wszystkie wymagane informa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin