MASAŻ wyk. 1.doc

(37 KB) Pobierz

WYKŁAD 1

 

MASAŻ- jest metodą leczenia fizycznego objawów chorobowych zewnętrznych i wewnętrznych a także przyczyn chorób. Polega an mechanicznym drażnieniu tkanek wywierając na nie wpływ pośredni i bezpośredni. Masaż składa się z wielu chwytów, ruchów i technik. Jest integralną częścią odnowy biologicznej organizmu.

 

Za twórcę „naukowego masażu” uważany jest holenderski lekarz Johan Mezger (1839-1909). Określił on na podstawie własnych badań zasady masażu klasycznego, a także jako pierwszy podał wskazania i przeciwwskazania do stosowania go.

 

RODZAJE MASAŻU:

1)      masaż klasyczny- najstarszy, oparty na chwytach i technikach o określonej kolejności wykonywania. Stanowi podstawę innych rodzajów masażu. Wyróżniamy w kolejności: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, wibracje, wstrząsanie.

2)    masaż medyczny- nowa koncepcja masażu oparta na prawie tensegracji, zawierająca: teoretyczne uzasadnienie celowości, działania, metody diagnozowania, oceniania i kontrolowania stanu.

3)    masaż segmentalny- zespół chwytów i ruchów, które stosuje się w celu świadomego, odruchowego działania na tkanki i zmiany chorobowe wszystkich narządów i układów człowieka. Wyróżniamy techniki klasyczne i specjalne, np. piłowanie, rolowania, itp.

4)    masaż izometryczny- stosowany w celu przyrostu siły i masy mięśniowej. Polega  na specyficznym zastosowaniu technik klasycznych, wykonywanych w fazie skurczu izometrycznego.

5)    masaż sportowy- jest metodą oddziaływania na zawodnika w celu utrzymania zdolności do podejmowania maksymalnego wysiłku i odnowy biologicznej po wysiłku. Wyróżniamy masaż sportowy: kondycyjny, treningowy, przedstartowy i startowy.

6)    masaż okostnowy- polega na ucisku określonych punktów kostnych w celu pobudzenia reakcji komórek kostnych, a także na neuroodruchowym wpływie na tkanki i narządy, które zostają pobudzane.

7)    drenaż limfatyczny- polega na przepychaniu chłonki z naczyń leżących obwodowo w kierunku centralnym do węzłów chłonnych. Wykonujemy go w kierunku zgodnym z masażem klasycznym, lecz w odwrotnej kolejności poszczególnych odcinków ciała.

8)    Shiatsu- polega na uciskaniu specjalnych punktów odpowiadających punktom akupunkturowym w określony sposób. Oddziaływuje na określone organy i narządy.

9)    masaż kosmetyczny- polega na oddziaływaniu na skórę w celu jej lepszego ukrwienia i uelastycznienia, ograniczenia zmarszczek, poprawy napięcia skóry (działanie tonizujące).

10) masaż relaksacyjny- polega na zastosowaniu technik, w efekcie których uzyskujemy wyciszenie i rozluźnienie pacjenta, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

11)  masaż w środowisku wodnym- polega na zastosowaniu specjalnych wanien i natrysków w celu wykorzystania masującego działania wody: ciśnienia, temperatury, składu chemicznego, wyporu hydrostatycznego.

12) masaż przyrządowy- wykonujemy przy pomocy przyrządów i aparatów, wykorzystując różne rodzaje bodźców przez nie emitowanych i dostarczając je na tkanki pacjenta, np. aquavibron, aparaty typu Zepter. Najczęściej urządzenia te wytwarzają wibracje.

13) masaż pneumatyczny- polega na wytworzeniu w specjalnej końcówce podciśnienia. Tkanki są  zasysane i masowane w końcówce. Efektem jest silne przekrwienie tkanek.

14) masaż synkardialny- polega na masowaniu naczyń obwodowych przy użyciu specjalnego aparatu, w skład którego wchodzi opaska. Której częstotliwość pracy odpowiada częstotliwości pracy serca. Celem jest usprawnienie krążenia obwodowego oraz pośrednio wpływ na pracę serca.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin