OTOCJON.doc

(1229 KB) Pobierz





 





Otocjon  najlepiej  czuje się w suchych dolinach i na sawannach Afryki Wschodniej i Południowej. Preferuje  otwarte tereny, porośnięte niską  trawą, spotyka się go wszak i na krzewiastych stepach. Otocjon szuka schronienia przed złą  pogodą  i licznymi wrogami w głębokiej norze,  którą wygrzebuje sam lub przejmuje po innych zwierzętach,  np. skoczkach. Nory mogą mieć głębokość nawet kilku  metrów, jest w nich kilka komór i mają  wiele  wejść. Otocjon kontrolując terytorium i wyszukując pożywienie, korzysta ze stałych dróg i stale obraca się w lewo i w prawo. Często  zawraca  po własnych śladach,  aby zwieść psy, szakale i drapieżne ptaki, które na  niego polują. W ciągu dnia śpi w gęstwinie lub  w budowlach termitów, w nocy wędruje po okolicy, czasem przybliża się do ognisk w obozowiskach. 

 

 

W rodzinie  psowatych tylko otocjon żywi się głównie owadami. Jego  jadłospis zmienia się w zależności  od pory roku, ale owady stanowią  z reguły 80% jego pożywienia. Są to głównie termity, dlatego można być pewnym, że tam, gdzie żyją otocjony na pewno są i termity. Przysmakiem  otocjona są różne chrząszcze  i ich larwy, które  wygrzebuje z ziemi. Stada pasikoników pustoszy razem z wronami i małymi sokołami. 

Upodobanie do owadów można poznać  po budowie uzębienia otocjona.  W odróżnieniu od innych  psów ma  dość małe zęby i aż osiem trzonowców, które dobrze rozdrabniają owady. Poza owadami zjada też małe ssaki  i pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi oraz  owoce. Lubi  też bardzo miód,   niektóre korzonki i słodkie jagody. Woli nawet to pożywienie  od owadów. 



 

·       Otocjon zjada często  skorpiony, połyka też ich kolec z gruczołem jadowym i nie widać po nim żadnych oznak zatrucia.

·       Otocjon ma tak dobry słuch, że rejestruje każdy szelest zdobyczy pod ziemią. Za to jego wzrok nie jest zbyt dobrze rozwinięty, dlatego wiele małych ssaków i gadów widzi dopiero wtedy, kiedy się poruszą.

·       W wielu  językach otocjon nazywany ,,lisem uszatym’’, lisem długouchym’’ lub ,,lisem nietoperzowym’’ co podkreśla, że jego uszy sa równie duże jak uszy nietoperza.

·       6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin