TAMARYNA BIAŁOCZUBA.doc

(599 KB) Pobierz
TAMARYNA BIAŁOCZUBA

TAMARYNA BIAŁOCZUBA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA


Tamaryny  białoczube  to bardzo zwinne małpki. Są aktywne od  wczesnego rana aż do zmroku. W gałęziach drzew przebiegają w ciągu dnia nawet 2km. W południe pozwalają sobie na chwilę odpoczynku, pielęgnują sierść lub układają się na słońcu i wygrzewają. Tamaryna  białoczuba żyje z reguły w stadach rodzinnych,  składających się z 2 –8 osobników.  Nierzadko wieczorem kilka  zwierząt przytula się do siebie i śpi z ogonem zawiniętym wokół ciała,  lub wyciągniętym, by utrzymać  równowagę na gałęzi. Młode spędzają noc przytulone do pleców rodziców i całe stado aż do porannego brzasku pogrąża się w  głębokim śnie. Ponieważ w stadzie musi być zachowana pewna hierarchia, dochodzi do potyczek i walk między jego członkami, w których jednak nie uczestniczy ojciec. Spory  pozostawia młodzieży.

Tamaryny białoczune są bardzo nieufne wobec obcych. Przynajmniej w niewoli samice są bardziej agresywne i bronią swego terytorium zacieklej niż samce. Cały czas znakują je śladami zapachowymi, a walki pomiędzy samicami mogą  się kończyć  śmiertelnie.

 

 

POŻYWIENIE

Tamaryna białoczuba  żywi się słodkimi owocami, kwiatami i pączkami liści, substancje  odżywcze pozyskuje też  z soków  drzew, które wypływają, kiedy małpka skrobie i obgryza korę czy gałęzie. Tamaryna białoczuba jest bardzo lekka, dlatego z łatwością dociera do najcieńszych gałązek, które dla innych małp są niedostępne. Tamaryna chwyta  owady, pająki, jaszczurki, żeby i małe gryzonie. Niekiedy udaje jej się też  złapać małego ptaka. Na łup rzuca się błyskawicznie i uśmierca jednym ukąszeniem w głowę. Z reguły  najpierw odgryza i wypluwa dziób, potem  zębami  oskubuje ptaka i zjada mięso.   

Tamaryny czerpią  płyny z nektaru i owoców lub ścierają  palcami rosę z liści,  albo moczą łapę w wodzie i później ją oblizują.

CZY WIESZ, ŻEE...

·     Naukowa nazwa gatunkowa tamaryny białoczubej ,,oedipus’’ oznacza w tłumaczeniu  ,,o nabrzmiałych nogach’’ i wskazuje na jej długie, gęsto owłosione kończyny.

·     Temaryna białoczuba  ma bogaty  repertuar  dźwięków. Niektóre  z nich są za wysokie dla  ludzkiego ucha, które nie może ich rejestrować.

·     Dawna nazwa tamaryny  białoczubej to ,,małpa liszta’’. Nawę tę zawdzięcza węgierskiemu  kompozytorowi Franciszkowi Lisztowi,  który na starość znany był ze swej grzywy białych włosów.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin