ŻBIK.doc

(758 KB) Pobierz





 

             



Główną  część  pożywienia  żbika  stanowią  norniki  i inne  małe  gryzonie, ale  nie  gardzi też np. wiewiórkami. Żbik  wyszukuje biotopy, gdzie nie brak zajęcy, królików i ptaków gniazdujących na ziemi. Większa zdobycz z reguły mu umyka. Tylko wyjątkowo udaje się mu upolować mniejsze młode jelenia czy sarny i to wyłącznie wówczas,  kiedy  zwierzęta są osłabione i nie mogą ratować się ucieczką. W latach, kiedy  brak zdobyczy, żbiki polują najczęściej samotnie i prowadzą samotnicze życie. Swoje  terytorium o wielkości ok. 100 hektarów znakują moczem i wydzieliną gruczołów umiejscowionych na łapkach. Choć  normalnie  zaciekle  wyganiają  wszelkich intruzów ze swego terytorium,  w porze godowej opuszczają je w wyruszają na poszukiwanie partnera. Jeśli pożywienia nie brak, porzucają swe  samotnicze życie i łączą się z innymi żbikami w większe stada, których później wspólnie bronią.

 

 

 

 



Żbik  zamieszkuje  lesiste  tereny,  bogato  porośnięte krzewami. Wyszukuje pagórkowate i skaliste  obszary. Poluje najczęściej w regionach na wysokości 300 –450 m n.p.m. W ciągu dnia odpoczywa w dziupli  drzewa lub w szczelinach skalnych. Niekiedy kryje się pod korzeniami drzew. W Polsce  żbiki  żyją  głównie w Karpatach, na Podkarpaciu i w Bieszczadach.

Żbik dość  łatwo przystosowuje się do  różnych biotopów. W Europie Południowej występuje na terenach krzewiastych, w Środkowej zamieszkuje głownie lasy  iglaste, a na Kaukazie żyje w lasach liściastych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



·     Kot  domowy nie jest potomkiem udomowionego żbika,  ale afrykańskiego kota nubijskiego,  oswojonego przez Egipcjan, aby pilnował spichrzów  zbożowych.

·     Żbik  ma wysuwalne pazury. To sprytne rozwiązanie  chroni pazury przed ścieraniem. Dzięki wysuwalnym pazurom żbik stąpa na miękkich, elastycznych poduszeczkach łapek  i porusza się bardzo  cicho.

·     Grupa małych kotów  ma całkowicie skostniały aparat gnykowy, dlatego nie potrafi ryczeć jak duże  koty (np. lwy czy tygrysy). Umie  za to mruczeć i to zarówno  na wdechu, jak i na wydechu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin