scenariusz.pdf

(539 KB) Pobierz
scenariusze 116 wnetrze10.indd
Cele:
Dostarczenie wiedzy o Telefonie Zaufania 116 111, zasadach jego funkcjonowania i przeznaczeniu.
Przybliżenie zasad funkcjonowania poradnictwa telefonicznego i innych form pomocy psychologicznej.
Zachęcanie do szukania pomocy w sytuacjach trudnych dla siebie i innych.
Rozwij anie umiejętności formułowania problemów i szukania rozwiązań.
Przebieg zajęć – 45 minut
Ć WICZENIE 1
Potrzebne materiały: tablica i kreda
( ip-chart lub duża kartka i amastry)
Forma pracy: burza mózgów
Czas trwania: około 10 minut
telefonu zaufania pojawiły się:
nazwy problemów, z którymi można
zwracać się do telefonu zaufania: kłopoty,
łość, nieśmiałość, pytania, kłótnie itp.;
wyobrażenia na temat zasad jego funkcjono-
wania: anonimowy, całodobowy, rozmowa itp.;
formy pomocy, które można uzyskać przez tele-
fon: pomoc, odpowiedzi na pytania, wsparcie itp.
Prowadzący informuje uczniów, że będą roz-
mawiali o telefonach zaufania, które oferują
pomoc w trudnych sytuacjach.
Na początku zachęca uczniów do dzielenia się
skojarzeniami dotyczącymi telefonu zaufania.
Uczniowie zapisują swoje skojarzenia na tablicy
lub ip-charcie.
Prowadzący zbiera wszystkie pomysły uczniów.
Ważne, by podkreślał, że warto dzielić się wszyst-
kimi skojarzeniami i że w ćwiczeniu nie ma
dobrych i złych odpowiedzi.
W przypadku, gdy uczniowie mają niewiele
skojarzeń dotyczących telefonu zaufania,
prowadzący może zadawać dodatkowe pytania:
W jakich sytuacjach można zadzwonić
do telefonu zaufania?
Jak działa telefon zaufania, czy ma jakieś zasady?
W jaki sposób dzięki telefonowi zaufania
można uzyskać pomoc?
Przykładowe skojarzenia: anonimowy, prob-
lemy, pomoc, rozmowa, kłopoty, złość, nieśmiałość,
kłótnie, robienie żartów, pytania, całodobowy itp.
Ważne, by w trakcie tego ćwiczenia prowadzący
porozmawiał z uczniami o dzwonieniu
do telefonu zaufania z intencją zrobienia żartu,
a nie z faktycznym problemem. Warto
porozmawiać o tym, po co ktoś może chcieć
W podsumowaniu nauczyciel może zwrócić
uczniom uwagę, że wśród skojarzeń dotyczących
1
227643136.011.png 227643136.012.png
żartować w ten sposób i o konsekwencjach
takich żartów dla dzwoniącego, a także dla
innych osób, które w tym czasie nie mogą
dodzwonić się do telefonu zaufania z realnym
i trudnym problemem.
internetowej www.116111.pl/pakiety opowiada
o zasadach działania linii 116 111. Podkreśla,
że do Telefonu Zaufania 116 111 można
zadzwonić z każdym problemem, trudnością
czy kłopotem – bezpłatnie ze wszystkich tele-
fonów stacjonarnych i komórkowych w Polsce.
Kończąc ćwiczenie prowadzący może zwrócić
uwagę, że opis sytuacji, a zwłaszcza podkreślenie
przez osobę szukającą pomocy, co jest dla niej
ważne, pozwala odbiorcy zrozumieć problem
i szukać właściwego rozwiązania.
MINIWYKŁAD O TELEFONIE ZAUFANIA DLA
DZIECI I MŁODZIEŻY
Prowadzący informuje w jakich dniach
i godzinach działa Telefon Zaufania dla Dzieci
i Młodzieży 116 111 (z podkreśleniem, że oferta
nie jest całodobowa) – informację warto zapisać
na tablicy lub ip-charcie.
Przykład: otrzymanie złej oceny w szkole może
być trudną sytuacją, ponieważ młoda osoba
obawia się reakcji rodziców. Ale może być też
tak, że w tej samej sytuacji ważniejsze jest to,
że młoda osoba czuje się niesprawiedliwie po-
traktowana przez nauczyciela. W każdym z tych
przypadków rozwiązanie trudnej sytuacji będzie
polegało na czymś innym.
Potrzebne materiały: informacja
o Telefonie Zaufania 116 111 do pobrania
ze strony internetowej www.116111.pl/pakiety
Czas trwania: około 5 minut
Ważne, by podczas miniwykładu pojawiła się
również informacja o stronie internetowej
Telefonu Zaufania 116 111 (www.116111.pl).
Ze strony można kontaktować się online
z konsultantami i zadawać im pytania.
Prowadzący, nawiązując do skojarzeń uczniów
z poprzedniego ćwiczenia, przedstawia
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
Korzystając z informacji pobranej ze strony
Ć WICZENIE 3
Ć WICZENIE 2
Forma pracy: praca w grupach
Potrzebne materiały: kartki, długopisy oraz
opisy trudnych sytuacji (załącznik 2)
Czas trwania: 15 minut
na forum trudną sytuację oraz wybraną
propozycję jej rozwiązania.
W podsumowaniu ćwiczenia prowadzący podkreśla,
że poradnictwo nie jest dawaniem gotowych
rozwiązań. Jeśli czas na to pozwala, może zapytać
uczniów, dlaczego czasami ludzie wolą usłyszeć
gotową instrukcję - co mają robić.
Potrzebne materiały: opis przypadku
- załącznik 1 (dla dwóch grup ten sam przypadek)
Forma pracy: zabawa
Czas trwania: 15 minut
zachęca uczniów do dzielenia się pomysłami,
dlaczego w tej zabawie mogło dojść
Prowadzący dzieli uczniów na 4 grupy. Każda
z grup losuje opis trudnej sytuacji. Zadaniem każdej
grupy jest stworzenie co najmniej 3 propozycji
rozwiązania trudnej sytuacji (ale nie więcej niż 5
– ze względu na ograniczenia czasowe). Następnie
uczniowie wybierają w grupach najlepszą z propozy-
cji. Pomocne w tym może być przytaczanie argu-
mentów za i przeciw każdej propozycji.
Na koniec wszystkie grupy prezentują
do zamiany treści opowieści.
Prowadzący proponuje uczniom dobrze znaną
zabawę w „ głuchy telefon”. Dzieli uczniów na
dwie grupy. Prosi ich o ustawienie się
w dwóch kręgach. Pierwszej osobie w każdym
z kręgów podaje kartkę zawierającą krótką
historyjkę (załącznik 1). Zadaniem uczniów jest
przekazywanie opowieści kolejno „na ucho”,
aż do ostatniej osoby w kręgu. Po zakończeniu
ćwiczenia przez obie grupy prowadzący prosi
uczniów o powrót na swoje miejsca.
Prawdopodobne przyczyny zmian
w opowieściach:
ktoś nie dosłyszał całej informacji;
ktoś usłyszał przekazaną treść, ale inaczej
ją zrozumiał (zinterpretował);
ktoś dodał coś od siebie, ponieważ w tym,
cousłyszał, czegoś mu brakowało i chciał
dopełnić opowieść;
ktoś zdecydował się na przemilczenie
Ważne, by prowadzący zwrócił uwagę uczniów
na fakt, że pomocy i wsparcia w trudnych sytu-
acjach warto szukać u dorosłych osób (rodzice,
psycholog czy pedagog szkolny, nauczyciele,
konsultanci 116 111).
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
pewnychtreści;
ktoś skupił się na przekazaniu jednej części
opowieści, przez co ją wyolbrzymił, uwypuklił;
żarty – ktoś zażartował, żeby było zabawniej.
Prowadzący może przypomnieć uczniom to,
czego dowiedzieli się w trakcie zajęć lub zachęcić
ich do podzielenia się swoimi wrażeniami
i spostrzeżeniami dotyczącymi zajęć i zdobytych
informacji.
Prowadzący informuje uczniów, gdzie w szkole
wiszą plakaty promujące Telefon Zaufania 116 111.
Na koniec prowadzący przypomina adres
strony internetowej: www.116111.pl,
a także dni i godziny, w których można
zadzwonić do Telefonu Zaufania dla Dzieci
i Młodzieży 116 111 i razem z konsultantem
zastanowić się nad najlepszym wyjściem z trudnej
sytuacji czy rozwiązaniem kłopotów.
W podsumowaniu prowadzący:
sprawdza, jakie opowieści dotarły
do ostatnich osób w każdej z grup;
prosi o przeczytanie oryginalnej historyjki;
Prowadzący zachęca uczniów do zastanowienia
się, co może pomóc w przekazywaniu informacji,
a co utrudnić.
2
3
227643136.013.png 227643136.014.png 227643136.001.png 227643136.002.png 227643136.003.png 227643136.004.png 227643136.005.png 227643136.006.png 227643136.007.png 227643136.008.png
Do skserowania!
ZAŁĄCZNIK 1
Ćwiczenie 2 – „Głuchy Telefon”
Ania ma dwie młodsze siostry. Ich rodzice dużo czasu spędzają w pracy, dlatego Ania musi po szko-
le zajmować się młodszym rodzeństwem. Przez to nie ma czasu, żeby spotykać się z koleżankami
i kolegami. Często zdarza się też, że nie ma czasu, aby odrobić lekcje. Nauczyciele zaczęli stawiać jej
słabsze stopnie i zwracać uwagę, że jest nieprzygotowana. Młodsze siostry często dokuczają Ani,
nie słuchają się jej. Ania nie radzi sobie z tą sytuacją i nie ma komu opowiedzieć o swoich prob-
lemach. Czuje się samotna i przygnębiona.
ZAŁĄCZNIK 2
Ćwiczenie 3 – „Szukanie rozwiązań”
Od pewnego czasu jestem bardzo smutna i rozdrażniona. Nie chce mi się chodzić do szkoły,
mam problemy z koncentracją, dostaję gorsze oceny. Rodzice każą mi wziąć się w garść,
ale ja nie potra ę. Nie wiem jak się skoncentrować, jak poprawić oceny.
Mam dwie koleżanki i jednego kolegę. Wiem, że biorą narkotyki. Bardzo się o nich niepokoję i nie
wiem, co zrobić. Myślę, że może nie powinnam nikomu o tym mówić, w końcu to ich życie, a nie
moje. Ale z drugiej strony bardzo się boję, że stanie się coś złego i będzie mi bardzo przykro.
Wtedy myślę, że powinnam opowiedzieć o tym ich rodzicom. Boje się jednak, że znajomi się
na mnie obrażą. Czy powinnam o tym komuś powiedzieć?
Chodzę do 6 klasy szkoły podstawowej. Za rok będę chodzić do gimnazjum. Uprawiam sport
– chodzę na konie. Na treningu spodobał mi się jeden chłopak, który jest ode mnie o rok starszy.
Jak skończę 6 klasę, będziemy chodzić razem do tej samej szkoły. On bardzo mi się podoba.
Ale jestem nieśmiała, nie wiem co mam zrobić, by zwrócił na mnie uwagę. Zwracam się z prośbą
do Was, byście mi coś poradzili. Bardzo mi na tym zależy!
Mam duży problem. Moi rodzice się kłócą kilka razy w tygodniu. Gdy zaczynają się kłócić, staram
się ich uciszyć. Ponieważ charakter mam identyczny jak tata, to też zaczynam krzyczeć. Dochodzi
wtedy do potężnej kłótni. Wybiegam wtedy z domu. Jest mi bardzo źle. Nie wiem, co zrobić, żeby
rodzice się nie kłócili.
Więcej historyjek do wykorzystania podczas zajęć znajdą Państwo
na stronie internetowej www.116111.pl/pakiety
4
227643136.009.png 227643136.010.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin