sprawozdanie.doc

(131 KB) Pobierz
Sprawozdanie

Krystyna Ruska                                                                  Sosnowiec, dnia 18.06.03 r.

nauczyciel mianowany

ZSO nr 5 w Sosnowcu

 

 

 

Sprawozdanie

z realizacji planu rozwoju zawodowego

 

Wstęp

 

Jestem nauczycielem kształcenia zintegrowanego z osiemnastoletnim stażem pracy w zawodzie nauczyciela. Ukończyłam studia magisterskie o kierunku nauczanie początkowe w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studia podyplomowe
z oligofrenopedagogiki i metod korekcyjno – kompensacyjnych, które realizowałam już w okresie stażu w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach.
W okresie stażu pracowałam jako nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej.

Na początku roku szkolnego 2000/2001 zapoznałam się z procedurą awansu zawodowego. Przeanalizowałam akty prawne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Wystąpiłam do dyrektora szkoły z wnioskiem o umożliwienie mi odbycia stażu w okresie od 1.09.2000 r. do 31.05.2003 r. W oparciu o analizę własnych możliwości, potrzeb uczniów i oczekiwań rodziców wobec szkoły sporządziłam własny plan rozwoju zawodowego, mając na uwadze zgodność planowanych działań
z Programem Rozwoju Szkoły, Programem Pracy Wychowawczej Szkoły i inną dokumentacją szkolną. Mój plan rozwoju został zatwierdzony do realizacji przez panią dyrektor.

Zadania wytyczone w planie rozwoju zawodowego związane były:

·         z podejmowaniem działań mających na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy,

·         z uczestnictwem w realizacji zadań wykraczających poza wykonywane obowiązki służbowe,

·         z samodzielnym lub przez udział w różnych formach doskonalenia, pogłębianiem wiedzy i umiejętności służących własnemu rozwojowi oraz podniesieniu poziomu pracy mojej szkoły.

Plan rozwoju zawodowego opracowałam wg proponowanego wówczas wzoru, czyli wg czterech sfer rozwoju zawodowego. Zadania, które w planie rozwoju przyporządkowane były do poszczególnych sfer rozwojowych, w sprawozdaniu przedstawiam zgodnie z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, podanymi w rozporządzeniu MEN z dnia 3 sierpnia 2000 r.
z uwzględnieniem późniejszych zmian wynikających z rozporządzenia MENiS z dnia 29 maja 2002 r.

Poniżej przedstawiam sprawozdanie z realizacji zadań określonych na czas stażu.

 

Wymaganie kwalifikacyjne § 5 ust. 2 pkt 1

 

„Opracowywanie i wdrażanie przedsięwzięć i programów na rzecz doskonalenia swojej pracy i podwyższania jakości pracy szkoły, w tym wykorzystywanie i doskonalenie umiejętności stosowania technologii komputerowej i informacyjnej”.

 

Opracowałam i wdrożyłam do realizacji program zajęć korekcyjno – wyrównawczych dla uczniów niepełnosprawnych.

              Program przeznaczony był dla uczniów klasy integracyjnej i uwzględniał
w swych założeniach zarówno cele zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, jak
i dydaktyczno – wyrównawczych, stąd jego nazwa. Ukierunkowany był na korygowanie deficytów rozwojowych i wyrównywanie braków w wiadomościach
i umiejętnościach uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Realizowany był przez okres trzech lat. Wdrożenie programu pozwoliło uczniom niepełnosprawnym osiągnąć lepsze wyniki w nauce.

 

Opracowałam i wdrożyłam do realizacji dwa indywidualne programy nauczania dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

              Z uwagi na zalecenia poradni psychologiczno –pedagogicznej, po dokonaniu diagnozy polegającej na ocenie poziomu wiadomości i umiejętności szkolnych, zakresu, rodzaju i specyfiki trudności w uczeniu się opracowałam indywidualne programy dla dwojga uczniów, które były realizowane w drugiej i trzeciej klasie.

Przedmiotem ewaluacji podsumowujących programy indywidualne i program zajęć korekcyjno - wyrównawczych uczyniłam wyniki końcowe w nauce, jakie osiągnęli moi uczniowie pod koniec klasy trzeciej.

 

Opracowałam, zrealizowałam i dokonałam ewaluacji programu profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej zielonej szkoły.

Program napisany został z myślą o uczniach klasy III a z którymi, w ramach tzw. zielonej szkoły, wyjechałam w maju 2003 r. do Jastrzębiej Góry. Przyjęte w nim założenia, cele, treści kształcenia i metody ich realizacji sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi ucznia, zwłaszcza, że realizowane zadania oparte były głównie na naturalnych działaniach wynikających z pobytu dzieci z dala od domu i bez rodziców. Pobyt uczniów na zielonej szkole sprzyjał realizacji działań na rzecz zdrowia, rozwijania różnych form aktywności ruchowej, propagowania ekologicznych sposobów spędzania wolnego czasu, a także kształtowania więzi społecznych oraz wrażliwości na piękno przyrody.

 

W roku szkolnym 2000/2001 przeprowadziłam wstępną, wieloaspektową diagnozę potrzeb i możliwości rozwojowych uczniów niepełnosprawnych.

Na początku roku szkolnego w klasie pierwszej dokładnie przeanalizowałam orzeczenia z poradni psychologiczno –pedagogicznych i inną dokumentację uczniów niepełnosprawnych, przeprowadziłam testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do nauki, a także wiele wywiadów i rozmów z rodzicami, bacznie obserwowałam poczynania i zachowanie moich podopiecznych. Wszystko po to, aby jak najlepiej poznać środowisko rodzinne, możliwości rozwojowe i potrzeby moich wychowanków. Dokonana diagnoza była podstawą opracowania programów indywidualnych, programu zajęć korekcyjno – wyrównawczych, a także do planowania całości oddziaływań w zakresie dydaktyki, wychowania i opieki nad powierzonymi mi uczniami. Wstępna diagnoza dla każdego ucznia niepełnosprawnego stanowiła później punkt odniesienia do postępów w rozwoju każdego z nich, a jednocześnie był to również punkt wyjścia dla moich osiągnięć
w pracy z tymi uczniami.

 

Pełniąc funkcję nauczyciela wspomagającego bacznie obserwowałam
i systematycznie analizowałam przebieg rozwoju moich uczniów.

Jest to szczególnie ważne w klasie integracyjnej i z pewnością przyczyniło się do podniesienia jakości mojej pracy. Razem z nauczycielem wychowawcą założyłyśmy wszystkim uczniom segregatory, w których gromadziłyśmy testy, sprawdziany, karty pracy, prace plastyczne, karty obserwacji. Zgromadzone materiały wykorzystywałyśmy podczas spotkań z rodzicami, były nam również bardzo pomocne w diagnozowaniu osiągnięć poszczególnych uczniów i całej klasy oraz przy sporządzaniu oceny opisowej.

Systematyczna obserwacja i analiza możliwości moich uczniów była podstawą do określania mocnych i słabych stron mojej własnej działalności. Stałe monitorowanie osiągnięć dzieci, stanowiło jednocześnie podstawę do analizy efektów mojego oddziaływania i w razie potrzeby dokonywałam korekty własnej pracy, aby coraz lepiej służyć uczniom i podnosić jakość mojej pracy i pracy szkoły. Analizując własną działalność zasięgałam również opinii rodziców. Z ankiety, wypełnianej przez rodziców uczniów niepełnosprawnych wynika, że pozytywnie oceniają moją pracę
z ich dziećmi.

 

Systematycznie doskonaliłam własne umiejętności z zakresu technologii komputerowej i informatycznej. Z powodzeniem wykorzystywałam je zarówno w pracy pedagogicznej, jak i w opracowaniu dokumentacji awansu zawodowego.

Moje umiejętności w tej dziedzinie zdobyłam wychodząc z założenia, że najwięcej można się w tym kierunku nauczyć bazując na własnym działaniu. Opanowałam edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, wykorzystuję skaner przy opracowywaniu kart pracy dla moich uczniów. Do poprawy jakości zeskanowanych obrazów i nanoszenia zmian używam Adobe Photoshop. Dzięki tym umiejętnościom, zadania znajdujące się na indywidualnych kartach pracy mogę dostosowywać do możliwości i potrzeb każdego dziecka. Samodzielnie opracowałam dokumentację awansu zawodowego. Umiejętność stosowania technologii komputerowej wykorzystuję również przy opracowywaniu testów, sprawdzianów, ankiet, zaproszeń dla rodziców, dyplomów dla dzieci i innych materiałów potrzebnych do pracy. Ponieważ mam w domu zainstalowane stałe łącze internetowe, szybko opanowałam sprawne poruszanie się w sieci. Dzięki umiejętności przeszukiwania zasobów internetowych, mam dostęp do różnych materiałów, które są dla mnie inspiracją do ciągłego doskonalenia się i podnoszenia jakości mojej pracy zawodowej.

Umiejętności z zakresu technologii komputerowej i informacyjnej wykorzystywałam również podczas ubiegania się o publikacje moich opracowań w internetowych portalach edukacyjnych.

Dużym wyzwaniem okazało się dla mnie stworzenie własnej strony internetowej.

Stanowi ona swoistą wizytówkę mojej pracy zawodowej. Nad tym przedsięwzięciem pracowałam bardzo długo. Wymagało ono ode mnie opanowania języka HTML, a także szerszej znajomości programu Adobe Photoshop. Strona funkcjonuje pod adresem: www.integracja.exodus.org.pl

 

Systematycznie poszerzałam własną wiedzę i umiejętności w procesie aktywnego udziału w wewnątrzszkolnym i zewnętrznym doskonaleniu zawodowym.

  Brałam udział we wszystkich radach szkoleniowych w ramach Zespołu Samokształceniowego Kształcenia Zintegrowanego, jak również szkoleniach Rady Pedagogicznej organizowanych na terenie naszej placówki

 

 

Ponadto ukończyłam następujące formy doskonalenia zewnętrznego:

 

Lp.

Forma kształcenia

- zakres

Liczba

godzin

Data

ukończenia

1.

kurs doskonalący „Komunikacja interpersonalna w pracy wychowawczej”

20

27.11.2002

 

2

warsztaty metodyczne „Hospitacja diagnozująca”

2

9.12.2002

3

warsztaty metodyczne  „Mierzenie jakości pracy szkoły”

2

21.11.2002

4

warsztaty metodyczne   „Zastosowanie komputera

w edukacji wczesnoszkolnej”

6

3.04.2002

5

warsztaty metodyczne  „Rola wychowawcy w klasie integracyjnej”

2

23.11.2000

6

warsztaty metodyczne „Awans zawodowy nauczyciela mianowanego – gromadzenie dokumentacji”

8

28.11.2001

7

warsztaty szkoleniowe „Uroczystości szkolne”

3

6.11.2002

8

warsztaty szkoleniowe „Awans zawodowy nauczyciela”

5

3.12.2002

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin