Bawimy się w zwierzątka domowe.doc

(58 KB) Pobierz

Joanna Budzyńska

PWiP II, gr. B

Konspekt zajęć

 

Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie

Grupa: 3-latki

Nauczyciel prowadzący:

 

Temat bloku: W gospodarstwie domowym.

Temat dnia aktywności: Bawimy się w zwierzątka domowe.

Temat do dziennika: Zabawy ruchowe oraz ćwiczenia gimnastyczne – zwierzęta domowe. Opowiadanie pt. „Wielkie sprzątanie”.

 

Cele ogólne:

- wdrażanie w tematykę zwierząt domowych poprzez ruch.

Cele operacyjne:

dziecko:

- ćwiczy bieg;

- ćwiczy równowagę;

- ćwiczy zręczność;

- ćwiczy skoki.

 

Metody:

- metody oparte na słowie: opowiadanie, dyskusja;

- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).

 

Środki dydaktyczne:

- dwie długie skakanki;

- krążki, kółka, woreczki, klocki, itp.;

- opowiadanie pt. „Wielkie sprzątanie”.

 

Formy organizacyjne: zbiorowa.

 

Czas trwania: 60 min.

 

Literatura:

- H. Tchórzowska-Kabata (red.), Bajki i opowiastki na 365 wieczorów, Warszawa 1995;

- K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy przebieg zajęć:

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

 

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

 

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

1.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);

- prośba o wybranie przez dzieci bajki;

- czytanie wybranej przez dzieci bajki;

 

- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.

2.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce);

- prośba o zatoczenie wiatraczków przez dzieci i sprawdzenie, czy każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca;

- zapoznanie dzieci z ich zadaniami:

(1) „Kot jest, kota nie ma” (wydawania komend: „Kot jest!” oraz „Kota nie ma!”);

 

 

 

(2) „Koty”;

 

 

 

 

 

 

(3) „Wyścigi kotów” (wydawanie sygnałów: „Kici, kici!” oraz klaśnięcie w dłonie);

 

 

(4) „Koty przez błoto” (ułożenie ulicy z dwóch równoległych linii w odstępie kilku kroków oraz rozłożenie na tej przestrzeni krążków i kółek, które przedstawiają kałuże);

- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów, które mają naśladować.

3.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce);

- prośba o zatoczenie wiatraczków przez dzieci i sprawdzenie, czy każde dziecko ma wystarczająco dużo miejsca;

- zapoznanie dzieci z ich zadaniami:

(1) „Konie na łące”;

 

 

 

(2) „Koń kiwa głową”;

 

 

 

 

 

(3) „Koń na biegunach”;

 

 

 

 

 

 

(4) „Koń grzebie nogą”;

 

 

 

 

 

 

(5) „Konie i wózki”;

 

 

 

 

 

 

(6) „Koniki biorą przeszkodę” (rozłożenie na dywanie woreczków, klocków, krążków, itp. - przeszkody);

- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów, które mają naśladować.

4.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);

- czytanie dzieciom opowiadania pt. „Wielkie sprzątanie”;

- zadawanie dzieciom pytań do opowiadania:

(1) jak mają na imię dwa prosiaczki?

- Ryjek i Rózia;

(2) co tak bardzo ucieszyło świnki?;

(3) gdzie najbardziej lubią bawić się świnki?;

(4) jak maja na imię króliki?;

- Kicek i Wicek;

(5) co się stało gdy króliki wyszły na spacer?;

(6) co wywąchały króliki?;

(7) dlaczego schrupanie marchewek wcale nie będzie takie łatwe?;

(8) jak zakończył się wyścig?...dlaczego?

 

- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;

 

- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;

- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;

- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.

 

 

- dzieci stają na dywanie w rozsypce;

 

- dzieci zataczają wiatraczki i sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca;

 

 

 

 

- dzieci-myszki na hasło: „Kot jest!” przysiadają, obejmując kolana z nisko spuszczoną głową, „Kota nie ma!” – biegają swobodnie w różnych kierunkach.

- dzieci biegają na czworakach w różnych kierunkach, następnie zatrzymują się i prostują, wyciągając ręce aż do zupełnego wyprostuj (wspinanie się po ścianie);

- dzieci ustawione na jednym końcu sali naprzeciwko nauczyciela, na sygnał: „Kici, kici!” biegną do przodu, a na klaśnięcie natychmiast się zatrzymują;

- dzieci-koty przechodzą z jednej strony na drugą, omijając po drodze kałuże, a kiedy przejdą na drugą stronę ulicy – robią koci grzbiet, a następnie powtarzają zabawę wracając na koniec kolejki.

 

 

 

 

- dzieci stają na dywanie w rozsypce;

 

- dzieci zataczają wiatraczki i sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca;

 

 

 

 

- dzieci maszerują, biegają i podskakują w różnych kierunkach – konie idą stępa, biegną kłusem i galopują;

- dzieci wykonują siad skrzyżny, ręce kładą na kolana oraz wykonują skłony głowy w przód i w tył, z wydłużeniem szyi i lekkim przyciąganiem brody;

- dzieci wykonują siad skrzyżny, chwytają się za stopy od zewnętrznej strony, zaokrąglają plecy jak bieguny konia, huśtając się lekko w tył na plecy i w przód do siadu;

- dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan, w pewnym momencie konie zatrzymują się i grzebią nogą (lekko uderzają o podłogę palcami lewej i prawej nogi na zmianę);

- dzieci ustawione dwójkami, jedno za drugim, tworząc wózki i konie (pierwsze podaje ręce w tył drugiemu) biegają w różnym tempie (po pewnym czasie następuje zmiana w parach);

- dzieci w biegu przeskakują przez rozłożone woreczki, klocki, krążki, itp.

 

 

 

 

 

 

- dzieci siadają na dywanie;

 

- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela;

- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.

 

 

 

 

- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dwie długie skakanki oraz krążki i kółka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- woreczki, klocki, krążki itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- opowidanie pt. „Wielkie sprzątanie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………

ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego

- 4 -

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin