Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 3-latki
Nauczyciel prowadzący:
Temat bloku: Szukamy wiosny.
Temat dnia aktywności: Poznajemy wiosenne zwierzęta.
Temat do dziennika: Wypowiedzi dzieci na temat zwierząt będących oznaką wiosny na podstawie ilustracji i własnego doświadczenia (bocian i żaba). Zabawa ruchowa pt. „Bociany chodzą po łące”. Śpiewanie piosenki pt. „Bociek i żabki” z pokazywaniem – zabawa ruchowa. Wyklejanie plasteliną wiosennych zwierząt. Zabawa ruchowa pt. „Łapiemy motyle”.
Cele ogólne:
- zapoznanie ze zwierzętami będącymi zwiastunami wiosny.
Cele operacyjne:
dziecko:
- zna zwierzęta będące zwiastunami wiosny (bocian, żaba);
- opisuje wygląd bociana i żaby;
- naśladuje bociana poprzez ruch oraz wydawane odgłosy;
- śpiewa piosenkę pt. „Bociek i żabki” wraz z pokazywaniem.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja, opis;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
(wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające bociana;
- ilustracje przedstawiające żabę;
- tamburyno;
- tekst piosenki pt. „Bociek i żabki”;
- plastelina.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
- K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972.
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- zadanie dzieciom zagadki o bocianie („Po łące wędruje w czerwonych bucikach. Gdy go żabka dojrzy, czym prędzej umyka”);
- prezentacja dzieciom ilustracji przedstawiającej bociana;
- prośba o opisanie wyglądu bociana;
- rozmowa z dziećmi:
(1) kiedy przylatują bociany z ciepłych krajów?;
(2) czy ktoś już ostatnio widział jakiegoś bociana?... co to oznacza?;
(3) kogo największym wrogiem jest bocian?
- prezentacja ilustracja przedstawiającej żabę;
- prośba o opisanie wyglądu żaby.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Bociany chodzą po łące” (granie na tamburynie);
- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów bociana, które mają naśladować.
4.
- prezentacja słów piosenki pt. „Bociek i żabki”;
- prośba o powtarzanie przez dzieci kolejnych fragmentów piosenki;
- wspólne śpiewanie piosenki z dziećmi;
- prezentacja ruchów do piosenki;
- prośba o powtarzanie przez dzieci prezentowanych ruchów;
- wspólne śpiewanie piosenki wraz z pokazywaniem.
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Bociek i żabki”;
- wybranie kolejno jednej osoby, która będzie bocianem.
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie dzieciom po jednej ilustracji bociana, lub żaby oraz plasteliny);
- omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy.
6.
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Łapiemy motyle” (wypowiadanie komendy: „Hop!”).
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odgadują zagadkę;
- dzieci opisują, jak wygląda bocian;
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela;
- dzieci opisują wygląd żaby.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci chodzą w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana oraz naśladując klekot bociana: kle, kle, kle, z rękami wyciągniętymi przed siebie. Gdy nauczyciel zaczyna grać na tamburynie, dzieci zatrzymują się, stoją na jednej nodze, a stopę drugiej opierają o kolano nogi stojącej, wytrzymując w tej pozycji aż do chwili, kiedy tamburyno ucichnie, po czym dzieci dalej naśladują bociany chodzące po łące.
- dzieci uważnie słuchają słów piosenki;
- dzieci powtarzają kolejne, prezentowane fragmenty piosenki;
- dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę;
- dzieci uważnie obserwują prezentowane przez nauczyciela ruchy do piosenki;
- dzieci powtarzają prezentowane ruchy;
- dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę wraz z pokazywaniem.
- dziecko, które jest bocianem bacznie obserwuje żabki, które śpiewają nowo poznaną piosenkę, wykonując do niej ruchy. Na słowa: „I do wody wszystkie plum” – wszystkie żabki kucają w bezruchu, a bociek chodzi między żabkami, próbując złapać żabkę, która się poruszyła (zamiana bociana).
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci wyklejają plasteliną ilustrację bociana, lub żaby;
- dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci biegają w różnych kierunkach, a na hasło: „Hop!” wyskakują w górę z klaśnięciem nad głową (złapanie motyla).
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- ilustracja przedstawiająca bociana;
- ilustracja przedstawiająca żabę.
- tamburyno
- tekst piosenki pt. „Bociek i żabki”.
- ilustracje przedstawiające bociana, lub żabę oraz plastelina.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -
jola2203