POSTĘPOWANIE Z DZIECKIEM LEWORĘCZNYM- O.K.doc

(31 KB) Pobierz
ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM LEWORĘCZNYM

ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM LEWORĘCZNYM

(6-7-letnim)

 

1.   Właściwa postawa wobec leworęczności.

              Leworęczność jest równie naturalnym przejawem lateralizacji funkcji ruchowych, jak praworęczność. Ważne jest stwarzanie właściwej atmosfery, aby dziecko nie czuło się, że jest gorsze od innych, lub, że ma specjalne prawa.

2.Prawidłowa postawa dziecka leworęcznego podczas pisania.

              Prawidłowa postała ciała warunkuje nie tylko poziom graficzny pisma, lecz także jego szybkość i wydatkowanie energii podczas czynności pisania.

Podstawowe wskazówki:

Þ     Podczas pisania i rysowania dziecko siedząc przy stole powinno mieć obie stopy oparte o podłogę.

Þ     Plecy winno mieć wyprostowane tak, aby centralna oś ciała (linia kręgosłupa) była pionowa.

Þ     Tułów nie powinien opierać się o ławkę, lecz znajdować się w pewnej odległości od niej, co zapewnia swobodę ruchów rąk.

Þ     Dziecko siedząc w ławce szkolnej powinno mieć sąsiada z prawej strony.

Þ     Najlepiej jest, gdy światło pada na zeszyt dziecka z przodu lub od strony prawej.

Þ      

3. Właściwe położenie zeszytu.

              Zeszyt leworęcznego dziecka powinien być ułożony na ławce ukośnie, nachylony w prawą stronę (lewy górny róg zeszytu skierowany jest ku górze, prawy górny – ku dołowi). Dziecko powinno dowolnie regulować kąt nachylenia zeszytu.

Zeszyt powinien znajdować się nieco na lewo od osi ciała leworęcznego dziecka, co zapewni swobodę ruchu piszącej ręce lewej.

 

4. Prawidłowy sposób trzymania narzędzia.

              Uchwyt ołówka (inne) powinien być poprawny. Podobnie jak u praworęcznych, dziecko leworęczne winno trzymać ołówek w trzech palcach – pomiędzy kciukiem i lekko zgiętym palcem wskazującym, opierając go na palcu środkowym.

              Ręka trzymająca ołówek powinna znajdować się w odległości około 2 cm od powierzchni papieru – zbyt niski uchwyt ołówka powoduje, że dziecko ma trudności ze śledzeniem zapisanego tekstu, zwiesza głowę, lub przekrzywia ją w bok.

 

5. Prawidłowy układ dłoni, nadgarstka i przedramienia.

              Dłoń wraz z nadgarstkiem stanowi przedłużenie przedramienia (układ liniowy), brzeg dłoni, nadgarstka i ramię opierają się cały czas o stół i zeszyt i przesuwają się podczas pisania, koniec ołówka skierowany powinien być ku lewemu ramieniu.

 

6. Właściwa organizacja ruchów podczas pisania.

              Podczas nauki pisania dzieci leworęcznych wskazane jest: dbanie o prawidłowe kreślenie liter poprzez ćwiczenia pisania liter zgodnie z obowiązującym wzorcem, co wymaga wcześniejszego utrwalenia nawyków ruchowych polegających na kreśleniu linii pionowych z góry w dół i poziomych od lewej ku prawej.

 

7. Kontrola i regulowanie napięcia mięśniowego.

Þ     Należy zadbać o to, aby dziecko leworęczne potrafiło sobie uświadomić własne napięcie mięśniowe.

Þ     Umiało świadomie kontrolować i regulować to napięcie.

Þ     Napięcie ograniczać się winno jedynie do aktywizacji określonej grupy mięśni biorących udział w danej czynności.

Þ      

8. Koordynacja ruchów obu rąk.

              Wskazane jest ćwiczenie również precyzji ruchów każdej z rąk oraz rozwijanie ich współdziałania ze sobą w trakcie wykonywania zadań wymagających ich współpracy.

 

9. Współdziałanie oka i ręki.

              Wskazane jest usprawnianie współdziałania czynności ruchowych lewej ręki z funkcjami wzrokowymi poprzez ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową.

              Jeśli dziecko leworęczne z racji ustalającego się procesu ;lateralizacji lub obniżonej sprawności motorycznej tej ręki – pisze „brzydko”, niestarannie –niewskazane jest obniżanie ocen za poziom graficzny pisma - przynajmniej w klasie I.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin