Scenariusz zajęć zintegrowanych
dla klasy pierwszej
Wykonały :
Magdalena Wiczyńska,
Aleksandra Zając,
Anita Ziętek
Pedagogika II rok
Studia niestacjonarne
Klasa: I szkoły podstawowej
I. Temat: Pory roku naszymi przyjaciółmi.
II. Cele operacyjne:
Uczeń:
- wymienia w kolejności nazwy pór roku
- odróżnia pory roku po charakterystycznych zjawiskach
- wypowie się w kilku zdaniach na określony temat
- przepisze słowa piosenki do zeszytu
- samodzielnie ułoży rozsypankę
- przyporządkowuje puzzle do odpowiednich pór roku
- współpracuje w zespole
- wie jakie ubrania zakłada się w różnych porach roku
- projektuje strój
- zaprezentuje strój lub oceni jego poprawność
- oblicza zadania matematyczne w zakresie 20- rozwiązuje proste zadania tekstowe
III. Metody nauczania:
- metoda oparta na słowie: pogadanka;
- prezentacja multimedialna;
- metoda zajęć praktycznych: pisanie, czytanie, liczenie;
IV. Formy organizacyjne
§ indywidualna- jednolita
§ grupowa
V. Środki dydaktyczne:
§ ilustracje czterech pór roku w puzzlach;
§ ubrania, przedmioty charakterystyczne dla danej pory roku;
§ etykietki z nazwami: lato, wiosna, jesień, zima;
§ teksty piosenek;
§ prezentacja multimedialna- Cztery pory roku;
§ karta pracy-matematyczna
§ zdania do przyporządkowania
Przebieg zajęć
1. Muzyczne powitanie ,,piosenka na powitanie”
Hej, Hej, Hej- śpiewa nauczyciel
Hej, Hej, Hej- odpowiadają dzieci
Dobry dzień- nauczyciel
Dobry dzień- uczniowie
Jak nie dobry- nauczyciel
Jak nie dobry- uczniowie
To go zmień- nauczyciel
To go zmień- uczniowie.
2. Pogadanka na temat pór roku
1. Dzieci oglądają prezentację multimedialną o porach roku.
2. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym czego dowiedziały się z prezentacji.
· Co wiecie drogie dzieci o porach roku?
· Jakie znacie pory roku?
· Co wam się kojarzy z latem, zima, wiosna i jesienią?
· Jaką porę roku najbardziej lubicie?
· A dlaczego właśnie tą?
· O czym należy pamiętać wychodząc z domu zimą, jesienią, latem i wiosną?
Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem
3. Dzieci uczą się piosenek o lecie, zimie i wiośnie
· Nauczyciel zapisuje teksty piosenek na tablicy,
· Dzieci spisują teksty do zeszytu.
Teksty piosenek
4. Układanie puzzli w grupach
· Nauczyciel na tablicy zawiesza cztery rysunki z porami roku.
· Dzieli dzieci na cztery grupy i każda ma do ułożenia określony obrazek zawierający ilustrację danej pory roku .
· Dzieci dostają takie same obrazki jakie wiszą na tablicy tylko w formie puzzli.
Obrazki, puzzle z ilustracją pór roku.
5. Zabawa w ubieranie ,,pajacyka”
· Nauczyciel przynosi na zajęcia charakterystyczne dla danej pory roku przedmioty i ubrania.
· Dzieci dobierają się w grupy i wybierają ,,pajacyka”
· Każda z grup dostaje inna porę roku
· Dzieci wybierają ze sterty ubrań odpowiednie do ich pory roku
· Ubierają w nie ,,pajacyka”
· ,,Pajacyk” robi pokaz mody całej klasie
Ubrania i przedmioty
6. Zabawa ,, zgadnij, która to pora roku”
· Jedno z dzieci wychodzi z klasy na parę minut.
· Nauczyciel mówi dzieciom, że udajemy wiosnę.
· Dzieci pokazują charakterystyczne czynności dla danej pory roku
· Np. lato- niektóre dzieci się opalają, niektóry pływają, grają w siatkówkę na plaży itd.
· Dziecko, które wraca musi odgadnąć co to za pora roku jaka pokazuje reszta klasy.
7. Narysuj ulubioną porę roku kredkami.
· Nauczyciel przynosi blok A-4 i kredki.
· Każde dziecko dostaje kartkę i ma namalować swoją ulubioną porę roku.
Blok A-4, kredki
8. Układanie rozsypanek.
· Nauczyciel dzieli dzieci w grupy w następujący sposób: według miesięcy, pór roku w jakich dzieci się urodziły, np. Kasia urodziła się w lutym, ten miesiąc odpowiada zimie więc Kasia jest przyporządkowana do grupy zima.
· Dzieci dostają kilka zdań na temat pór roku. Dopasowują właściwe zdania do swojej pory roku.
· Każde dziecko czyta po jednym zdaniu.
Karta pracy- rozsypanka
9. Rozwiązywanie zadań tekstowych z matematyki.
Karta pracy z matematyki
CarloS76