Bakłażan.doc

(758 KB) Pobierz
Bakłażan

Bakłażan

 



Znany jest również pod nazwami: ober­żyna, gruszka miło­sna lub jajko krzewiaste. Ma ozdobne liście, a duże owoce o masie około 300--500 g (w zależności od od­miany) mogą mieć kształt jajowaty, kulisty, owalny, gruszkowaty lub cylindry­czny. Bakłażany bywają ciemnofioletowe, fioletowe z odcieniem brązowym, zielone, białe, zielonoszare, z połyskiem lub bez. Z jednej rośliny zbiera się 8—10 owoców.

Bakłażan jest spokrew­niony z papryką i pomidora­mi, ale nie ma tak dużej wartości odżywczej. Popu­larność zawdzięcza walorom smakowym swoich owoców oraz ich właściwościom leczniczym (obniża poziom cholesterolu we krwi).

Należy do roślin ciepło­lubnych, dlatego - aby uzy­skać dobre zbiory - najle­piej uprawiać go pod folią. Dla roślin uprawianych w ogrodzie trzeba wybrać miejsce bardzo nasłonecz­nione, osłonięte od wiatru, np. wysokimi roślinami ku­kurydzy. Nasiona wysiewa się do skrzynek na przeło­mie marca i kwietnia, roz­sadę sadzi się do gruntu

w końcu maja lub na po­czątku czerwca w odstępach 50 x 60 cm. Natychmiast po posadzeniu, nawet jeśli gle­ba jest wilgotna, należy ro­śliny podlać, aby ułatwić im szybkie ukorzenienie się.

Bakłażan wymaga gleb dobrze uprawianych o od­czynie zbliżonym do obojęt­nego, nawożonych rozłożo­nym obornikiem lub kom­postem. W okresie wegeta­cji można zasilać rośliny rozcieńczoną gnojówką: pierwszy raz w 3 tygodnie po posadzeniu roślin, a drugi raz - po pierwszym zbiorze owoców.

Bakłażan ma sztywne ło­dygi, a więc nie wymaga palikowania. Roślin nie można obsypywać i formo­wać wokół nich kopczyków, gdyż zabieg ten opóźnia plonowanie. Pęd główny obcina się nad czwartym pędem bocznym. Do zbioru pierwszych owoców, naj­częściej do sierpnia, trzeba rośliny regularnie i obficie podlewać.

Owoce zbiera się, gdy są wyrośnięte, a nasiona w nich jeszcze miękkie. Po­znać to można po błyszczą­cej skórce. Nie należy zwle­kać ze zbiorem, gdyż owoce „starzeją się" i wówczas nie nadają się do jedzenia. Ze­brane owoce najlepiej wy­korzystać zaraz po zbiorze. W lodówce można je prze­chowywać kilka dni.

Owoce bakłażana można przyrządzać na różne spo­soby. Doskonale smakują panierowane i smażone oraz duszone z dodatkiem cebuli, jak grzybki. Z ugo­towanych owoców można sporządzać różne pasty, między innymi tzw. kawior z bakłażana i sałatki na przykład z pomidorami i papryką. Bakłażany można także nadziewać, np. mię­sem i serem, i zapiekać.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin