Sześć sposobów odmawiania.doc

(37 KB) Pobierz
Konspekt zajęć opiekuńczo – wychowawczych w gr
   SZEŚĆ  SPOSOBÓW  ODMAWIANIA

 

1. Powiedz po prostu  „NIE”

Mówiąc „Nie” bądź stanowczy, ale uprzejmy. Takie krótkie „Nie” pozwoli

Ci nie wdawać się w zbędne dyskusje. Powiedz „Nie” i już.

 

2. Odejdź

Kiedy nic innego nie da się zrobić, najlepiej po prostu odejść. Nie musisz się z niczego tłumaczyć. Idź z podniesioną głową, bądź odważny i pewny siebie.

 

3. Zignoruj (rób dalej swoje, lekceważąc propozycje człowieka, który ci ją składa)

Kiedy zaczyna dziać się coś takiego, w czym nie chcesz brać udziału, nie zwracaj uwagi na to, co robią albo mówią inni. Rób to, co uważasz za słuszne i zignoruj innych.

 

4. Zmień  temat

Gdy znajdziesz się w grupie, gdzie np. wszyscy wyśmiewają się z kogoś, możesz próbować zmienić tę niemiłą sytuację zmieniając temat albo podrzucając coś innego. Zmiana tematu może sprawić, że także inni zaczną się inaczej zachowywać.

 

5. Opowiedz dowcip

Kiedy ktoś próbuje namówić cię do zrobienia czegoś, co jest głupie albo złe, możesz tę propozycję obrócić w żart. Poczucie humoru uczyni tę sytuację lżejszą i łatwiejszą. Jeśli np. kolega nalega, żebyś zapalił papierosa, możesz powiedzieć: „Nie, dziękuję, wolę zaciągnąć się zapachem starych skarpetek”.

 

6. Podsuń lepszy pomysł

Czasami można zastąpić zły pomysł własnym, lepszym, mądrzejszym. Okaż swój entuzjazm dla nowego pomysłu, włóż trochę energii, by zachęcić kolegów do porzucenia głupiego pomysłu i zajęcia się twoją świetną propozycją.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin