Teleskopy optyczne.doc

(219 KB) Pobierz
Teleskopy optyczne

Teleskopy optyczne

Jeśli korzystają Państwo w czasie zajęć szkolnych z naszych materiałów, prosimy o przeprowadzenie, opracowanie i przesłąnie nam wyników specjalnej ankiety pozwalającej ocenić przydatność naszych propozycji. Bardzo interesuje nas opinia Państwa i Państwa uczniów!

 

Kolorowe zdjęcia obiektów astronomicznych

 

"Instrukcja złożenia i obróbki zdjęć astronomicznych" zapisanych w trzech kolorach RGB, Ł. Gawłowski, II LO im Mikołaja Kopernika w Głogowie.


Galaktyka M100 i supernowa SN 2006X

M42, mgławica w Orionie, sfotografowana teleskopem Ironwood North Observatory przez uczniów II LO im Mikołaja Kopernika w Głogowie, pod kierunkiem Ludwika Lehmana.

 

Aktualizacja: 10.12.2006    Lech Mankiewicz

 

Globalny Teleskop Las Cumbres Observatory

 

Dzięki uprzejmości British Council uczniowie 6 polskich szkół korzystają z teleskopów Las Cumbres Observatory Global Telescope na Hawajach i w Australii. Średnica lustra teleskopów wynosi dwa metry. Dzięki znakomitym wynikom osiągniętym przez polskich uczniów i nauczycieli będziemy mogli niedługo zaproponować udział w programie kolejnym szkołom. Mamy też zamiar rozpocząć współpracę ze szkołami w Wielkiej Brytanii.


Galaktyka M51

Wir - galaktyka spiralna M51. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą jednego z Teleskopów Faulkesa przez uczniów z V LO w Toruniu pod kierunkiem nauczyciela, pana Krzysztofa Rochowicza.

 
Program nauczania/Przedmioty:
Fizyka i astronomia - szkoła ponadgimnazjalna
Podstawa programowa: Budowa i ewolucja Wszechświata
Narzędzia współczesnej fizyki i ich rola w poznawaniu mikro- i makrośiata
Temat: Współczesne obserwatoria astronomiczne

Czytaj całość...

 

Ironwood North Observatory

 

Dzięki amerykańskiemu programowi Hands-On Universe możemy korzystać z teleskopu edukacyjnego Ironwood North Observatory.

Ironwood North Onservatory

Wewnątrz INO


Program nauczania/Przedmioty:
Fizyka i astronomia - szkoła ponadgimnazjalna
Podstawa programowa: Budowa i ewolucja Wszechświata
Temat: Galaktyki i ich układy
Temat: Ewolucja gwiazd

Czytaj całość...

 

Galeria uczniowskich obserwacji

 

Przeczytaj o uczniowskich obserwacjach i obejrzyj piękne zdjęcia obiektów Głębokiego Wszechświata.


Koński Łeb


Galaktyka NGC891

Czytaj całość...

 

Piknik Naukowy - Obserwacje Teleskopem LCOGT na Hawajach

 

3 czerwca w Warszawie w czasie Pikniku Naukowego odbyła się sesja obserwacyjna zdalnie sterowanym teleskopem LCOGT na Hawajach. Piknikowe obserwatorium mieściło się w namiotach British Council, teleskopem zaś kierowali przez internet uczniowie LO im. Czackiego w Warszawie, pod opieką nauczycielki, pani Barbary Dłużewskiej.

Sesja na Pikniku Naukowym udała się znakomicie! Obejrzyj zdjęcia z naszego "Piknikowego Obserwatorium" i zdjęcia wykonane teleskopem LCOGT przez uczestników Pikniku.


Mgławica M16


Galaktyka NGC6703

Czytaj całość...

 

Fotometria

 

Zobacz, jak przy pomocy pakietu SALSA-J można zmierzyć jasność widmomą gwiazd. Krótka, ale kompletna instrukcja pozwalająca na samodzielne wyznaczenie jasności widomej gwiazd przy użyciu dostępnego bezpłatnie pakietu SALSA-J.

"Fotometria", Tomasz Kacik, Zespół Szkół Handlowych, Sopot (pdf, 0.2 MB)

"Fotometria obiektów punktowych z użyciem programu SalsaJ", P. Sawicka i G. Sęk, MOA, Niepołomice (pdf, 2.7 MB)


Galaktyka M100 i supernowa SN 2006X

Galaktyka spiralna M100 wraz z zaznaczoną supernową SN 2006X. Wykorzystując gwiazdę porównania, również zaznaczoną na zdjęciu, można wyznaczyć obserwowaną jasność supernowej.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin