tematy do egzaminu wizualnego z ikonografii (1).doc

(36269 KB) Pobierz
Krzyżacy w niemieckiej i polskiej kulturze wizualnej czasów nacjonalizmu, narodowego socjalizmu i socjalizmu

ACHILLES u Likomedesa. I,

 

Achilles dorastał wśród córek Lykomedesa- ukryła go tam jego matka. Wg mitu Odyseusz pod przebraniem kupca rozłożył kram z wonnościami gdy zauważył, że jednej z księżniczek to nie interesuje wyjął miecz, po który sięgnął Achilles i tym samym pozwolił rozpoznać swoją tożsamość.
Na obrazach widać kobiety i jedną z jakąś bronią w ręku- miecz, czasem włócznią bądź mało widoczny sztylet.

 

ENEASZ wynoszący Anchizesa E

 

Eneasz wynosi na rękach, z płonącej Troi swojego ojca Anchizesa.

 

 

AKTEON  i Diana. M

 

 

ADONIS i Wenus  (Polowanie, śmierć) M

 

Wenus, chora z miłości, zrzuca Adonisa z konia, po czym zaczyna go całować, jednak nie jest w stanie nakłonić go do jakiegokolwiek zainteresowania własną osobą. W połowie poematu Adonis oświadcza, że następnego ranka ma zamiar udać się na polowanie na dzika. Wenus, pełna złych obaw, chce go odciągnąć od tego pomysłu, jednak ten nie daje się przekonać. Bohaterka spędza resztę nocy lamentując. O świcie usłyszała odgłosy polowania. Kiedy zorientowała się, że wszystkie dźwięki dochodzą z jednego miejsca, co świadczy o tym, ze myśliwi prowadzą zażartą walkę, udała się tam natychmiast. Gdy tam dotarła, zobaczyła ciało Adonisa, okropnie poszarpanego przez dzika. Pogrążona w bólu, bogini miłości nakłada klątwę na miłość: zawsze będzie kończyła się źle, a ci, którzy kochają najbardziej, zaznają największych cierpień. Ta klątwa ma tłumaczyć, dlaczego miłości nie da się oddzielić od bólu.

 

 

AMOR  z Wenus, Psyche, handel amorami,  T, M

 

 

AMFION grający przed murami Teb  O, Ob.,

 

AMFITRYTA Triumf, z Neptunem, trytonami,

 

Jej atrybutami były: delfin, diadem, berło, muszla w kształcie rogu.

Plik:Montréal - Centre de Commerce Mondial, Statue d'Amphitrite - 02 - 20050315.jpg

„Neptun i Amfitryta (Triumf Galatei)”, autor nieznany, 1638–40 r.

 

ANTIOPE  z Jowiszem M

Antiope porwał Jowisz pod postacią satyra. Na części przedstawień widzimy śpiącą dziewczynę i zbliżającego się z ukrycia satyra.

 

APOLLO –muzyk, z Dianą, Muzami,  jak Sol,

Diana – siostra bliźniaczka Apolla

 

 

 

ARACHNE –pracownia, gniew Minerwy M

 

Uchodziła za córkę farbiarza Idmona w Kolofonie w Lidii. Jej przechwałki o własnych zdolnościach rozgniewały Atenę, która wyzwała ją na tkacki pojedynek. Atena wyhaftowała wizerunkibogów olimpijskich, obrazując ich potęgę. W rogach tkaniny umieściła przykłady kar, które spotykają ludzi za ich pychę. Ten dydaktyczny przekaz nie powstrzymał Arachne, która na swoich krosnach wyczarowała bogów w miłosnych związkach ze śmiertelnymi dziewczętami. Jej tkanina była co najmniej równie piękna, jak haft Ateny. Rozgniewana bogini rozdarła dzieło Arachne i ją samą zaczęła bić czółnem tkackim. Dziewczyna powiesiła się z rozpaczy. Atena poczuła smutek w związku z zaistniałą sytuacją, więc postanowiła przywrócić życie samobójczyni. Jednak już nie pod postacią człowieka, ale pająka, który zawsze tkałby misterne nici. Arachne była również uczennicą Ateny.

 

ATALANTA w czasie polowania z Meleagrem, x Hippomenesem M

 

Niechętna małżeństwu, kandydatom do swej ręki stawiała warunek, aby zwyciężyli ją w biegu; pokonał ją Hippomenes (w micie arkadyjskim – Melanion), gdyż Atalanta dała mu się wyprzedzić, zbierając rzucone przezeń złote jabłka, które otrzymał od Afrodyty. Małżonkowie narazili się bogini Demeter i zostali przemienieni w parę lwów. Atalanta była królewną. Lecz król chciał tylko męskich potomków, więc porzucił dziewczynkę. Nad królewną Atalantą ulitowała się Artemida, córka Zeusa i Leto (Latony). Zesłała niedźwiedzicę, która wykarmiła królewnę. Królewna przyrzekła sobie, że zachowa do końca życia dziewictwo, tak jak Artemida, jej ulubione bóstwo.

 

Atalanta była niechętna małżeństwu, stąd kandydatom do swojej ręki stawiała 1 warunek- wyjdzie za tego, który przezwycięży ją w biegu. Podstępem zwyciężył ją Hippomenes- podczas biegu rzucał jej złote jabłka a ona zatrzymywała się aby je zebrać.

 

 

Atalanta była uczestniczką łowów, po zwycięskim ugodzeniu dzika dostała od Meleagera głowę zwierzyny.
Na ilustracjach należy szukać zabijanego dzika, jego głowy lub skóry zwierza

 

AURORA w powozie, z Apollonem M

 

w mitologii rzymskiej bogini zorzy porannej, brzasku i świtu(poranku)

 

BACHANTKI z Bachusem w Bachanaliach, Eurypides Bachantki

Bachantki tworzyły orszak Dionizosa. Czasem przedstawiane jako odziane w skóry, wymachujące owiniętymi bujną latoroślą tyrysami- laskami. Tańczyły i śpiewały pieśni.
Stąd na ilustracjach widzimy harce z udziałem kobiet, czasem w tym orszaku widzimy także satyra

 

BACHUS – Bachanalia, z Ariadną na Naxos

 

Została porzucona na wyspie podczas snu. Bachus, przejeżdżając ze swoim orszakiem, zobaczył ją śpiącą i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Zabrał ją na Olimp i poją za żonę. Jako ślubny prezent dostała od niego złoty diadem wykonany przez Wulkana.
Na części przedstawień widzimy jak Bachus wyskakuje z rydwanu do Ariadny, na innych ich ślubny orszak, bądź zabawę weselną, na której uczestniczą bachantki i satyry. Ostatnim z możliwych rodzajów przedstawień jest scena, w której Bachus zakłada na głowę Ariadny złoty diadem (czyli te gwiazdki wyglądające jak aureola)

 

CENTAUR, FAUN, SATYR-rozpoznanie (np. satyr u chłopów, pijany sylen)

Przedstawiany w postaci brodatego mężczyzny z koźlimi rogami i kopytami. Były bóstwami leśnymi, stąd często przedstawiani byli w towarzystwie nimf leśnych, czasem w towarzystwie boga Bachusa- tak jak on lubili pić i dobrze się bawić.

 

Walka centaurów czyli centauromachia bądź walka centaurów z Lapitami.
Centaury zostały zaproszone na wesele. Jako, że nie potrafiły się przyzwoicie zachować..- wybuchła z tego walka. Wygrali Lapici.

centaur (gr. Kentauros, łac. Centaurus) – w mitologii greckiej każda z istot o mieszanej budowie – pół człowiek, pół koń

 

CERERA –atrybuty, temat Sine Baccho et Cerere

 

Ceres, Cerera – w mitologii rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Zaczęła być utożsamiana z grecką Demeter prawdopodobnie w V wieku p.n.e.

Giorgione – Ceres

 

DAFNE i Apollo M

Dafne odrzuciła zaloty Apolla, wolała zamienić się w drzewo wawrzynu Co widoczne jest na przedstawieniach.

 

DANAE i złoty deszcz M

Danae została zamknięta przez swojego ojca a komnacie, ale przeniknął do niej Jowisz pod postacią złotego deszczu.
Na obrazach przedstawiana jest zawsze w podobnej pozie. Owy złoty deszcz często przedstawiany bywa często podobny do złotych spadających monet, czasem widzimy naczynie, z którego to wylewają się złote 'pieniążki' lub po prostu widzimy w złocie postać boga. deszcz ją zapłodnił, urodziła Perseusza.

 

DEJANIRA I NESSUS

 

 

 

centaur Nessos próbował porwać Dejanirę, został śmiertelnie raniony przez Heraklesa z łuku strzałą zatrutą krwią Hydry lernejskiej. W zemście, Nessos polecił Dejanirze sporządzić miksturę ze swojej krwi i spermy, mówiąc, że jeśli umoczy w niej koszulę Heraklesa, zapewni sobie jego wierność (według innej wersji, ofiarował wełnę zanurzoną w swojej krwi w tym samym celu). Zazdrosna o podboje miłosne Heraklesa, Dejanira skorzystała w końcu z rady Nessosa i sporządziła koszulę, w której Herakles miał składać ofiarę...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin