r00-3.doc

(52 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Wstęp

Książka Windows XP Professional PL. Ćwiczenia praktyczne skierowana jest zarówno do tych osób, które rozpoczynają swoją prace z komputerem, jak również do użytkowników poprzednich systemów z rodziny Windows (szczególnie użytkowników systemów serii Windows 9x). Czytelnik, obok omówienia podstawowych zagadnień związanych z konfiguracją i zarządzaniem systemem operacyjnym, znajdzie w niej również opis pewnych „sztuczek” charakterystycznych dla systemu Windows XP.

Jest to krótki kurs obsługi systemu Windows XP przygotowany w formie praktycznych porad i ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Autor szczególną uwagę tym elementom konfiguracji i obsług systemu, które są nowe lub zmienione w najnowszym systemie operacyjnym firmy Microsoft. Ćwiczenia zostały zgrupowane w jedenastu rozdziałach. Zagadnienia związane z uruchamianiem i „zamykaniem” zostały przedstawione w rozdziale 1. Ćwiczenia z rozdziału 2. umożliwią Czytelnikowi dostosowanie interfejsu systemu do własnych potrzeb. Rozdział 3. zawiera ćwiczenia związane z przechowywaniem i zarządzaniem danymi na dyskach komputera. Rozdział 4. w całości jest poświęcony multimedialnym możliwościom systemu Windows XP, a rozdział 5. przedstawia zagadnienia związane z tworzeniem i zarządzaniem kontami wielu użytkowników. Rozdział 6. opisuje możliwości systemu NTFS związane z ochroną i kompresją danych. Rozdział 7. grupuje ćwiczenia związane z obsługą i konfiguracją drukarek. Rozdziały 8. i 9. proponują ćwiczenia przygotowujące system do pracy w środowisku sieciowym: rozdział 8. przedstawia konfigurację sieci lokalnej, a rozdział 9. — Internetu. Ćwiczenia z rozdziału 10. pozwolą zapoznać się niektórymi z programów służącymi do kontrolowania pracy systemu operacyjnego. Ostatni, 11. rozdział zawiera ćwiczenia uczące korzystania z sekcji Pomoc i obsługa techniczna ułatwiającej rozwiązywanie ewentualnych problemów z systemem Windows XP. Dodatek A prezentuje najczęściej wykorzystywane skróty klawiszowe.

Zakres ćwiczeń jest na tyle szeroki (od najprostszych ćwiczeń związanych z tworzeniem skrótów do programów i uruchomieniem aplikacji po triki umożliwiające np. wyłączenie często pojawiającej się na pasku zadań informacji o małej ilości wolnego miejsca na dysku), że każdy z Czytelników zajadzie interesujące go zagadnienia. Mam nadzieję, że wykonanie zaproponowanych ćwiczeń będzie skuteczną metodą zapoznanie się z system Windows XP Professional.

 

Rodzina systemów Windows XP

 

Firma Microsoft do tej pory równolegle rozwijała dwie „rodziny” systemów operacyjnych: pierwsza z nich, była przeznaczona dla najmniej wymagających użytkowników, którzy liczyli przede wszystkim na łatwość i szybkość obsługi (Windows 9x/Me). Drugą grupę odbiorców stanowili ci klienci, dla których priorytetowe były stabilność i bezpieczeństwo systemu (NT/2000). Firma Microsoft, postanowiła jednak ujednolicić systemy operacyjne, łącząc łatwość obsługi i szybkość ze stabilnością i bezpieczeństwem. Tak „powstał” Windows XP.

Nazwa XP, pochodzi od angielskiego słowa Experience (doświadczenie[1]). Najważniejszymi zaletami nowego systemu operacyjnego są:

-          niezawodność — rdzeń systemu został oparty na sprawdzonym kodzie systemu Windows 2000, zapewniając długi czas działania, „inteligentne” zachowanie systemu w przypadku wystąpienia błędów aplikacji i rozbudowane mechanizmy raportowania i diagnozowania błędów,

-          bezpieczeństwo i poufność danych — system upraszcza zarządzanie mechanizmami bezpieczeństwa znanymi z Windowsa 2000, wykorzystując takie standardy jak: Kerberos, IPSec, szyfrowanie danych (EFS) i Smart Card,

-          wysoka wydajność — dzięki lepszej organizacji pamięci i ulepszonej wielozadaniowości system Windows XP jest szybszy niż poprzednie systemy firmy Microsoft,

-          łatwość użycia — obsługa systemu stała się łatwiejsza i przyjemniejsza poprzez uproszczenie wyglądu pulpitu, tematycznie pogrupowanie elementów menu Start, ułatwienie dostępu do zasobów komputera oraz ulepszenie i wzbogacenie grafiki.

 

Oprócz systemu Windows XP Professional (bezpośredniego następcę systemu Windows 2000 Professional) firma Microsoft przygotowała jego nieco „uboższą” wersję — przeznaczony dla użytkowników domowych system Windows XP Home Edition (mającego zastąpić systemy Windows 9x i Me) oraz 64-bitowe systemy przeznaczone dla serwerów — systemy Microsoft Windows XP Standard, Advanced i Datacenter.

 


[1] Cechujące korporację Microsoft w projektowaniu i budowie systemów operacyjnych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin