SB_Scenariusz_zaj_otwartych.doc

(34 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ OTWARTYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

z wykorzystaniem metod aktywizujących

 

Blok tematyczny: W świecie zwierząt.

 

Temat dnia: Na wiejskim podwórku.

.

Rodzaje aktywności: przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna, muzyczna, ruchowa.

 

Cele główne zajęć:

              • rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie

        aktywizujących metod nauczania,

              • poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórzu,

              • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

 

Cele szczegółowe:

              Uczeń:

              • wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu,

              • potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt,

              • wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt,

      • potrafi zaśpiewać piosenkę,

      • nazywa osobniki dorosłe i ich potomstwo,

              • potrafi wyodrębniać zbiory,

              • sprawnie przelicza elementy w zbiorze,

              • potrafi zgodnie współdziałać w grupie,

              • wykonuje przydzielone mu zadania,

              • potrafi powiedzieć koledze coś miłego.

 

Metody: „mapa pamięci”, elementy dramy, rozmowa kierowana, elementy pedagogiki

               zabawy.

 

Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe,     

                                    kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, piłka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1.      Wprowadzenie do tematu zajęć- wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku.

 

2.      Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela.

• Na tablicy nauczyciel przygotowuje plansze przedstawiające wiejskie podwórko,

                               łąkę i staw. Obok są ilustracje różnych zwierząt.

                            • Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia i

                          umieszczają ją w odpowiednim miejscu na planszy. W efekcie powstanie ilustracja

                              „Na wiejskim podwórku”.

                              ZAGADKI:

                            • Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)

                            • Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na

                              złych warczy, szczeka. (pies)

                            • Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta  

                              na dworze. (kogut)

                            • Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)

                            • Cztery kopytka, rogi i bródka…Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)

 

3.      Ukryty obrazek- prezentacja fragmentu ilustracji przedstawiającej konia. Uczniowie

muszą podać nazwę zwierzęcia i umieścić go we właściwym miejscu na planszy. W razie trudności nauczyciel odsłania dalsze elementy ilustracji.

 

4.      Gry dramowe i improwizacje ruchowe.

• Zgadnij, jakie to zwierzę- losowanie przez chętne dzieci kartoników z ilustracjami  

różnych zwierząt. Dziecko naśladuje ruchem, głosem swoje zwierzę lub je opisuje.

• Nauczyciel mówi: „Jestem opiekunem zwierząt”. Zapraszam do siebie Szymona jako kota, Olę jako pieska itp. Dzieci improwizują ruchem zachowania charakterystyczne dla wskazanych zwierząt.

 

5.      Dobieranie zwierząt w pary- osobniki dorosłe i ich potomstwo.

• Nazywanie rodziców i ich dzieci:

  kura- kurczątka

  krowa- cielątko

  koza- koźlątko

  klacz- źrebiątko

  kaczka- kaczątka

 

6.      Przerwa śródlekcyjna

      • Zaśpiewanie piosenki pt. „Kaczor Donald farmę miał”.

      • Zabawa ruchowa „Wchodzi kotek po drabinie”.

 

7.      Tworzenie „mapy pamięci”- praca w grupach. Uczniowie układają puzzle. Jest to rysunek przedstawiający zwierzę z wiejskiego podwórka. Części przyklejają na papierze. Następnie dobierają odpowiednie obrazki i ustalają jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli tych zwierząt. Przedstawienie wyników swojej pracy pozostałym grupom.

 

 

8.      „Gdzie mieszkają?”

• Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy: pieski, pszczółki, rybki. Następnie układa na podłodze trzy obręcze. Wchodzą w nie dzieci z rysunkami miejsc pobytu różnych zwierząt. Na sygnał nauczyciela dzieci chodzą w rytm uderzeń bębenka. Na hasło: „Gdzie mieszkają zwierzęta?”- dzieci stojące w obręczach pokazują swoje rysunki, a pozostałe dzieci szybko zajmują miejsca w odpowiednim „domku”.

• Sprawdzenie wyboru miejsc, liczenie „zwierząt” w domkach, porównywanie liczebności utworzonych zbiorów.

 

              9. „Łańcuszek dobrych myśli na pożegnanie”- uczniowie siedzą w kręgu i toczą piłkę   

          do wybranego kolegi lub koleżanki, mówiąc mu (jej) coś przyjemnego.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin