ASTMA A POCHP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadząca często do trwałego inwalidztwa i śmierci jest przez 70% Polaków mylona z astmą. Tymczasem konsekwencje obu schorzeń oraz met. ich leczenia są różne.
Astma i Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to 2 przewlekłe choroby ukł. oddechowego, które b. często bywają ze sobą mylone, ponieważ mają podobny przebieg. Mylące jest przede wszystkim podobieństwo objawów występujących w tych 2 chorobach: chorzy skarżą się na trudności w oddychaniu, duszności czy złą tolerancję wysiłku. W przypadku obu chorób stosuje się leki z tych samych grup, jednak kompletnie inne są sposoby stosowania tych leków.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą, w której gł. przyczyną są czynniki drażniące drogi oddechowe – przede wszystkim dym tytoniowy (wdychany również biernie) i zawarte w nim subst. toksyczne. Choroba ujawnia się stosunkowo późno, a większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba znacznie im dokucza i utrudnia normalne funkcjonowanie. POChP w b. zaawansowanym stadium prowadzi do trwałego inwalidztwa, a nawet śmierci.
W przypadku astmy mamy do czynienia przeważnie ze schorzeniem alergicznym. Na ogół ujawnia się ona dość wcześnie, tj. w dwóch pierwszych dekadach życia. Często poprzedzona jest inną choroba alergiczną np. katarem siennym czy alergia skórną. Zidentyfikowanie czynników, które w mechanizmie uczuleniowym powodują wystąpienie ataku duszności i unikanie ich stanowi podstawę zapobiegania atakom.
Typowymi objawami astmy są napady duszności, którym towarzyszą bóle w klatce piersiowej i świszczący oddech. W odróżnieniu od POChP napady te występ. najczęściej w nocy lub po kontakcie z tzw. czynnikiem wyzwalającym (mogą to być m.in.: sierść zwierząt, pylenie roślin, aspiryna, infekcja, wysiłek fiz.).
Zasadniczym objawem, który odróżnia astmę od POChP są nocne napady duszności, podczas gdy dla POChP charakterystyczne są napady duszności podczas wysiłku.
B. ważne jest, że w przypadku astmy zwężenie oskrzeli jest odwracalne, a w przypadku POChP zwężenie oskrzeli ma charakter b. słabo odwracalny i b. często postępuje, o ile chory nie zaprzestanie palenia tytoniu.
Leczenie astmy polega na próbach wyeliminowania z otoczenia czynników wyzwalających (alergenów), stosowaniem leków rozkurczających oskrzela i p/zapalnych, które działają tylko miejscowo na oskrzela, są zupełnie bezpieczne i zapobiegają nieodwracalnym zmianom destrukcyjnym w płucach.
Obecnie zwraca się uwagę na znaczenie edukacji w skutecznej profilaktyce POChP. Chorzy, którzy obserwują u siebie niepokojące objawy jak kaszel, duszność, powinni poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest nowoczesną i prostą metodą rozpoznawania POChP.
Kilka cech POCHP
POChP jest chorobą długotrwałą ale ostatecznie śmiertelną, skracając życie chorego o kilkanaście lat.
POChP jest jedyną chorobą spowodowaną paleniem tytoniu, która nie postępuje nadal jeśli chory trwale przestaje palić.
POChP można rozpoznać wcześnie, zanim chory zacznie odczuwać jakiekolwiek objawy za pomocą prostego badania – spirometrii.
Jeśli choroba jest rozpoznana w początkowym stadium a chory przestaje palić choroba ulega wyleczeniu.
Choroba jest b. częsta. Co piąty palacz papierosów choruje na POChP
Do grupy osób szczeg. zagrożonych POChP należą mężczyźni i kobiety ok. 40r.ż., zwłaszcza palący. To właśnie oni powinni zwrócić szczeg. uwagę na wszelkie niepokojące zmiany stanu zdrowia.
1
pyrka1984