KATECHEZY NA DZIEŃ PAPIESKI 2009
Jan
Paweł II
Papież wolności
Zespół autorów:
Zespół autorów
Anna Bundz, Józef Chlebek, Piotr Gostkiewicz, Monika Klamerus,
Anna Milaniuk, s. Emmanuela Pawlus, Halina Szewczyk
Redakcja
ks. Tadeusz Panuś, ks. Janusz Rzepa
Kraków 2009
JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI
Konspekt katechezy dla klas I-III szkoły podstawowej
1. CEL KATECHEZY:
§ wprowadzenie pojęcia wolność, człowiek wolny;
§ ukazanie wolności jako daru Boga;
§ ukazanie, że Bóg stworzył ludzi wolnymi i wyzwala człowieka z różnych niewoli;
§ ukazanie, że nauczanie o wolności było najważniejszym przesłaniem Jana Pawła II.
2. SŁOWA KLUCZE:
Jan Paweł II, wolność, Bóg wyzwala
3. UWAGI METODYCZNE:
a. pomoce dydaktyczne
Portret Jana Pawła II
Plansza z napisem:
IX DZIEŃ PAPIESKI 2009 - JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI
Obrazy – ilustracje z gazet przedstawiające ludzi zniewolonych.
Płyta CD z pieśnią Abba Ojcze, tekst pieśni dla każdego ucznia,
kartka dla każdego ucznia z tekstem z Listu do młodych całego świata, Parati semper (1985)
b. metody:
Rozmowa, pogadanka, praca z obrazem, metoda praktycznego działania praca w grupach, praca indywidualna.
c. literatura i środki audiowizualne
· List do młodych całego świata, Parati semper, z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, 1985 ( www.opoka.org.pl/ Jan Paweł II/ Listy )
· Płyta CD, Czarna Madonna. Abba Ojcze. Barka, Wyd. Fundacja Nasza Przyszłość
4. PLAN KATECHEZY:
Wstęp
- czas ok. 10 min.
Rozwinięcie
- czas ok. 25 min.
Zakończenie katechezy
5. PRZEBIEG KATECHEZY:
1. Modlitwa: uczniowie stają w kręgu wokół zapalonej świecy i wspólnie odmawiają modlitwę Ojcze nasz, w dalszej kolejności wymieniają intencje, w jakich chcą się wspólnie pomodlić. Intencje te powierzają Maryi w modlitwie Pod Twoją obronę.
2. Katecheta nawiązuje do intencji za Jana Pawła II, przypomina, że będziemy obchodzić Dzień Papieski. W tym dniu przypominamy sobie Osobę Papieża Polaka, ale również jego nauczanie, które nam zostawił. Ta katecheza przybliży nam treść tegorocznego Dnia Papieskiego.
1. Katecheta wychodzi na korytarz i wprowadza do sali ucznia starszej klasy, który ma związane grubym sznurem ręce i nogi. Katecheta poleca uczniom, by przyjrzeli się koledze i pyta ich:
Ø Jak możemy nazwać waszego kolegę? (odpowiedzi dzieci: związany, skrępowany, uwięziony, zniewolony - dzieci podają odpowiedzi, a katecheta zapisuje je na tablicy po jednej stronie)
Ø Czy on może robić to, co chce - np. biegać, skakać, wyjść z naszej klasy? Czy w ogóle ma możliwość wyboru, co chce robić teraz, np. podrapać się po nosie? (nie – on jest bezradny)
Ø Jak myślicie, czy jest on zadowolony ze stanu , w jakim się znajduje? (nie – jest smutny)
Ø Czy wasz starszy kolega jest szczęśliwy w tej sytuacji, w jakiej się znajduje? (nie – jest nieszczęśliwy)
2. Katecheta czyta zapisy na tablicy :
związany
skrępowany
uwięziony
zniewolony
bezradny
smutny
nieszczęśliwy
3. Katecheta pyta dzieci:
Ø Co trzeba zrobić, by go w tej chwili uszczęśliwić? (uwolnić go, zdjąć sznur)
Katecheta poleca dzieciom uwolnić kolegę z pęt sznura i dziękuje mu - zapraszając
go, by usiadł.
Kolejny etap katechezy ma dwa warianty do wyboru:
Wariant a/ Katecheta prosi uczniów, by podali przykłady ludzi zniewolonych (również przez alkohol, narkotyki, Internet)
Wariant b/ Praca w grupach: 4-osobowy zespół uczniów otrzymuje od katechety kilka obrazów - wyciętych z gazet. Katecheta poleca uczniom wśród obrazów poszukać obrazy, które przedstawiają sytuacje, w których ludzie nie są wolni (człowiek za kratami, człowiek z podniesionymi rękami i z pistoletem wymierzonym w niego, człowiek z kajdankami na rękach, obraz człowieka pijanego z butelką w ręce, obraz człowieka zapatrzonego w komputer lub w TV (te dwa ostatnie obrazy można wprowadzić w starszych klasach). Uczniowie przedstawiają obraz, który wybrali i uzasadniają swój wybór wg zapisu na tablicy. Przypinają obraz na tablicy.
5. Katecheta pyta dzieci:
Ø Jak można naprawić tę sytuację człowieka zniewolonego. Zaprasza je do współpracy i sam prezentuje pierwsze rozwiązanie i zapisuje je po przeciwnej stronie na tablicy:
związany - rozwiązany
skrępowany - uwolniony
uwięziony - wolny
zniewolony - oswobodzony
bezradny - aktywny, może wybierać, działać
smutny - radosny, wesoły
nieszczęśliwy - szczęśliwy
6. Katecheta pyta dzieci:
Ø Jak myślicie, która sytuacja człowieka podoba się Panu Bogu?
Ø Dlaczego? (uczniowie podają różne odpowiedzi)
Katecheta wysłuchuje wszystkich i następnie podsumowuje wypowiedzi dzieci krótką pogadanką:
Pan Bóg nas kocha. Pragnie dla nas dobra. Pan Bóg stworzył nas wolnymi. Pragnie, by ludzie byli szczęśliwi, wolni, radośni i weseli. Wolność jest wielkim darem Pana Boga dla nas. Św. Paweł pisze, że zostaliśmy powołani do bycia wolnymi, a jeśli ktoś wpadnie w niewolę – to Pan Bóg go wyzwala.
Jest to bardzo ważna sprawa – zwłaszcza dzisiaj, kiedy ludzie są bardzo często zniewalani przez innych ludzi (katecheta wskazuje obrazy) oraz sami popadają w niewolę nałogu alkoholizmu, Internetu, narkotyków (katecheta wskazuje obrazy).
Dlatego tak wiele o wolności mówił Jan Paweł II. Wiedział, że od tego wiele zależy, czy ludzie będą szczęśliwi i dobrzy dla siebie. Ojciec święty też bardzo dużo czynił dla wolności nie tylko pojedynczych ludzi, ale całych narodów. Wiele też uczynił dla wolności naszej Ojczyzny.
Dlatego w tym roku IX Dzień Papieski poświęcony osobie Papieża Polaka - pod hasłem Jan Paweł II – Papież Wolności. Katecheta przypina drugą część hasła:
Jan Paweł II – Papież Wolności
7. Katecheta prezentuje uczniom pieśń Abba Ojcze i zwraca uwagę na pierwszą zwrotkę. Pyta uczniów
Ø Kto nas wyzwala z kajdan i samych siebie? (Pan Bóg)
Ø Co to znaczy, że Pan Bóg nas wyzwala z samych siebie? Podajcie przykłady na obrazach (egoista, alkoholik, narkoman itp..)
Katecheta słucha wypowiedzi uczniów i komentuje:
Człowiek otrzymuje od Boga dar wolności, ale musi z tej wolności dobrze korzystać, bo wolność jest nam też zadana przez Pana Boga jak zadanie domowe. Nie jest to prosta sprawa, dlatego papież Jan Paweł II w Liście do młodych napisał co trzeba robić, by być prawdziwie wolnym. Ja również dla was mam taki list.
W klasie I katecheta zaprasza ucznia, żeby otworzył kopertę i sam czyta lub jeśli wie, że uczeń umie czytać poleca przeczytać uczniowi.
W klasie II i III katecheta rozdaje uczniom kartki papieru złożone w formie koperty. Uczniowie otwierają list i czytają: „Być wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, dobrem dla drugich.”
Katecheta pyta:
Ø Co to znaczy być wolnym w świetle tego, co przeczytaliście?
Uczniowie odpowiadają, a katecheta zwraca uwagę na dwa akcenty:
Ø wolność nie oznacza, że mogę robić, co mi się żywnie podoba;
Ø wolnym jest ten, kto szuka dobra drugiego człowieka
8. Zapis tematu na tablicy: JAN PAWEŁ II uczy nas BYĆ WOLNYMI, pod tematem uczniowie wklejają list Papieża oraz tekst pieśni Abba Ojcze.
Zakończenie
1.Praca indywidualna: każdy uczeń otrzymuje rozsypankę wyrazową z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego. 11 października 2009 - IX DZIEŃ PAPIESKI - JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI. Wkleja ją do zeszytu wg tekstu zamieszczonego na tablicy.
2. Modlitwa na zakończenie katechezy – wspólny śpiew refrenu pieśni Abba Ojcze.
Załącznik 1
„Być wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być człowiekiem dla drugich”
Wg Listu do młodych –Jan Paweł II
Załącznik 2
11 października 2009 - IX DZIEŃ PAPIESKI - JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI
Konspekt katechezy dla klas I - III szkoły podstawowej
1. CELE KATECHETYCZNE:
§ zapoznanie uczniów z wybranymi faktami z życia Karola Wojtyły oraz z fragmentem jego papieskiego nauczania o wolności
§ kształtowanie w uczniach postaw dobrego używania własnej wolności.
Jan Paweł II, wolność.
a. pomoce dydaktyczne:
Zdjęcia, wycinki z gazet, obrazki przedstawiające Jana Pawła II oraz sceny z życia
papieża przygotowane, przyniesione wcześniej przez dzieci oraz przez katechetę.
Magnesy do przypinania na tablicy
Cytat z książki Pamięć i tożsamość Jana Pawła II napisany na małych kolorowych
kartkach papieru (1 kartka...
kanizia