ZAWROTY GŁOW1.docx

(20 KB) Pobierz



 

ZAWROTY GŁOWY

Przeciążone kręgi szyjne

Zawroty, ból głowy czy drętwienie karku nie muszą wynikać z poważnych schorzeń. Mogą świadczyć o przeciążeniu szyjnego odcinka kręgosłupa.
Ta delikatna konstrukcje łącząca głowę z klatka piersiowa tworzy siedem kręgów, które układają się w łuk lekko wygięty do przodu. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, ale pełnią niezwykle ważną rolę. Od nich zależy m.in. sprawność zmysłów, np. równowagi, wzroku. Pierwszy – szczytowy – podtrzymuje czaszkę, drugi – obrotowy – umożliwia poruszanie głowa w gorę, w dół i na boki.

Dlaczego niedomaga

Kręgosłup szyjny, podobnie jak inne jego odcinki, z wiekiem ulega zwyrodnieniom. Wynikające z tego dolegliwości możesz odczuwać jako niedomaganie serca, oczu, mózgu, a nawet postępujący paraliż. Dlaczego? Przez wąskie otwory w kręgach szyjnych przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Jeśli są uciskane przez zniekształcone kręgi, takie odnosisz wrażenie. Na zmiany zwyrodnieniowe i mikrourazy najbardziej narażony jest 3., 4., 5. i 6. kręg kręgosłupa szyjnego. Kręgowi 3. szczególnie szkodzi 
siedzenie z pochyloną głową. Dla wszystkich zabójcza jest adrenalina, która wydziela się w dużych ilościach, kiedy przeciążymy mięśnie, np. siedząc kilka godzin w jednej pozycji. Pod jej wpływem mięśnie mocno się naprężają, a to szkodzi kręgom. Początkowo zmiany zwyrodnieniowe obejmują przestrzeń miedzy 5. a 6. kręgiem szyjnym. Zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych to spondyloza. Pierwsze stadium odczuwasz jako małą elastyczność szyi, z czasem pojawia się silny ból mięśni w 
okolicy karku. Następnie spłaszczone krążki międzykręgowe coraz mocniej uciskają na nerwy, co jest przyczyną nie tylko silnego bólu, ale też czasowego niedowładu ręki. Dyski mogą także naciskać na naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie mózgu.

Bóle głowy

Te, które pojawiają się z tyłu głowy, w tzw. części potylicznej, są łączone z wysokim ciśnieniem krwi. Często jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu. Znalezienie przyczyny dolegliwości jest trudne, zwłaszcza gdy boli połowa głowy, a ból przemieszcza się od czoła w kierunku pleców. Jest wtedy mylony z migreną. Jeszcze trudniej postawić diagnozę, gdy występują bóle twarzy i drętwienie skóry 
(charakterystyczne dla zapalenia nerwu trójdzielnego) lub uczucie dławienia w gardle (zdarzające się także przy zawale serca). Zanim takie dolegliwości zostaną przypisane zwyrodnieniom lub przeciążeniom szyjnego kręgosłupa, bywają leczone jako schorzenia mózgowia, zatok, ucha środkowego, serca, a nawet jako... zatrucia pokarmowe.
Co robić? Obserwuj organizm, by podczas wizyty u lekarza dokładnie opisać sytuacje, w których pojawia się silniejszy ból. Nie nadużywaj środków przeciwbólowych, by nie zaciemnić obrazu dolegliwości.

Drętwienie rąk

Bolesne drętwienie ręki, ramienia, które promieniuje aż do barku, to również skutek zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, a zwłaszcza 7. kręgu. Gdy tzw. rwa ramienna rozwinie się na dobre, tracimy pewność chwytu, nie możemy wykonać precyzyjnych ruchów palcami. Powodem jest ucisk, jaki zmiany zwyrodnieniowe (osteofity) wywierają na splot nerwów odpowiadających za sprawność rąk, a wychodzących przez otwory międzykręgowe właśnie z szyjnego odcinka kręgosłupa.
Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe. Skuteczne, aczkolwiek niepozbawione wad (osłabianie mięśni szyi), jest noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Dobrze tez brać magnez z witaminą B6 i stosować zimne okłady. Bolesne miejsca należy smarować maścią przeciwzapalną lub olejkiem lawendowym, który rozluźnia mięśnie

Kręcz szyi

Długa jazda samochodem, wyziębienie organizmu, silny stres, a nawet zmęczenie mogą być powodem ostrego bólu karku i ograniczenia poruszania głowa. To tzw. kręcz szyi. Bywa, że głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji, za co odpowiadają przeciążone mięśnie szyi. Unieruchamiając szyję, organizm broni się przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. O kierunku skręcenia głowy decyduje sam organizm, wybierając taką pozycję, w której mięśnie będą jak najmniej 
obciążone.
Co robić? Zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na profilowanej poduszce podtrzymującej szyję lub na wałku zrobionym z ręcznika. Jeżeli po trzech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza. Być może potrzebne będą leki zmniejszające napięcie mięsni. Lekarze przypuszczają, ze kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu i witamin z grupy B. Przy nawracających bólach warto je zażywać regularnie.

Zawroty i omdlenia

Są przypisywane schorzeniom układu krwionośnego. Ale takie omdlenia i zawroty mogą również być skutkiem upośledzenia przepływu krwi przez tzw. tętnice kręgowe, które w wąskich kanałach kostnych są przygniatane przez wyrostki zwyrodniałych kości. U osób z rozwiniętą miażdżycą nawet niewielkie lub chwilowe ograniczenie dopływu krwi do mózgu kończy się zawrotami głowy lub omdleniem.
Co robić? Badanie dopplerowskie pokaże przepływ krwi przez tętnice szyjne. Wykonuje się je w fizjologicznym ułożeniu głowy i mocnym skręceniu w lewo lub w prawo.

Jak chronić kręgosłup szyjny

» Krzesło przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których można porządnie się wesprzeć, odciążając cały kręgosłup. Całe stopy muszą dotykać podłogi, siedzisko nie może uciskać uda i kolan.
»Siedząc przy stole czy biurku, nie pochylaj się zbytnio do przodu, nie wyciągaj przed siebie głowy.
» Ekran monitora umieść na wprost, na wysokości oczu, by patrzeniem w bok nie obciążać mięśni szyi, ramion.
» Podczas długiej podróży samochodem zakładaj na szyję poduszkę-rogalik z miękkiej gąbki, która podtrzyma głowę.
» Zapinaj pasy bezpieczeństwa i na odpowiedniej dla twojego wzrostu wysokości ustaw zagłówek.
» Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczno-korekcyjną, która podtrzymuje szyję.
» Nie śpij "na siedząco". Jeśli musisz spać na wysokiej poduszce, drugą włóż pod kolana.
» Podczas rozmowy nie podtrzymuj barkiem słuchawki telefonicznej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/przeciazone-kregi-szyjne_36293.html 


O czym świadczą zawroty głowy

Zwykle mijają same po kilku sekundach. Jeśli powtarzają się często i towarzyszą im inne dolegliwości, mogą być objawem różnych chorób
Najczęstszym powodem tych dolegliwości są problemy z błędnikiem (jest on częścią ucha środkowego).

Choroba lokomocyjna

Gdy błędnik jest nadmiernie pobudzony przez ruchy pojazdu, pojawiają się zawroty głowy, mdłości, wymioty.
Co robić? Przed podróżą zjeść lekki posiłek, nie pić napojów gazowanych, siadać przodem w kierunku jazdy, z mocnym oparciem głowy. Patrzeć na stabilny punkt w krajobrazie, który się nie przesuwa. Zażyć środki zapobiegające mdłościom.

Zapalenie ucha

To częste powikłanie grypy. W tej chorobie zawroty nasilają się przy poruszaniu głową. Towarzyszy im ból i dzwonienie w uszach, szmery w uchu przy ziewaniu, połykaniu i kichaniu, wyciek z ucha. Co robić? Przy zakażeniu bakteryjnym podaje się antybiotyki, leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Przy dużym wysięku niezbędne bywa nacięcie błony bębenkowej, po to, by uwolnić nagromadzony w uchu płyn.

Nadciśnienie tętnicze

Wyższe niż 140/90 mmHg może powodować zawroty i poranne bóle głowy, tępy ból w potylicy, szumy uszne, mroczki przed oczami, krwawienia z nosa, bezsenność, obrzęki łydek, kołatanie serca. Co robić? Konieczne są leki skutecznie obniżające ciśnienie. A także redukcja wagi i dieta z dużą ilością warzyw i owoców, a małą tłuszczów zwierzęcych. Trzeba eliminować sól, alkohol, papierosy, stres.

Niedociśnienie tętnicze

Może być pierwotne (o nieznanej przyczynie) lub wtórne (skutek innych zaburzeń - hormonalnych czy rytmu serca, niewydolności krążenia, zwężenia aorty, cukrzycy). Towarzyszy mu senność, zaburzenia koncentracji. Niedokrwienie tkanek mózgu może objawiać się zawrotami głowy. Pojawiają się one przy gwałtownej zmianie pozycji ciała, np. gdy szybko wstajemy z łóżka.
Co robić? Niedociśnienia pierwotnego się nie leczy. Wystarczy wypijać w ciągu doby 2-2,5 l płynów, 2-3 filiżanki kawy, pół lampki wina. Zwiększyć spożycie soli, unikać obfitych posiłków. Pomaga ruch na świeżym powietrzu, masaże, hydroterapia. Przy niedociśnieniu wtórnym trzeba leczyć chorobę, które je wywołała.

Winne kręgi

A konkretnie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego (są widoczne na zdjęciu rtg). Uciskają tętnice biegnące przez wąskie kanały międzykręgowe i wywołują niedokrwienie mózgu. Stąd zawroty głowy. Nasilają się przy unoszeniu i skręcaniu głowy.
Co robić? Dbać o prawidłową, wyprostowaną postawę. Pomaga rehabilitacja (masaż, ćwiczenia mięśni karku) i fizjoterapia. Okresowo można nosić kołnierz stabilizujący szyjny odcinek kręgosłupa. W fazie ostrej podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne.

Kons.: dr n. med. Jolanta Kunikowska, spec. chorób wewn. 


Dlaczego kręci się w głowie ?

Masz wrażenie, że wszystko wokół ciebie wiruje. Czasami uczucie takie trwa tylko kilka sekund i nie powraca. Kiedy indziej tak często się powtarza, że utrudnia życie.
Zawroty głowy po zejściu z karuzeli lub podróży statkiem to normalne zjawisko. Jeśli jednak powtarzają się w innych okolicznościach i towarzyszą im dodatkowe objawy, stanowią zazwyczaj ostrzeżenie, że w organizmie dzieje się coś złego. Często są symptomem błahych przypadłości, takich jak niedociśnienie. Mogą jednak także sygnalizować niebezpieczne schorzenie, np. guz mózgu. Ponieważ samemu trudno rozszyfrować, co jest ich przyczyną, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nie uda mu 
się ustalić powodu zawrotów głowy, pewnie skieruje cię do laryngologa i neurologa. Czasami jednak, pomimo wizyt u specjalistów i różnych badań, nie udaje się znaleźć przyczyny dolegliwości. Wówczas pomóc może psychoterapia, ponieważ jednym z powodów zawrotów głowy bywa stres.

Niezrównoważony błędnik

Przyczyna tzw. prawdziwych zawrotów głowy (czyli złudzenie poruszania się własnego ciała lub otaczających go przedmiotów) najczęściej ukryta jest w uchu wewnętrznym. To tam znajduje się błędnik, narząd zmysłu słuchu, ale i zarazem równowagi. Jeśli jest uszkodzony lub nadmiernie pobudzony, pojawiają się zawroty głowy.
•Choroba lokomocyjna – jest to nadmierne pobudzenie błędnika przez gwałtowne przyspieszanie, hamowanie, wstrząsy czy falowanie, związane np. z lotem samolotem czy jazdą samochodem. Zawrotom towarzyszą wtedy nudności, czasami wymioty. Choroba nie wymaga leczenia. Wystarczy łagodzić jej objawy lekami (np. Lokomotiv, Aviomarin).
•Zapalenie – jest konsekwencją przebytego zapalenia ucha środkowego, czasami także powikłaniem grypy. Stan zapalny oprócz błędnika może objąć nerw słuchowy (łączy on ucho z mózgiem). Zawroty głowy są ciągłe i nasilają się podczas ruszania głową. Prócz nich występuje dzwonienie w uszach, pogorszenie słyszenia i nudności. Mijają po leczeniu antybiotykami.

•Choroba Ménierè’a – z nieznanych przyczyn w uchu wewnętrznym gromadzi się nadmiar płynów. Wskutek tego pojawiają się zawroty napadowe – mogą trwać kilka godzin lub kilka dni. Towarzyszy im szum w uszach i upośledzenie słuchu, ucisk w uchu, czasami – choć bardzo rzadko – także obfi te pocenie się, bladość. Jeśli nie pomagają leki moczopędne, przeciwzawrotowe poprawiające krążenie w uchu wewnętrznym i unikanie soli w diecie – stosuje się leczenie 
chirurgiczne. Choroba jest rzadka.

Kłopoty z krążeniem

Uczucie kręcenia w głowie bywa też skutkiem nieprawidłowego ciśnienia krwi, niedokrwienia mózgu.

•Nadciśnienie – zawrotom towarzyszy wrażenie ucisku w głowie lub tępy ból w obrębie potylicy, uczucie gorąca, kołatanie serca, bezsenność. W przypadku takich objawów koniecznie zmierz ciśnienie krwi. Jeśli przekracza normę, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Niedociśnienie – także ono może spowodować zawroty głowy. Pojawiają się one przy gwałtownej zmianie pozycji ciała, najczęściej rano, gdy szybko wstajesz z łóżka. Leczenie nie jest potrzebne. Pomóc ci może powolne wstawanie, poranna gimnastyka pobudzająca krążenie, leki nieco podnoszące ciśnienie (np. Glucardiamid), kawa, słone potrawy (sól podnosi ciśnienie).

•Zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa – upośledzają przepływ krwi w tętnicach kręgowych i podczas niedotlenienia mózgu. Zawroty pojawiają się zwykle podczas uniesienia lub skręcenia głowy (wówczas dochodzi do ucisku na tętnice). Towarzyszą im zwykle ból i sztywność karku, nudności, wymioty, czasami także utrata przytomności. Rzadziej takie objawy występują u młodych osób, częściej u starszych, u których naczynia krwionośne zwężone są wskutek miażdżycy. Leczenie obejmuje 
podawanie leków przeciwzapalnych, środków rozluźniających napięcie mięśniowe. Ważna jest również rehabilitacja – masaż, gimnastyka.

Kobieta » Zdrowie » Medycyna 

Dlaczego zakręciło się w głowie?

Jeśli zawroty są lekkie i zdarzają się sporadycznie, nie masz powodów do niepokoju. Przyczyna może być błaha. Ale nawracające lub silne bywają sygnałem wielu chorób. Jakich? Można to określić na podstawie innych objawów.

Nadciśnienie tętnicze.
Uczucie przemijającego ucisku w głowie, zwłaszcza w tyle głowy, kołatanie serca, zaburzenia snu, stan pobudzenia. Zmierz ciśnienie krwi. Jeśli będzie wyższe niż 139/90 mm Hg, idź do lekarza. Przyjmuj przepisane przez niego leki, rzuć palenie, zadbaj o właściwą dietę i więcej się ruszaj.
Zmiana pogody (u meteoropatów), osłabienie, niektóre leki, np. niesteroidowe środki przeciwzapalne albo obniżające ciśnienie, a także antybiotyki.
Charakterystyczną cechą jest brak jakichkolwiek innych objawów. Usiądź, zamknij oczy i głęboko oddychaj. Jeśli zauważyłaś, że zawroty głowy pojawiają się po zażyciu określonych leków, zgłoś to lekarzowi, by zmienił terapię.
Choroba Meniere'a, związana z gromadzeniem się płynu w narządzie równowagi w uchu, czyli błędniku błonistym.
Szum w uszach o różnym nasileniu, przytępienie słuchu, nudności, niekiedy także wymioty. Połóż się i poczekaj, aż uczucie wirowania minie. Potem wybierz się do laryngologa. Konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Niedokrwienny udar mózgu, krwotoczny udar mózgu (wylew).
Uczucie osłabienia albo drętwienia nogi i ręki po jednej stronie ciała, pogorszenie widzenia, problemy z mówieniem, nagły ból głowy. Przy wylewie także jednostronny paraliż, wymioty, utrata przytomności. Trzeba wezwać pogotowie. Uwaga: objawy niedokrwiennego udaru mogą być łagodne i same ustąpić (tzw. mikroudar), mimo to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Guz mózgu.

Stały lub nawracajający ból głowy, inny niż zwykle. Niedowład kończyn, zaburzenia mowy, widzenia, wymioty. Objawy uzależnione są od umiejscowienia guza. Zgłoś się do neurologa. Im wcześniej to zrobisz, tym większe masz szanse na wyleczenie. Nie martw się na zapas. Nie wszystkie guzy mózgu są złośliwe.
Stan zapalny lub zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Zawroty przy ruchach głową, ból i uczucie sztywności karku.Powinnaś pójść do ortopedy. Przepisze ci leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zleci rehabilitację.
Stan zapalny ucha wewnętrznego.
Pojawienie się zawrotów głowy po infekcji. Nasilanie się dolegliwości podczas ruchu, pogorszenie słuchu, dzwonienie w uszach.Fachowej pomocy udzieli laryngolog. Przepisze leki, zaleci pozostanie w domu i wypoczynek.

Kobieta » Zdrowie » Medycyna

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin