sEn.. fAzy sNu - cO siĘ DziEjE Gdy Śpimy.doc

(37 KB) Pobierz
Sen…

Sen….


Co dzieje się, gdy śpimy?


Naukowcy próbowali odkryć sekrety tego fenomenu. Co dzieje się, gdy śpisz? Dlaczego ludzie potrzebują snu?

Sen - cykliczny stan czasowej utraty świadomości, podczas którego organizm wypoczywa, regeneruje się i porządkuje pamięć.


W eksperymentach, gdzie na osobach poddających się testom nie pozwolono spać, a następnie wykonano testy reakcji (coś w stylu wyścigów), odkryto że ich czujność zmniejszała się, a czas reakcji zwiększał tym bardziej, im dłużej dana osoba nie spała. Kiedy pozwolono tej osobie przespać się przez kilka godzin, okazało się, iż jej czujność i czas reakcji zdecydowanie się poprawiły.

Stadia snu


Praca twojego mózgu może być zmierzona przez sprawdzanie "fal", które emituje. Fale te różnią się swoją częstotliwością. Przez przyłączenie elektrod do głowy śniącej osoby możliwym jest odczytanie aktywności mózgu. W ten sposób odkryto fakt, że sen dzieli się na kilka różnych etapów.

Sen składa się z dwóch głównych faz:


1. NREM - Sen o wolnych ruchach gałek ocznych (NREM - z ang. Non-Rapid Eye Movement, sen powierzchniowy, głęboki lub wolnofalowy). Podczas tej fazy zwiększa się aktywność fal delta w mózgu. Stan snu powierzchniowego poprzedza proces tzw. zasypiania. Fazę NREM dzielimy na 4 stadia.
2. REM - Sen o szybkich ruchach gałek ocznych (REM - z ang. Rapid Eye Movement lub sen paradoksalny) W tej fazie najczęściej występują marzenia senne (sny). W fazie tej występuje całkowite rozluźnienie mięśni śniącej osoby i paraliż senny.

Zasypianie


Jest to stan rozluźnienia na granicy jawy i snu. Podczas zasypiania:
- wyrównuje się tętno,
- oddech staje się regularny,
- opada temperatura ciała,
- pogrążamy się w wyobrażeniach hipnagogicznych.
- rytm alfa powoli zanika

Utrata świadomości

Po pewnym czasie zasypiamy i tracimy świadomość. Od tego momentu przeciętny człowiek nie ma pojęcia co się dzieje z jego ciałem, chyba że celowo przedłuży swoją świadomość.

Właśnie w tym momencie oczy poruszają się powoli pod zamkniętymi powiekami. W tym czasie pojawiają się gwałtowne wyładowania elektryczne w mózgu, przypominające napad padaczkowy, podczas którego występują napięcia mięśni i drgania ciała zwane zrywami drganiami mioklonicznymi. Bezpośrednio po zaśnięciu powieki nieco się otwierają, lecz mimo tego śniący nie odbiera wrażeń wzrokowych z zewnątrz, ponieważ już wtedy pojawia się "pozorna" ślepota czynnościowa.

NREM


I Faza
- pogłębione rozluźnienie mięśni
- zwolnienie rytmu serca
- wrażenie unoszenia się lub opadania
- przepływ "leniwych" niekontrolowanych myśli

 

II Faza
- wrzeciona snu
- powolny, regularny ruch oczu w prawo i lewo

III Faza
W tej fazie trudno obudzić śpiącego:
- wrzeciona snu
- pogłębione fale delta
- dalsze rozluźnianie mięśni
- dalszy spadek rytmu serca
- spadek temperatury ciała
- spadek ciśnienia krwi
- spowolnienie oddechu

IV Faza - Sen delta
Fazę tę nazywamy "snem delta" ponieważ wielkie, regularne fale delta dwóch półkul mózgowych synchronizują się. Obudzić śniącego można za pomocą hałasu lub często potrząsania ciałem, gdzie odzyskiwanie świadomości trwa nawet do kilku sekund.

V - Pełny cykl
Po 60 - 90 minutach od zaśnięcia, następuje szybki powrót do płytszych faz snu. W ciągu kilku minut przechodzi się płynnie z powrotem, aż do fazy I (a raczej jej pogłębionej formy), gdzie aktywność mózgu przypominaj stanu czuwania. Śniący jest oderwany od świata bardziej, niż przy zasypianiu, a obudzić go może tylko bardzo silny hałas. Paradoksem jest to, iż ciche wyszeptanie imienia śniącego lub cichy płacz dziecka śniącej matki automatycznie wzbudza śniącego ze snu. Następna jest faza REM.

Faza REM

Trwa kolejno 10, 20, 30 i 40 minut.

To właśnie w tej fazie śnimy piękne, kolorowe sny. Ten czas już niedługo będzie dla ciebie święty - to tutaj spełnisz marzenia!

- oczy zaczynają szybko poruszać się pod powiekami zupełnie tak samo, jakby śniący obserwował jakiś dynamiczny obraz, scenę.
- nieregularny, płytki oddech
- ciśnienie krwi i rytm serca wzrastają jak w czasie przeżywania silnych emocji lub podczas wysiłku
- wzrasta spalanie - zużycie tlenu; temperatura mózgu przekracza normalną temperaturę podczas czuwania
- obniżenie poziomu tlenu we krwi do takiego stopnia, iż wydaje się, że śniący wstrzymuje oddech
- całkowite rozluźnienie i zwiotczenie mięśni
- paraliż senny
- przeważanie fal theta
- marzenia senne

Następuje rozluźnienie mięśni szyi i karku, które już nie mogą utrzymać głowy i bezwładnie skręca się ona na bok. Jednocześnie, niektóre mięśnie twarzy, nadal są napięte, a osoby przeżywające napięcia psychiczne zgrzytają w tej fazie zębami!

U mężczyzn następuje erekcja, u kobiet zwilżenie pochwy - wbrew pozorom takie reakcje to nie skutek marzeń erotycznych, albo zboczenia, a jedynie naturalna reakcja organizmu, która występuje nawet u dzieci czy osób starszych. Taka reakcja jest wstrzymana w razie snów o charakterze lękowym.

W tej fazie śpiącego trudno obudzić, ponieważ mózg mimo stałego odbierania bodźców z zewnątrz selekcjonuje je i przetwarza tylko te najważniejsze. Podświadomość zadaje się dbać o nasz nieprzerwany sen i budzi nas tylko wtedy, kiedy dzieje się coś naprawdę poważnego. Wbrew pozorom, mimo hałasu, może obudzić nas też szept np. nasze imię czy "POŻAR! UCIEKAĆ", a nie obudzi nas zwykłe: "Wstawaj! Ej nie śpij!".

REM - dlaczego sen "paradoksalny"?

Ciało jest maksymalnie rozluźnione, oddech prawie zanika, ciśnienie krwi, rytm serca wzrastają, a mózg śniącego zachowuje się jak podczas sytuacji stresowej! Mózg pracuje intensywniej niż podczas stanu czuwania! Z wykresy EEG można wtedy błędnie odczytać, że śniący już nie śpi! Jest to tak odrębny rodzaj snu, że niektórzy badacze nie uznają go za sen, lecz za inny stan świadomości!



Pamięć Snów…

Pamiętaj swoje sny.

Jeżeli chcesz pamiętać swoje świadome sny, musisz nauczyć się zapamiętywać sny normalne. Co jeśli miałbyś LD, ale nie pamiętałbyś go? Jeżeli po obudzeniu się możesz dosłownie pisać książki o tym, co śniło ci się nocą - opuść ten artykuł...

Niestety są też ludzie, którzy zapamiętują swoje sny tylko sporadycznie, a czasem nawet pamiętają kilka snów z ich dzieciństwa i są przeświadczeni, że w ogóle nic im się nie śni. Jeżeli jesteś taką osobą - czytaj dalej.

Jeżeli potrafisz zapamiętać chociażby jeden sen każdej nocy to jesteś gotowy, aby spróbować osiągnąć świadomość w snach.

Jak mam pamiętać?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby nie skupiać się całkowicie na tym, aby pamiętać sen. Próbując walczyć ze samym sobą i na siłę przypominając sobie sen nic ci to nie da. Potraktuj przypominanie sobie snów jak coś naturalnego, do czego nie potrzeba wysiłku. Praktyka czyni mistrza.

Jeżeli świadomie planujesz pamiętać swoje sny, twoja podświadomość zaakceptuje to i przekonasz się, że zaczynasz zapamiętywać więcej i więcej snów. Na początku mogą to być fragmenty, albo uczucia. Ale możesz być pewien, że przerodzi się to w kompletne "scenariusze snów". Bądź cierpliwy i wytrwały.

Kilka metod na lepsze zapamiętywanie snów:


Ćwiczenie na pamięć snów
To ćwiczenie możesz wykonać leżąc w łóżku, kiedy będziesz gotowy do zaśnięcia. Możesz intuicyjnie przerobić to ćwiczenie tak, aby było dla ciebie przyjemniejsze. Ważne jest tylko to, żebyś czuł się komfortowo, podczas jego wykonywania.

Aby zacząć musisz oczyścić umysł z wszystkiego, co działo się podczas dnia, odłóż to wszystko na drugi plan. Zrelaksuj się i skup się na środku twojej głowy. To miejsce pomiędzy uszami, za twoimi oczami. Poczuj, jakbyś był w środku głowy i wyobraź sobie wielki odkurzacz lub czarną dziurę, która zasysa wszystko, co jest w niej jest.

Poczuj swój oddech. Wdech i wydech... Przy wdechu napinaj mięśnie stóp. Wydychając rozluźniaj stopy. Przy następnym wdechu napinaj nogi, a przy wydechu znowu się rozluźnij. Rób tak, aż skończysz na głowie. Kiedy już czujesz się całkowicie zrelaksowany powiedz do siebie: "Teraz zasnę i będę śnić. Kiedy się obudzę będę pamiętać moje sny".

Wyobraź sobie teraz jak wstajesz i zapisujesz swoje sny w dzienniku. Powtarzaj tą afirmację: "Będę teraz śnić i pamiętać, co mi się przyśniło" i utrzymuj obraz, jak zapisujesz sen, póki nie zaśniesz.

Trik z wodą
Możesz też napełnić szklankę wodą i świadomie wypić połowę wody. Pijąc powiedz do siebie, że zapamiętasz swój sen. Potem wizualizuj jak się obudziłeś, wypiłeś resztę wody o przypomniałeś sobie sen, który ci się śnił. Kiedy już się naprawdę obudzisz wypij wodę ze szklanki do dna i spróbuj przypomnieć sobie swój sen. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to twoja podświadomość wywoła wspomnienia ze snu...

Poproś o pomoc
Możesz także poprosić o pomoc. Wołaj do swojej podświadomości, swojego Wyższego Ja, do Boga, Wszechświata, Anioła Stróża, twojego przewodnika duchowego lub do kogokolwiek tylko chcesz. Nawiąż w wyobraźni kontakt z osobą, która ci pomoże i poproś o pomoc w zapamiętywaniu snów.




 

Kolejność
Dobrym sposobem na dokładniejsze przypomnienie sobie snu, jest odegranie go w pamięci od tyłu. Brzmi to trochę dziwnie, ale działa!

Zazwyczaj po obudzeniu pamiętamy tylko końcówkę snu. Przypominając sobie ją od tyłu (od zdarzenia ostatniego do pierwszego) odkryjesz, że przypominasz sobie co było przedtem. Wtedy odegrał cała scenkę jeszcze raz od tyłu, a znowu okaże się, że pamiętasz więcej! Będziesz szoku widząc jakie długie masz sny.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin