Różanie1.doc

(161 KB) Pobierz
Różaniec

Różaniec. Kto go wymyślił ?

 

Jeżeli myślisz, że zwyczaj odmawiania konkretnej liczby tych samych modlitw, odliczanych za pomocą sznurka z koralikami lub węzełkami jest wymysłem chrześcijańskim to jesteś w wielkim błędzie. Jest to bardzo stary pogański symbol modlitewny. Najstarszy z nich został znaleziony w ruinach starożytnej Niniwy. Archeolodzy prowadzący tam wykopaliska znaleźli pochodzący z VIII lub IX wieku przed Chrystusem posążek kobiety, trzymającej w dłoniach przedmiot bardzo podobny do różańca.

Foto


Wśród chrześcijan jako pierwsi sposób modlitwy zbliżony do różańca zastosowali pustelnicy. Pierwsi chrześcijanie początkowo liczyli modlitwy na palcach, jednak gdy wyznaczali sobie na przykład do odmówienia codziennie 100 razy "Ojcze nasz", trzeba było znaleźć inne rozwiązanie. Dlatego, żeby się nie pomylić, przygotowywali 100 kamyków, które przekładali z miseczki do miseczki. Stopniowo sposób liczenia pacierzy udoskonalano, przygotowując sznury z odpowiednią liczbą węzłów, pętelek albo nanizanych kawałków drewna.

Najstarszy zachowany wizerunek różańca pochodzi z XIII stulecia. Jest on wyrzeźbiony na nagrobku zmarłego w roku 1273 rycerza Gerarda, należącego do zakonu templariuszy. Liczy 158 paciorków. Dopiero na początku XVI wieku zaczęto paciorki grupować w dziesiątki.

Na kształt tajemnic różańcowych wpływ wywarł dominikanin Henryk Suzo. W 1569 r. Pius V ustalił jednolitą formę różańca, składającego się z trzech części po pięć tajemnic każda. Do wielkiego rozpowszechnienia różańca przyczynił się Leon XIII. W promowaniu Różańca wyróżnili się także Jan XXIII i Paweł VI. 16 października 2002 roku Jan Paweł II zaproponował dodanie pięciu nowych tajemnic - które nazwał tajemnicami światła. Do spopularyzowania różańca przyczyniła się przede wszystkim "Królowa Niebios". Prawie we wszystkich swoich ostatnich objawieniach trzymała w ręku różaniec i usilnie prosiła o jego odmawianie. Tak było np. w Lourdes (1858 r.), w Fatimie (1917 r.).

 

FotoFoto

Różaniec

Obietnice dane przez "Królową Niebios" Alanowi de la Roche dla tych, którzy będą odmawiać Różaniec:

·         Ktokolwiek będzie Mi służył przez odmawianie różańca świętego, otrzyma wyjątkowe łaski.

·         Obiecuję moją specjalną obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać różaniec.

·         Różaniec stanie się bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków.

·         Spowoduje on, że cnoty i dobre dzieła zakwitną; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odciągnie serca ludu od umiłowania świata i jego marności; podniesie je do pożądania rzeczy wiecznych.

·         Dusza, która poleci Mi się przez odmawianie różańca, nie zginie.

·         Ktokolwiek będzie odmawiał różaniec i odda się rozmyślaniu nad jego świętymi tajemnicami, nigdy nie będzie pokonany przez niepowodzenia.

·         Bóg nie będzie karał w swojej sprawiedliwości, nie zginie śmiercią niespodziewaną; jeżeli będzie sprawiedliwym, wytrwałym w łasce Bożej i będzie godnym życia wiecznego.

·         Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do różańca - nie umrze bez sakramentów kościoła.

·         Wierni w odmawianiu różańca będą mieli w życiu i przy śmierci światło Boże i pełnię Jego faski.

·         Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do różańca świętego.

·         Wierne dzieci różańca zasłużą na wysoki stopień chwały w niebie.

·         Otrzymacie wszystko, o co prosicie przez odmawianie różańca.

·         Wszystkich, którzy rozpowszechniają różaniec, będę wspomagała w ich potrzebach.

·         Otrzymałam od Mojego Boskiego Syna obietnicę, że wszyscy obrońcy różańca będą mieli za wstawienników cały Dwór Niebieski w czasie życia i w godzinie śmierci.

·         Wszyscy, którzy odmawiają różaniec, są Moimi synami i braćmi Mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa.

·         Nabożeństwo do mojego różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.

Alan de la Roche żył w latach 1428-1475. Przyczynił się do ustalenia obecnej formy Różańca: podzielił 150 "zdrowasiek" na dziesiątki, które przeplótł "Modlitwą Pańską". On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.


Trzeba jednak stanowczo zaznaczyć, że sama forma odmawiania modlitwy za pomocą paciorków nawleczonych na sznurek została wymyślona na długo przed chrześcijaństwem i jest dziś udziałem prawie wszystkich religii. Formą różańca czyli inaczej mówiąc, sznura modlitewnego, posługują się buddyści, hindusi, muzułmanie chrześcijanie oraz wiele innych pomniejszych grup religijnych zamieszkujących nasz glob.


Buddyjski różaniec zwany Mala - składający się najczęściej ze 108 koralików (co jest wielokrotnością liczby 9), służy do liczenia odmawianych mantr (modlitw).

FotoFoto

Buddyjska MALA z Nepalu wykonana z koralików z kości, turkusików i czerwonych koralików.


Uzupełnieniem "Mala" jest tzw. "Licznik Modlitw" - służący do odliczania odmówionych mantr przy pomocy przesuwanych, srebrnych koralików nawleczonych na sznurek. Składa się z 2 części: jedna, zakończona srebrnym dorje (vajrą) służy do odkładania kolejnych setek, natomiast druga, zakończona dzwonkiem, do odkładania tysięcy.

Foto

Licznik do Mali

 

FotoFoto

Mala (skt. japa mala, mala) - tybetański lub indyjski sznur modlitewny.


Muzułmański różaniec zwany Subha lub Tasbih. Różaniec znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna również w religiach Dalekiego Wschodu. Niemuzułmanie odwiedzający kraje islamskie ze zdziwieniem patrzą na mężczyzn, którzy - niezależnie od miejsca i sytuacji - przesuwają zawieszone na sznurze paciorki. Siedząc przy stoliku z kawą, dyskutując o polityce i biznesie lub w drodze na obowiązkową modlitwę do meczetu, muzułmanie bardzo często trzymają w ręku sznur z paciorkami, który - przez analogię do podobnej formy w katolicyzmie - nazywany jest różańcem.

Foto

Subha lub Tasbih - islamski sznur modlitewny, składający się z 33 paciorków lub z trzech części po 33 paciorki, pomagający w wymawianiu wszystkich 99 tzw. atrybutów (imion) Allaha.

 

FotoFotoFoto

Subha lub Tasbih


Hinduistyczne sznury modlitewne zwane Rudraksza zwane przez wielu różańcami stosowali powszechnie w Indiach wyznawcy Wisznu i Siwy. Różaniec miał też różne formy. W Chinach np. były nim sznury z węzłami (tzw. sznury memotechniczne). Podobną formę miały sznury bramińskie. Najstarsza wzmianka o nich pochodzi z II w. po Chrystusie (księga Athararedd).

Różaniec indyjskich siwaitów (czcicieli Siwy) miał formę sznurków z perełkami i owocu aksza i składał się z 32, 64, 84 lub 108 paciorków.

FotoFotoFoto

Hindyistyczny sznur modlitewny Rudraksza  27 orz 108 nasion - paciorków

 

FotoFotoFoto

Hinduski bóg Wisznu z sznurem modlitewnym Rudraksza oraz  Królowa Niebios z różańcem Budda z sznurem Mala

 

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że używanie sznurów modlitewnych, różańca i temu podobnych instrumentów jest niczym innym jak swoistym licznikiem zanoszonych a właściwie "klepanych" na okrągło modlitw. Biblia nigdzie nie namawia a nawet nie sugeruje do mechanicznego powielania utartych schematów po 10, 100 czy 1000 razy oraz zapisywania ich na swoistych podręcznych liczydłach. Modlitwa powinna swoistą rozmową z Bogiem, w której powinniśmy prosić Stwórcę i jednocześnie dziękować za okazane dobrodziejstwa (zobacz rozdział Modlitwa Pańska. Czy ją znasz? kliknij ). Przeciwnie! Bóg piętnuje niepotrzebne wielomówstwo i gadulstwo i namawia do skromnej modlitwy;   

Mat 6;5-14 BT 5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. 7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. 8 Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Jeżeli Stwórca nie życzy sobie bełkotliwej, modlitewnej gadaniny i klepania dziesiątki, setki razy na okrągło tego samego, to zastanów się następnym razem gdy się będziesz modlił, czy Bóg wysłucha Twoją modlitwę! Jeżeli po modlitwie Twoje złe postępowanie się nie zmienia, to musisz wiedzieć że ani ilość ani jakość Twojego przekazu nie dociera do Boga;

Iz 1;15,16 BW (15) A gdy wyciągacie swoje ręce, zakrywam moje oczy przed wami, choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi. (16) Obmyjcie się, oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki sprzed moich oczu, przestańcie źle czynić!

Bóg wysłucha TYLKO modlitwy sprawiedliwego ale na sposób Boży, nie świata

Przy 15;29 BW (29) Jahwe jest daleki od bezbożnych, lecz wysłuchuje modlitwy sprawiedliwych.

Twoje modlitwy zanoszone do innych osób prócz Boga, są bałwochwalstwem. Modlitwy nie mogą być bezpośrednio kierowane nawet do Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. On sam nam o tym powiedział. Muszą natomiast być kierowane PRZEZ Chrystusa do Boga i TYLKO przez Niego. 

Ef 5;20 BT (20) Dziękujcie ZAWSZE za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa!

Nie zastanawia Cię niesłychane podobieństwo wszystkich rodzajów sznurów modlitewnych z różańcem włącznie? Szatan skrzętnie wykorzystał ten mały, na pozór niewinny rekwizyt, wprowadzając go około 3000 lat temu do wszystkich światowych religii, zaznaczając tym samym, że modląc się za jego pomocą utożsamiasz się z bogiem tego świata;

Jan 12;31 (31) Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony.

Jan 14;30 (30) Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie.

Jan 16;11 (11) potem zaś co do sądu, ponieważ władca tego świata został osądzony.

2 Kor 4;4 (4) w których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.
 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin