zagadnienia do egzaminu 2011 z diagnozy psychopedagogicznej.doc

(280 KB) Pobierz
Szanowni Państwo,

DIAGNOZA PSYCHOPEDAGOGICZNA – EGZAMIN

 

1.       Diagnoza w pedagogice i rola wczesnego rozpoznawania w edukacji wczesnoszkolnej.

Diagnoza = rozpoznanie, ma na celu wprowadzenie do zmiany sytuacji problemowej lub też poprawy określanego stanu rzeczy.

 

Funkcje diagnozy:

1.        destryktywna (opisowa) – opisujemy stan rzeczy

2.        eksplanacyjna (wyjaśniająca) – zmierzanie do ustalania przyczyn, genezy danego zjawiska

3.        predyktywna (prognostyczna)

4.        korekcyjna – ustalenie odpowiedzi na pytanie „co zrobić, aby uzyskać pożądany efekt?”

 

W trakcie procesu diagnozowanie należy wystrzegać się błędów percepcyjnych, zniekształcających proces wnioskowania. Wg. Bogdana Wojciszka zniekształcenia percepcji wynikają z procesu filtracji zjawisk przez pryzmat własnych postaw, nastawień oczekiwań. Percepcje i wnioskowanie uzależnia się od właściwości schematu poznawczego, który jest indywidualny i specyficzny dla każdego człowieka. Schemat ten powstaje na skutek uogólnień wiedzy i doświadczeń człowieka. Nasze postępowanie zależy bardziej od tego jak swój świat rozumiemy, niż od tego jaki on jest naprawdę. Co prawda sposób rozumienia świata w dużym stopniu odzwierciedla jego naturę, ale w pewnej mierze zależy także od zawartości i stanu umysłu człowieka w skutek czego ta sama sytuacja bywa różnie odczytywana przez różnych ludzi, a nawet przez tego samego człowieka w różnych okolicznościach.

 

3 modele diagnozowania (wg. Anny Matczak):

·          PODEJŚCIE STATYSTYCZNE – odwołujemy się do diagnozowania pojedynczych aspektów, właściwości, np. skupiamy się tylko na ocenie potrzeb, inteligencji i odnosimy te diagnozy do przyjętej standardowo normy. Wykorzystuje się to podejście do wiedzy, np. ile procent dzieci ma opóźnienie; daje nam to także wgląd w to o ile dziecko jest lepsze lub gorsze od innego.

·          PODEJŚCIE MODELOWE/WZORCOWE – nie korzystamy ze znormalizowanych kryteriów. Nie bazujemy na wskaźniku liczbowym. Stwierdzamy czy dana cecha występuje u dziecka zgodnie z jakimś modelem, np. dziecko w wieku 8-9 lat – powinno przejawiać świadomość moralności dystrybutywnej (nagrody zależą od zachowania) – sprawdzamy czy zgodnie z modelem dziecko jest już na danym etapie rozwoju.

·          PODEJŚCIE IPSATYWNE – sprowadza się do skonstruowania profilu osobowego dziecka, układem odniesienia jest sama osoba dziecka, pozwala np. przewidzieć trudności i niepowodzenia, ocenić czynniki ryzyka rozwojowego.

·          Podejścia można stosować oddzielnie lub mogą się zazębiać,

 

Etapy diagnozowania:

1.        Określenie przedmiotu diagnozy i celów diagnostycznych – im bardziej cele są szczegółowe tym szybciej ustala się co jest ważne, jeśli ma się szerszą świadomość, to łatwiej zrozumieć pewne elementy.

2.        Formułowanie przypuszczeń i oczekiwań.

3.        Zebranie materiału diagnostycznego w oparciu o wcześniej ustanowioną metodę i technikę badań – jakim sposobem dany problem rozwiązać, im więcej technik prowadzenia badań tym lepiej (łatwiej zaufać pewnym wnioskom).

4.        Pomiar diagnostyczny.

5.        Analiza i interpretacja – weryfikacja hipotez.

6.        Sformułowanie wniosku / orzeczenia – muszą się w nim znaleźć zalecenia i wskazówki praktyczne oraz interpretacja zjawiska.

 

Rola wczesnego rozpoznawania w edukacji wczesnoszkolnej :

Wczesne rozpoznawanie zaburzeń w edukacji wczesnoszkolnej jest ważne ze względu na:

           występowanie wyjątkowo dużej plastyczności centralnego układu nerwowego we wczesnym okresie rozwoju

           możliwość zahamowania rozwoju zaburzeń o postępującym przebiegu, a czasem nawet całkowitego zatrzymania dalszych niekorzystnych zmian

           większą podatność małych dzieci na stosowane wobec nic programy usprawniania i czynienie przez nie większych postępów

           łatwiejsze uczenie małych dzieci, gdyż wiele zaburzeń narasta z wiekiem i utrudnia terapię oraz edukację

           na to że wczesne wspomaganie jest szansą na osiągnięcie takich umiejętności, których dziecko nie osiągnęłoby bez pomocy

           na to, że zgodnie z prawem pierwszeństwa dotyczącym uczenia się, pierwsze umiejętności utrwalają się najsilniej i najtrudniej ulegają zmianie.

Jak widać rolą wczesnego diagnozowania jest głównie jak najszybsza pomoc i najskuteczniejsza redukcja problemów u dzieci, które tego potrzebują.

 

2.       Podstawowe pojęcia i terminy; diagnoza, diagnozowanie; czynności diagnostyczne, specyfika opisu diagnostycznego.

DIAGNOZA – rozróżnienie, osadzenie (z greckiego). Z upływem czasu pojęcie to upowszechniło się w wielu dziedzinach, obejmuje wszelkie rozpoznawanie jednostkowych lub złożonych stanów rzeczy i ich tendencji rozwojowych w oparciu o znajomość ogólnych prawidłowości. Diagnoza oznacza zebranie w odpowiedni sposób danych, które wymagają interpretacji, a następnie określenie badanego złożonego stanu rzeczy. W pedagogice polega na opisie mocnych i słabych właściwości psychopedagogicznych, mechanizmów funkcjonowania osoby, wyjaśnianiu problemów wychowawczych w funkcjonowaniu tej osobowości oraz prognozie skutków wychowania i zjawisk oraz możliwości modyfikowania tego, co problematyczne.

DIAGNOZOWANIE -  pewien proces działania (prowadzenia diagnozy) i wynik tego procesu.

CZYNNOŚCI DIAGNOZTYCZNE – wszystkie działania nauczyciela zmierzające ku stworzeniu pełnej diagnozy badanego ucznia. Czynności diagnostyczne nauczyciela, pedagoga czy wychowawcy powinny przebiegać w trzech etapach: rozpoznanie stanu faktycznego, geneza, zastosowanie jakiejś prognozy (jak będziemy dalej działać, czyli prognozowanie rozwoju na przyszłość).

SPECYFIKA OPISU DIAGNOSTYCZNEGO – rejestracja stanów rzeczy w kategoriach empirycznych i w terminach stosowanych w danej dziedzinie wiedzy. Nie używamy metafor, nie formułujemy zastępczych określeń. Opis powinien być jasny, wyczerpujący, ukazujący zjawisko w sposób uporządkowany w oparciu o wcześniej ustanowione cele czy pytania. Cele nadają strukturę opisowi!

 

 

 

 

 

3.       Rodzaje i cechy diagnozy.

Cechy diagnozy psychopedagogicznej:

·          powinna być praktyczna

·          decyzyjna – przekładać się na aspekt utylitarny

·          kompleksowa (pozytywna i negatywna) – może się skupiać i prowadzić do rozpoznania sytuacji problemowych niepożądanych, ale jednocześnie należy szukać sytuacji wartościowych, wspierających proces korekty, kompensacji. Szukamy pozytywów, na których możemy bazować!

·          permanentna – zakładająca cykliczność etapów: oceny, projektowania, działania i weryfikacji

·          hipotetyczna – opiera się o stawianie hipotez i ich probabilistycznej weryfikacji

·          wnikliwa

·          prognostyczna

·          dynamiczna – obejmująca całą biografię jednostki z uwzględnieniem współzależności różnych zjawisk

·          interdyscyplinarna

·          wieloaspektowa

 

Rodzaje diagnoz:

           poznawcza - służy poznaniu rzeczywistości

           decyzyjna - celem jej jest podjęcie odpowiedniej decyzji, dotyczy działań naprawczych

           postdiagnoza - wykonywana jest po pewnym czasie by sprawdzić czy podjęte działania przyniosły oczekiwane rezultaty

 

4.       Aspekty pełnej diagnozy pedagogicznej.

Pełna diagnoza składa się z pięciu aspektów:

          Klasyfikacyjny (identyfikacyjny) – szukamy odpowiedzi na pytanie do jakiego typu lub gatunku należy przyporządkować dane zjawisko (określenie lub nazwanie danego stanu rzeczy lub zjawiska), np. zachowanie agresywne.

          Genetyczny – obejmuje diagnozę genetyczną zawierającą opis i wyjaśnienie uwarunkowań danego zjawiska. Chodzi zarówno o uwarunkowania wewnętrzne (endogenne), np. wrodzone właściwości i predyspozycje oraz czynniki zewnętrzne (egzogenne) czyli szeroko pojęte wpływy środowiska. Nawiązując do zachowań agresywnych czynniki psychologiczne (wewnętrzne): frustracja, deficyt potrzeb; zewnętrzne: agresywne zachowania rodziców, złe metody wychowawcze.

          Diagnoza znaczenia – określa rolę badanego stanu rzeczy dla szerszego kontekstu zjawisk lub całego układu, którego dotyczy. Prowokuje też ustalenie odpowiedzi na pytanie o to jakie konsekwencje spowodował analizowany stan rzeczy dla funkcjonowania jednostki w innych sferach, np. jak zachowania agresywne regulują relacje dziecka z innymi dziećmi.

          Diagnoza fazy – pozwala na określenie etapu rozwoju rozpoznawanego stanu rzeczy (określenie nasilenia zaburzenia, stadium ostrzegawcze, zaawansowane, krytyczne), np. czy są to pojedyncze akty agresji czy uogólnione.

          Diagnoza prognostyczna – pozwala przewidywać w jakim kierunku dane zjawisko może lub powinno się rozwijać i wymaga ustalenia wskazówek praktycznych do zmiany tego stanu rzeczy, np. agresja może przejść w utrwalenia się agresji, stereotypowe reakcje agresywne, reakcje agresywne nieadekwatne do sytuacji.

 

5.       Błędy diagnostyczne.

Błędy w diagnozie:

1.        błąd postawy dominacji u diagnosty – ignorowanie osoby badanej

2.        błąd maski – osoba diagnozująca ma problem z pełnym wglądem w sytuację, ponieważ ma problem empatyczny, należy zachować dystans i harmonię, nie można też całkowicie wnikać w osobę badaną

3.        błąd sędziego – natychmiastowe etykietowanie i wartościowanie danej sytuacji

4.        pomijanie pozytywnych aspektów zjawiska przy akcentowaniu negatywnych zjawisk – diagnoza powinna odwoływać się do pewnych wartości – kompensować brak czegoś czymś innym

5.        błąd redukcji źródeł wiedzy – skupienie wyłącznie na atrybutach wewnętrznych, brak poszukiwania informacji poza osobą i jej cechami

6.        błąd skupiania się na skutkach bez odwoływania się do przyczyn zjawiska: leczenie objawowe – nie przynosi korzyści, bazowanie wyłączeni na wyeliminowaniu problemu

7.        błąd subiektywizmu – bardzo osobisty odbiór sytuacji, brak obiektywnej oceny

8.        błąd atrybucji – przypisywanie dziecku cech, których nie posiada; odbieranie dziecku pewnego atrybutu – cechy, którą posiada – ponieważ przysłania ją inna cecha

9.        błąd orzekania – nadmierna generalizacja, ogólne sformułowania, nie wywiedzione ze szczegółowych informacji

10.     błąd braku kontekstu – nieuwzględnienie przyczyn

11.     błąd nadmiernej surowości, łagodności, tendencji centralnej – pojawienie się bardzo złagodzonych lub zaostrzonych opinii, bardzo jednostronnych.

 

6.       Właściwości rozwojowe dziecka determinujące możliwości przystosowania się do warunków i wymagań szkoły.

Kiedyś mówiąc o dojrzałości szkolnej brało się pod uwagę zespół cech psychofizycznych ukształtowanych w toku rozwoju, które pomagają sprostać wymaganiom szkolnym. Brano pod uwagę dwa momenty: właściwości rozwoju dziecka i wymagania szkolne..

Ujęcie pojęcia „dojrzałość szkolna” zmieniło się, kiedy badania wykazały, że nie wiek, lecz środowisko i uwarunkowane możliwości uczenia się odpowiadają za osiągnięcie dojrzałości szkolnej.

Dojrzałość szkolna to wynik interakcji między zdatnym do szkoły dzieckiem, a środowiskiem rodzinnym i wychowaniem przedszkolnym.

We wczesnych badaniach nad szkolną dojrzałością i właściwościami dziecka brano pod uwagę takie cechy jak: spostrzegawczość, umiejętność obserwacji, zdolność rozumowania, zasób słów, zdolność wykonywania zadań arytmetycznych, umiejętność przystosowania się do warunków szkolnych, współżycia i współdziałania, wykonywania poleceń innych. Szukano odpowiedzi na pytanie: „które z tych czynników są podstawowe?” Zauważono, że dzieci niedojrzałe do szkoły mają trudność w analizie, syntezie, odtwarzaniu znaków ortograficznych, dziecko nie potrafiło widzieć obrazu jako całości a jednocześnie dostrzegać jego części (istotny proces porządkowania).

Dojrzałość szkolną dziecka bada sie testem zwanym w skrócie DSI.

Podstawę uznania dziecka za zdatne do podjęcia nauki szkolnej stanowi osiągnięcie przez niego takiego stopnia rozwoju fizycznego, umysłowego i społecznego, jaki umożliwi mu udział w życiu szkolnym i opanowanie umiejętności czytania, pisania i liczenia. Dziecko musi posiadać umiejętność rozumowania i wykonywania poleceń i zadań, współżycia i współdziałania w grupie, umiejętność porównywania, rozpoznawania i odtwarzania prostych znaków graficznych (nauka czytania i pisania), umiejętność ujmowania ilości w zakresie co najmniej 5, porównywania zbiorów równo- i różnolicznych, ujmowania stosunków między zbiorami wyrażanymi w określeniach: mniej, więcej, równo (arytmetyka), umiejętność rozumienia otaczającego świata, rozumowania i myślenia w kategoriach związków przyczynowo – skutkowych.

Zmiany rozwojowe w wieku szkolnym:

           fizyczne – rozwój motoryki dużej, postęp w zakresie koordynacji i precyzji, rozwój motoryki małej;

           sfera poznawcza – dowolna koncentracja uwagi, dziecko obejmuje nią coraz więcej elementów, dowolne skupianie uwagi,

           pamięć zaczyna być logiczna – uczeń stara się zrozumieć treść i zorganizować informacje tak, by łatwiej je zapamiętać; analizowanie, planowanie, przewidywanie konsekwencji działań swoich i innych

           dziecko dokonuje operacji logicznych – szeregowanie, klasyfikowanie, dziecko posługuje się pojęciami czasu, przestrzeni, prędkości – w odniesieniu do przedmiotów konkretnych,

           stadium operacji konkretnych – dziecko szereguje, klasyfikuje, rozwija zdolność pojmowania liczby; zasada zachowania stałości, odwracanie operacji umysłowych, decentracja, przełamanie egocentryzmu w mowie i myśleniu;

           rozwój pamięci i strategii zapamiętywania;

           rozwija się stałość uczuć i wartości, dziecko obejmuje refleksją swoje przeżycia i analizuje je;

           kontrola emocjonalna – wzrasta odporność na stres, wzrost odporności i zdolności do znoszenia dłuższych napięć;

           w ocenach moralnych uczniowie biorą pod uwagę intencje i motywy sprawcy czynu, wnioskowanie moralne;

           próba samodzielności i zaradności– planują działania ze względu na wyznaczony cel;

           postawa pracy – wytrwałość w działaniu i troska o wynik;

           realistyczna samoocena oraz poczucie kompetencji.

Wiek szkolny to lata gromadzenia wiedzy o świecie, samym sobie, osiągnięcie samodzielności. Wiek ten to wiek trudny, ale to również czas odkryć i fascynacji.

 

7.       Obszary diagnostyki psychologicznej dzieci w wieku szkolnym.

1. Diagnostyka sfery fizycznej – dotyczy zdrowia fizycznego i wyglądu zewnętrznego, budowy ciał, urody, potrzeb pokarmowych, problemów z odżywianiem, odporność zdrowotnej, stanu uzębienia, zdolności utrzymywania homeostazy fizjologicznej, wydolności fizycznej, a także materialnych i socjalnych warunków życia. W diagnozie ważna jest:

·          baczna obserwacja dziecka na początku kontaktu;

·          obserwacja cech somatycznych, sprawności fizycznej, sensomotorycznej w celu rozpoznania wady

·          obserwacja przejawów zaniedbania i maltretowania

·          ocena wzrostu i wagi ciała

·          sprawdzanie koordynacji typu: palec – noc, pale – kciuk; sposobu chodzenia

·          decyzja czy dziecko wymaga badania specjalistycznego

2. Diagnostyka sfery ruchowej – ma charakter ilościowy , w której ocenia się indywidualne tempo rozwoju ruchowego i poziom innych sprawności motorycznych dziecka; kojarzona jest z potrzebą określenia formuły lateralizacji, czyli indywidualnego wzorca orientacyjno-ruchowego, a także z oceną osiągnięć ruchowych dziecka, aby wyróżnić dzieci uzdolnione sportowo.

Ocena sprawności motorycznej pozwala:

·          Ocenić dobrostan

·          Wnioskować o poziomie uspołecznienia, zakresie aktywności życiowej, poczuciu pewności siebie, ambicjach sportowych.

3. Diagnoza sfery percepcyjnej – celem ocena przyswajania przez dziecko treści; w późniejszym dzieciństwie odnosi się do oceny obszaru sensorycznego i pamięci bezpośredniej. Elementy diagnozy to ocena:

·          koordynacji wzrokowo- ruchowej

·          pamięci obrazów i dźwięków

·          ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin