higiena piercing.doc

(125 KB) Pobierz
Aby zrozumieć „psychologię piercingu” trzeba pamiętać, że to jest po prostu - i przede wszystkim - ozdoba

 

 

 

 

HIGIENA

   -BODY PIERCING

 

KURS KOSMETYCZNY

 

Gabriela Pruś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeszów 2012 r.
Aby zrozumieć „psychologię piercingu” trzeba pamiętać, że to jest po prostu - i przede wszystkim - ozdoba. To, co motywuje ludzi aby założyć kolczyk? Przeważnie to chęć upiększenia swojego ciała w celu wywarcia określonego wrażenia lub stworzenia nowego wizerunku. Oczywiście, istnieją także inne przyczyny upiększania własnego ciała.

Po pierwsze, to dążenie do bycia na bieżąco z trendami mody. Mając to na uwadze, ludzie kolczykują najbardziej widoczne części ciała. Po drugie, ludzie chcą się wyróżniać, posiadać oryginalny, wyjątkowy styl. W tym przypadku, chęć pozostawania poza „stadem” może stopniowo doprowadzić do poddawania się coraz to większym „fanaberiom”. Oznacza to, że osiągnąwszy ten specjalny wizerunek wśród osób bez piercingu, wspinają się na nowe wyżyny w ozdabianiu ciała, aby odróżnić się od tych, którzy posiadają kolczyki! W ten sposób w niektórych grupach społecznych pojawiają się lokalni, regionalni liderzy.

Jednym z ukrytych powodów jest dążenie do bycia bardziej „sexy”. W tym przypadku nie mówimy o zagadnieniu kompleksów seksualnych czy pewności siebie. To po prostu sposób na przyciągnięcie dodatkowej uwagi potencjalnych partnerów, większa szansa na spotkanie kogoś. Dla niektórych jest to nawet sposób na rozpoczęcie rozmowy.

Ogólnie rzecz biorąc, pomysł na pokonanie jednego z kompleksów osobistych przez piercing jest nienajgorszym powodem poszukiwania dobrego piercera i dość prostym sposobem rozwiązania problemu psychologicznego. Cóż, jest to proste tylko wtedy, gdy procedura zakończy się bez złych konsekwencji, rana zagoi się bezproblemowo a ciało zaakceptuje nowy tuning bez oporu.

Liczne przypadki pokazują nam, że ubóstwianie plakatowych modelek, modeli lub kult jednostki może stanowić potężną przyczynę modyfikowania własnego wyglądu. Piercing nie jest tutaj wyjątkiem, i nie chodzi tylko o gwiazdy muzyki czy kina, które uchodzą za bohaterów, ale wszelkie inne popularne osoby, które stanowią wzór do naśladowania w mniejszych grupach społecznych.

Ludzie często posiadają pragnienie wyróżniania się, lecz nie tylko na płaszczyźnie osobistej, ale także tworząc własne grupy społeczne i przyjmując różne istotne cechy zewnętrzne jako oznaki przynależności. Każdy zna takie grupy jak np. kibice sportowi, motocykliści, metalowcy, hiphopowcy, mniejszości seksualne itd. Jeśli ktoś chce poczuć przynależność, akceptowalność przez konkretną grupę społeczną, która jest rozpoznawalna z powodu np. charakterystycznego kolczyka to jest to więcej niż oczywisty motyw aby nosić taki sam!

Istnieją innego rodzaju przypadki, nieco obce dla naszego środowiska, kiedy specyficzne przekłucia czy nawet blizny stanowią konieczny rytuał wkraczania w pewne społeczeństwa kultu. Na koniec, zdarza się, choć niezbyt często, gdy pragnienie wielu przekłuć na twarzy i ciele wynika z zaburzeń psychicznych. Osoby z takimi zaburzeniami czasem mają tendencję do przesady.

Sex zajmuje znaczące miejsce w naszym życiu, więc nie może dziwić chęć wykorzystania kolczyków w celu dodatkowej stymulacji siebie bądź partnera. Aby to osiągnąć, piercing jest wykonywany na częściach ciała bezpośrednio zaangażowanych w sztukę miłosną czyli przede wszystkim język i okolice genitaliów. Taki piercing jest często wykonywany przez osoby w wieku powyżej 35 lat, w celu odświeżenia i wzmocnienia doznań seksualnych dla siebie i swoich partnerów. W przypadku kobiet, piercing intymny jest całkowicie bezpieczny, ale u mężczyzn może to spowodować uszkodzenie funkcji fizjologicznych.

Istnieje wiele salonów oferujących możliwość profesjonalnego przekłucia dowolnego miejsca ciała.

Aby zapewnić pełen komfort stosują preparaty znieczulające miejscowo, których zadaniem jest zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych z receptorów bólowych zlokalizowanych w skórze do ośrodkowego układu nerwowego.

W swojej ofercie posiadają duży wybór kolczyków, które zaspokoją nawet najbardziej wyszukane oczekiwania klientów.

Prowadzą one również sprzedaż środków antyseptycznych oraz innych materiałów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji po zabiegu body piercing`u.

Zapewniają intymność oraz dyskrecję, 100 % sterylności, pełen profesjonalizm oraz długoletnią praktykę.

Każdy klient jest szczegółowo informowany o właściwej pielęgnacji przekłutego miejsca i otrzymuje broszurę informacyjną, w której zawarte są wszystkie niezbędne informacje.

Do kolczykowania używane są specjalne szczypce oraz jednorazowe igły (wenflony) służące do wykonywania przekłuć.

Jednorazowe sterylne materiały opatrunkowe i środki znieczulające.

Zabieg wykonywany jest w jednorazowych rękawiczkach chirurgicznych.

Pistolety oraz różnego rodzaju aparaty są stosowane jedynie do przekłuwania płatków ucha gdyż w innych miejscach ciała zamiast przekłuwać tkankę tak jak robi to igła - rozszarpują ją, co utrudnia gojenie i i niesie za sobą ryzyko wystąpienia komplikacji.

Pielęgnacja kolczyka w języku

Sposoby zachowania higieny

Użyj jednej z następujących metod w obrębie jamy ustnej:

Płukanie jamy ustnej bezalkoholowym płynem antybakteryjnym, antyseptycznym, zapobiegającym zakażeniom i wspomagającym gojenie, np. szałwia, rumianek. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Mogą one być dostępne w lokalnych aptekach. Sprawdź w swoim studiu piercingu. Wiele studiów sprzedaje te produkty dla Twojej wygody.

Płukanie sterylnym roztworem soli fizjologicznej bez dodatków (sprawdź etykietę/skład) lub mieszanką niejodowanej soli morskiej: rozpuścić od 1/8 do 1/4 łyżeczki niejodowanej soli morskiej w jednej szklance (około 250ml) chłodnej, przegotowanej, destylowanej lub butelkowanej wody (unikaj gorącej wody przez około dwa tygodnie). Mocniejsza mieszanka nie jest lepsza gdyż sól fizjologiczna jest zbyt silna i może podrażnić miejsce przekłucia i język. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub serca, proszę skontaktować się z lekarzem przed użyciem produktu soli jako środka do utrzymania higieny jamy ustnej. W tej sytuacji trzeba będzie wyeliminować sól morską, i używać tylko zwykłej chłodnej wody do płukania.

Instrukcje czyszczenia:

Płukać jamę ustną roztworem (patrz powyżej) przez ok.30 sekund po każdym posiłku i przed snem, codziennie przez około dwa tygodnie do miesiąca czasu, w zależności od przebiegu gojenia. Nie stosować więcej niż 4-5 razy na dobę i używać go w odstępach czasowych w ciągu dnia. Zbyt częste lub zbyt silne płukanie może spowodować odbarwienie oraz podrażnienie jamy ustnej, języka i miejsca przekłucia.

Co jest normalne?

Przez pierwsze trzy do pięciu dni: znaczne obrzęki (opuchlizna), lekkie krwawienie, zasinienie, zaczerwienienie i nadwrażliwość.

Następnie: niewielkie obrzęki, lekkie wydzielanie półprzeźroczystego biało-żółtego płynu (osocze krwi - nie ropa).

Piercing może wydawać się wyleczony zanim proces gojenia jest zakończony. Dzieje się tak, ponieważ rana goi się od zewnątrz i mimo że wygląda dobrze, tkanka w środku pozostaje niestabilna. Trzeba być cierpliwym i dokładnie czyścić przez cały okres gojenia.

Nawet zagojone, kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zamknąć (zarosnąć) w ciągu kilku minut!

Czas ten różni się w zależności od osoby i jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Co należy robić?

Aby zmniejszyć obrzęk:

Do szklanki z płynem antybakteryjnym, antyseptycznym wrzuć dwie kostki lodu i poczekaj aż się rozpuszczą. Płukanie schłodzonym płynem może zacznie zmniejszyć opuchliznę.

Staraj się spać z głową podpartą poduszkami w ciągu pierwszych kilku nocy; ułożenie głowy ponad sercem pozwoli na uniknięcie częstych początkowych nocnych obrzęków.

Aby utrzymać dobry stan higieny jamy ustnej:

Używaj nowej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i przechowuj ją w czystym miejscu z dala od innych szczoteczek do zębów.

Myj zęby i płucz jamę ustną wybranym roztworem (płyn antyseptyczny lub sól fizjologiczna) po każdym posiłku.

Podczas gojenia możesz używać nici dentystycznej oraz delikatnie szczotkować zęby, język i biżuterię. Po zagojeniu dokładnie szczotkuj język i biżuterię aby pozbyć się osadu i pozostałości po jedzeniu.

Aby zadbać o zdrowie:

Im zdrowszy tryb życia, tym łatwiej zagoi się Twój piercing.

Wysypiaj się i stosuj pożywne diety.

Unikaj stresu emocjonalnego, który może zwiększyć czas gojenia nawet o 40%.

Aby ułatwić gojenie i wzmocnić zdolność do zwalczania infekcji, przyjmuj codziennie suplementy odżywcze, w tym żelazo, witaminę B, witaminę C (podzielone na kilka równych dawek w ciągu dnia) oraz cynk.

W przypadku pojerzenia infekcji skonsultuj się z lekzrzem.

Czego należy unikać?

Nie należy bawić się kolczykiem. Długoterminowe skutki obejmować mogą trwałe uszkodzenie zębów, dziąseł i innych struktur jamy ustnej.

Unikaj zbędnych urazów; nadmierne mówienie lub zabawa biżuterią podczas gojenia może powodować powstawanie nieestetycznej tkanki bliznowej, migracje i inne powikłania.

Unikaj używania płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. To może podrażnić piercing i opóźnić gojenie.

Unikaj oralnych kontaktów seksualnych w tym francuskiego pocałunku lub seksu oralnego podczas gojenia (nawet z długoterminowym partnerem).

Unikaj żucia tytoniu, gum, paznokci, ołówków, okularów i innych ciał obcych, które mogą przenosić bakterie.

Unikaj dzielenia się naczyniami i sztućcami.

Unikaj palenia! To zwiększa ryzyko i wydłuża czas gojenia.

Unikaj stresu i rekreacyjnego zażywania leków i narkotyków.

Unikaj aspiryny, antybiotyków, środków przeciwbólowych, alkoholu oraz dużych ilości kofeiny przez około dwa tygodnie.

Unikaj zanurzania gojącego się piercingu w wodach takich jak jeziora, zbiorniki wodne, baseny itp.

Porady i wskazówki

Biżuteria:

Kiedy opuchlizna ustąpi konieczne jest zastąpienie oryginalnego, dłuższego kolczyka krótszym w celu uniknięcia urazów wewnątrz jamy ustnej. Skontaktuj się ze swoim piercerem aby dopasować rozmiar kolczyka.

Czystymi rękoma lub poprzez chusteczki higieniczne, papierowe ręczniki należy regularnie sprawdzać czy gwintowane końcówki Twojej biżuterii są dobrze dokręcone.

Warto nosić ze sobą czystą, zapasową kulkę w przypadku zgubienia lub zniszczenia.

Skontaktuj się z piercerem aby wybrać alternatywną, niemetalową biżuterię jeśli metalowa biżuteria musi zostać czasowo usunięta (np. ze względu na zabieg medyczny).

Jeśli zdecydujesz, że już nie chcesz piercingu, wystarczy wyjąć biżuterię (lub pozwolić usunąć ją zawodowemu piercerowi) i kontynuować czyszczenie miejsca przekłucia do zasklepienia (zarośnięcia) otworu. W większości przypadków pozostanie tylko niewielki znak.

W przypadku podejrzenia zakażenia, biżuteria powinna być pozostawiona na miejscu, aby umożliwić osuszanie, odprowadzanie cieczy. Jeżeli biżuteria zostałaby wyjęta, zewnętrzne komórki mogłyby zamknąć się zapieczętowując zakażenie wewnątrz kanału przekłucia i powodując ropień. Do czasu ustąpienia zakażenia, trzymaj biżuterię w miejscu przekłucia! (Wskazana jest konsultacja lekarska.)

Jedzenie:

Spróbuj jeść małe kawałki żywności umieszczając je bezpośrednio na zębach trzonowych czystymi palcami lub widelcem. Żywność, która jest już w tylnej części jamy ustnej nie musi tam już być przeniesiona przez język.

Unikaj spożywania pikantnych, słonych, kwaśnych, gorących potraw oraz lodowatych, gazowanych, gęstych napojów do dwóch tygodni po przekłuciu.

Chłodna żywność i napoje są kojące i pomagają zmniejszyć obrzęk.

Unikaj jedzenia nabiału.

Takie potrawy jak tłuczone ziemniaki, płatki śniadaniowe, mięso, czekolada, cukierki, gumy do żucia, chipsy są trudne do jedzenia, gdyż przyklejają się do podniebienia i biżuterii podrażniając piercing.

W przypadku piercingu języka, spróbuj utrzymywać język poziomo podczas jedzenia ponieważ kolczyk może dostać się między zęby, gdy rusza się językiem.

Każde ciało jest niepowtarzalne i czas gojenia może różnić się znacznie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z piercerem.

              Pielęgnacja kolczyka w wardze

Sposoby zachowania higieny wewnątrz jamy ustnej

Użyj jednej z następujących metod w obrębie jamy ustnej:

Płukanie jamy ustnej bezalkoholowym płynem antybakteryjnym, antyseptycznym, zapobiegającym zakażeniom i wspomagającym gojenie, np. szałwia, rumianek. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Mogą one być dostępne w lokalnych aptekach. Sprawdź w swoim studiu piercingu. Wiele studiów sprzedaje te produkty dla Twojej wygody.

Płukanie sterylnym roztworem soli fizjologicznej bez dodatków (sprawdź etykietę/skład) lub mieszanką niejodowanej soli morskiej: rozpuścić od 1/8 do 1/4 łyżeczki niejodowanej soli morskiej w jednej szklance (około 250ml) chłodnej, przegotowanej, destylowanej lub butelkowanej wody (unikaj gorącej wody przez około dwa tygodnie). Mocniejsza mieszanka nie jest lepsza gdyż sól fizjologiczna jest zbyt silna i może podrażnić miejsce przekłucia. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub serca, proszę skontaktować się z lekarzem przed użyciem produktu soli jako środka do utrzymania higieny jamy ustnej. W tej sytuacji trzeba będzie wyeliminować sól morską, i używać tylko zwykłej chłodnej wody do płukania.

Instrukcje czyszczenia:

Płukać jamę ustną roztworem (patrz powyżej) przez ok.30 sekund po każdym posiłku i przed snem, codziennie przez około dwa tygodnie do miesiąca czasu, w zależności od przebiegu gojenia. Nie stosować więcej niż 4-5 razy na dobę i używać go w odstępach czasowych w ciągu dnia. Zbyt częste lub zbyt silne płukanie może spowodować odbarwienie oraz podrażnienie jamy ustnej i miejsca przekłucia.

Sposoby zachowania higieny na zewnątrz jamy ustnej

Przemywać roztworem z soli i / lub oczyszczać Octeniseptem, myć łagodnym, bezzapachowym mydłem najlepiej antybakteryjnym lub bakteriobójczym (szare mydło w kostce).

Umyć dokładnie ręce przed dotknięciem lub czyszczeniem miejsca przekłucia z jakiegokolwiek powodu.

Przemywać roztworem soli fizjologicznej 2 -3 razy na dobę i / lub Oceniseptem - rozpylać na skórę z odległości ok. 20 cm.,

lub mydłem.

Nie pozostawiać mydła na piercingu dłużej niż 30 sekund.

Wypłukać dokładnie aby usunąć z piercingu wszelkie ślady mydła.

Suszyć delikatnie dotykając czystym jednorazowym ręcznikiem papierowym (chusteczką). Ręczniki z materiału mogą przenosić bakterie lub zaczepić się o biżuterię powodując zaczerwienienie i obrzęk.

Do przemywania rany nie należy stosować wody utlenionej, ani spirytusu, gdyż te preparaty podrażniają piercing.

W przypadku dużego zaognienia, zaczerwienienia, podejrzenia infekcji po przemyciu piercingu posmaruj maścią Tribiotic lub Neomycyna (antybiotyk antybakteryjny). Przy podjerzeniu infekcji najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Smarować maścią 2 - 3 razy dziennie nie dłużej niż 7 dni.

Obracać kolczykiem podczas gojenia, alby żaden skrzep nie przylgnął do kolczyka.

Co jest normalne?

Przez pierwsze trzy do pięciu dni: znaczne obrzęki (opuchlizna), lekkie krwawienie, zaczerwienienie (zasinienie) i / lub nadwrażliwość.

Następnie: niewielkie obrzęki, lekkie wydzielanie osocza (przeźroczysto białego, lub przeźroczysto żółtego) płynu (nie ropa).

Nawet zagojone, kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut!

Czas ten różni się w zależności od osoby jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Piercing może wydawać się wyleczony zanim proces gojenia jest zakończony. Dzieje się tak, ponieważ rana goi się szybciej od zewnątrz i mimo że wygląda dobrze, tkanka w środku pozostaje niestabilna. Trzeba być cierpliwym i dokładnie czyścić przez cały okres gojenia. Nawet zagojone, kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut! Czas ten różni się w zależności od osoby i jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Co należy robić?

Aby zmniejszyć obrzęk:

Do szklanki z płynem antybakteryjnym wrzuć dwie kostki lodu i poczekaj aż się rozpuszczą, i możesz płukać.

Nie poruszaj kolczykiem bardziej / więcej niż to konieczne.

Aby utrzymać dobry stan higieny jamy ustnej:

Używaj nowej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i przechowuj ją w czystym miejscu z dala od innych szczoteczek do zębów

Myj zęby i płucz jamę ustną wybranym roztworem (płyn antybakteryjny lub sól fizjologiczna) po każdym posiłku.

Przemywaj świeży piercing solą fizjologiczna / Octeniseptrm.

Podczas gojenia możesz używać nici dentystycznej oraz delikatnie szczotkować zęby, wargę od wewnątrz i biżuterię.

Po zagojeniu, szczotkuj kolczyk bardziej dokładnie, aby uniknąć tworzenia płytki nazębnej / kamienia nazębnego / osadu nazębnego.

Aby zadbać o zdrowie:

Im zdrowszy tryb życia, tym łatwiej zagoi się Twój piercing.

Wysypiaj się i stosuj pożywne diety.

Unikaj stresu emocjonalnego, który może zwiększyć czas gojenia nawet o 40%.

Aby ułatwić gojenie i wzmocnić zdolność do zwalczania infekcji, przyjmuj codziennie suplementy odżywcze, w tym żelazo, witaminę B, 1.000-5.000 mg witaminy C (podzielone na kilka równych dawek w ciągu dnia) i 30 mg cynku dla kobiet (50 mg dla mężczyzn).

UWAGA!

Podczas gojenia wewnętrznej strony wargi może pojawić się błonka z osoczem, która będzie chciała wchłonąć dysk (dolna część kolczyka labret) i zasklepić się. Nie możesz dopuścić do zarośnięcia kolczyka w środku (gdyż może on być wtedy usunięty tylko chirurgicznie), wystarczy, że będziesz osocze zbierać czystym patyczkiem, wacikiem do ucha i kontrolować piercing.

Porady i wskazówki

Biżuteria:

Kiedy opuchlizna ustąpi i Twój piercing będzie zagojony konieczne jest zastąpienie oryginalnego, dłuższego kolczyka krótszym w celu uniknięcia urazów wewnątrz jamy ustnej. Skontaktuj się ze swoim piercerem, aby dopasować rozmiar kolczyka.

Czystymi rękoma lub poprzez papierowe ręczniki należy regularnie sprawdzać czy gwintowane końcówki Twojej biżuterii są dobrze dokręcone.

Warto nosić ze sobą czystą, zapasową kulkę w przypadku zgubienia lub zniszczenia.

Skontaktuj się z piercerem, aby wybrać alternatywną, nie metalową biżuterię jeśli metalowa biżuteria musi zostać czasowo usunięta (np. ze względu na zabieg medyczny).

Jeśli zdecydujesz, że już nie chcesz piercingu, wystarczy wyjąć biżuterię (lub pozwolić usunąć ją zawodowemu piercerowi) i kontynuować czyszczenie miejsca przekłucia do zamknięcia otworu. W większości przypadków pozostanie tylko niewielki znak.

W przypadku podejrzenia zakażenia, biżuteria lub obojętna alternatywa powinna być pozostawiona na miejscu, aby umożliwić osuszanie, odprowadzanie cieczy. Jeżeli biżuteria zostałaby wyjęta, zewnętrzne komórki mogłyby zamknąć się zapieczętowując zakażenie wewnątrz kanału przekłucia i powodując ropień. Do czasu ustąpienia zakażenia, trzymaj biżuterię w miejscu przekłucia!

Jedzenie:

Powoli jeść małe kawałki żywności umieszczone bezpośrednio na zębach trzonowych.

Unikaj spożywania pikantnych, słonych, kwaśnych, gorących potraw i lodowatych, gazowanych, gęstych napojów do dwóch tygodni po przekłuciu.

Chłodna żywność i napoje są kojące i pomagają zmniejszyć obrzęk.

Przez dwa tygodnie nie wolno pić alkoholu ani zażywać używek.

Unikaj jedzenia nabiału.

Takie potrawy jak tłuczone ziemniaki, płatki owsiane, mięso, czekolada, cukierki, gumy do żucia, chipsy są trudne do jedzenia, gdyż przyklejają się do biżuterii podrażniając piercing.

W przypadku piercingu typu warga należy być ostrożnym przy szerokim otwieraniu ust, ponieważ może to doprowadzić do zaczepienia kolczyka o zęby.

Każde ciało jest niepowtarzalne i czas gojenia może różnić się znacznie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z piercerem.

Czego należy unikać?

Nie należy bawić się kolczykiem. Długoterminowe skutki obejmować mogą trwałe uszkodzenie zębów, dziąseł i innych struktur jamy ustnej.

Unikaj zbędnych urazów; nadmierne mówienie lub zabawa biżuterią podczas gojenia może powodować powstawanie nieestetycznej tkanki bliznowej, migracje i inne powikłania.

Unikaj używania płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. To może podrażnić piercing i opóźnić gojenie.

Unikaj oralnych kontaktów seksualnych w tym francuskiego pocałunku lub seksu oralnego podczas gojenia (nawet z długoterminowym partnerem).

Unikaj żucia tytoniu, gum, paznokci, ołówków, okularów i innych ciał obcych, które mogą przenosić bakterie.

Unikaj dzielenia naczyniami i sztućcami.

Unikaj palenia! To zwiększa ryzyko i wydłuża czas gojenia.

Unikaj stresu i zażywania narkotyków.

Unikaj aspiryny (antybiotyków), alkoholu oraz dużych ilości kofeiny, dopóki występują krwawienia lub obrzęk.

Unikaj zanurzenie gojącego się piercingu w wodach, takich jak jeziora, zbiorniki wodne, baseny itp.

Nie należy świeżo przekłutego miejsca pudrować, fluidować, kremować, balsamować, itp.

Pielęgnacja kolczyka w pępku

Sposoby zachowania higieny

Przemywać roztworem z soli i / lub oczyszczać Octeniseptem, myć łagodnym, bezzapachowym mydłem najlepiej antybakteryjnym lub bakteriobójczym (szare mydło w kostce).

Umyć dokładnie ręce przed dotknięciem lub czyszczeniem miejsca przekłucia z jakiegokolwiek powodu.

Przemywać roztworem soli fizjologicznej 2 -3 razy na dobę i / lub Oceniseptem - rozpylać na skórę z odległości ok. 20 cm.,

lub mydłem.

Nie pozostawiać mydła na piercingu dłużej niż 30 sekund.

Wypłukać dokładnie aby usunąć z piercingu wszelkie ślady mydła.

Suszyć delikatnie dotykając czystym jednorazowym ręcznikiem papierowym (chusteczką). Ręczniki z materiału mogą przenosić bakterie lub zaczepić się o biżuterię powodując zaczerwienienie i obrzęk.

Do przemywania rany nie należy stosować wody utlenionej, ani spirytusu, gdyż te preparaty podrażniają piercing.

W przypadku dużego zaognienia, zaczerwienienia, podejrzenia infekcji po przemyciu piercingu posmaruj maścią Tribiotic lub Neomycyna (antybiotyk antybakteryjny). Przy podjerzeniu infekcji najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Smarować maścią 2 - 3 razy dziennie nie dłużej niż 7 dni.

Obracać kolczykiem podczas gojenia, alby żaden skrzep nie przylgnął do kolczyka.

Co jest normalne?

Przez pierwsze siedem do czternastu dni: znaczne obrzęki (opuchlizna), lekkie krwawienie, zaczerwienienie (zasinienie) i / lub nadwrażliwość.

Następnie: niewielkie obrzęki, lekkie wydzielanie osocza (przeźroczysto białego, lub przeźroczysto żółtego) płynu (nie ropa).

Nie wygojone dobrze przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut!

Czas ten różni się w zależności od osoby jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Piercing może wydawać się wyleczony zanim proces gojenia jest zakończony. Dzieje się tak, ponieważ rana goi się szybciej od zewnątrz i mimo że wygląda dobrze, tkanka w środku pozostaje niestabilna. Trzeba być cierpliwym i dokładnie czyścić przez cały okres gojenia. Nawet zagojone, kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut! Czas ten różni się w zależności od osoby i jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Co należy robić?

Nie poruszaj kolczykiem bardziej / więcej niż to konieczne.

Aby zadbać o zdrowie:

Im zdrowszy tryb życia, tym łatwiej zagoi się Twój piercing.

Wysypiaj się i stosuj pożywne diety.

Unikaj stresu emocjonalnego, który może zwiększyć czas gojenia nawet o 40%.

Aby ułatwić gojenie i wzmocnić zdolność do zwalczania infekcji, przyjmuj codziennie suplementy odżywcze, w tym żelazo, witaminę B, 1.000-5.000 mg witaminy C (podzielone na kilka równych dawek w ciągu dnia) i 30 mg cynku dla kobiet (50 mg dla mężczyzn).

UWAGA!

Po wyjęciu kolczyka z miejsca przekłucia po prawidłowym wygojeniu piercingu i wieloletnim noszeniu biżuterii w pępku, może piercing nie zarosnąć, a znacznie się zmniejszyć. Wszystko jest uzależnione od organizmu, czas wygojenia pępka po kolczyku może trwać nawet kilka lat.

Porady i wskazówki

Biżuteria:

Czystymi rękoma lub poprzez papierowe ręczniki należy regularnie sprawdzać czy gwintowane końcówki Twojej biżuterii są dobrze dokręcone.

Warto nosić ze sobą czystą, zapasową kulkę w przypadku zgubienia lub zniszczenia.

Skontaktuj się z piercerem, aby wybrać alternatywną, nie metalową biżuterię jeśli metalowa biżuteria musi zostać czasowo usunięta (np. ze względu na zabieg medyczny).

Jeśli zdecydujesz, że już nie chcesz piercingu, wystarczy wyjąć biżuterię (lub pozwolić usunąć ją zawodowemu piercerowi) i kontynuować czyszczenie miejsca przekłucia do zamknięcia otworu. W większości przypadków pozostanie tylko niewielki znak.

W przypadku podejrzenia zakażenia, biżuteria lub obojętna alternatywa powinna być pozostawiona na miejscu, aby umożliwić osuszanie, odprowadzanie cieczy. Jeżeli biżuteria zostałaby wyjęta, zewnętrzne komórki mogłyby zamknąć się zapieczętowując zakażenie wewnątrz kanału przekłucia i powodując ropień. Do czasu ustąpienia zakażenia, trzymaj biżuterię w miejscu przekłucia!

Czego należy unikać?

Nie należy bawić się kolczykiem. Długoterminowe skutki obejmować mogą trwałe uszkodzenie tkanki wokół kolczyka

Unikaj zbędnych urazów zabawa biżuterią podczas gojenia może powodować powstawanie nieestetycznej tkanki bliznowej, migracje i inne powikłania.

Unikaj używania płynów oczyszczających zawierające alkohol.

Unikaj palenia! To zwiększa ryzyko i wydłuża czas gojenia.

Unikaj stresu i zażywania narkotyków.

Unikaj aspiryny (antybiotyków), alkoholu oraz dużych ilości kofeiny, dopóki występują krwawienia lub obrzęk.

Unikaj kąpieli w gorącej wodzie, bez chemii (sole do kąpieli, żel pod prysznic, itp.)

Unikaj zanurzenie gojącego się piercingu w wodach, takich jak jeziora, zbiorniki wodne, baseny itp.

Nie należy świeżo przekłutego miejsca pudrować, fluidować, kremować, balsamować, itp.

Unikaj opinających brzuch bluzek, najlepiej żeby były luźne i bawełniane.

Unikaj spodni z wysokim stanem, najlepiej niskie biodrówki.

Unika...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin