fizykoterapia.docx

(52 KB) Pobierz

Mariola Żabińska

III semestr Technikum Usług Kosmetycznych

 

 

  TEMAT: WYKORZYSTANIE ZABIEGÓW FIZYKALNYCH W GABINECIE            KOSMETYCZNYM

 

            Fizykoterapia jest działem lecznictwa, który ma duże zastosowanie w kosmetyce. Gabinety kosmetyczne, gabinety odnowy genetycznej są wyposażone w specjalistyczną aparaturę do zabiegów fizykalnych. Znajomość czynników fizykalnych wraz z ich oddziaływaniem na organizm człowieka decyduje o gruntownym wykształceniu i zastosowaniu wiedzy w praktyce.

 

ELEKTROLECZNICTWO:

 

JONOFOREZA: celem tego zabiegu jest dostarczenie skórze specjalnych substancji czynnych do głębnych warstw skóry. Ilość dostarczonych substancji zależy od długości zabiegu, natężenia prądu oraz wielkości elektrod. Najczęściej stosuje się tu roztwory wodne, np. preparaty w ampułkach, w których rozpuszczone są substancje czynne zdolne do jonizacji.

W kosmetyce najczęściej stosuje się działanie jonoforezy w leczeniu różnych odmian trądziku, teleangiektazjach, przebarwieniach, podrażnieniach, bliznach.

 

GALWANIZACJA: polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry. Jony wewnątrz organizmu zaczynają się przemieszczać pod wpływem prądu (kationy do katody, aniony do anody). W skutek tego zabiegu dochodzi do przekrwienia, do którego dochodzi w następstwie tworzenia się ciał histamino podobnych. Podrażniony zostaje układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem tego zabiegu jest poprawa napięcia mięśni.

GALWANOKAUSTYKA- zabiegi galwanokaustyki wykorzystują prąd stały za pomocą, którego doprowadza się do ścięcia białka w komórkach. Stosowany w celach kosmetycznych do niszczenie np. brodawek, narośli, teleangiektazji.

ELEKTROLIZA - to zabieg epilacji wykorzystujący prąd galwaniczny, polega na wprowadzeniu igły w mieszek włosowy i zniszczenia komórek rozrodczych za pomocą prądu.

TERMOLIZA- prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne zniszczenie mieszka włosowego poprzez koagulację białka tkankowego ciepłem endogennym, elektroda igłowa wprowadzona wzdłuż łodygi włosa do brodawki włosa,

METODA BLEND- połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm. Stosowana jako metoda usuwania teleangiektazji i zmian ogniskowych w skórze (np. uszypułowane brodawki miękkie),

PRĄDY D'ARSONVALA

Są one prądami wysokiej częstotliwości wykonywane w gabinetach kosmetycznym przy pomocy elektrod próżniowych lub elektrod zawierających gaz szlachetny (np. ozon), które są różnie wyprofilowanymi bańkami szklanymi.

Wskazania do zabiegu: łojotok (skóry głowy, pleców, twarzy), trądzik pospolity, odmrożenia, cera tłusta, po oczyszczaniu , łysienie łojotokowe i plackowate, świąd punktowe wykwity ropne, początkowe stadium opryszczki, po tatuażach

 

Prądy interferencyjne (zwane również prądami Nemeca) są prądami średniej częstotliwości modulowanymi w amplitudzie z małą częstotliwością. Powstają w wyniku interferencji w tkankach dwóch prądów przemiennych średniej częstotliwości o przebiegu sinusoidalnym , których częstotliwości mało różnią się od siebie. W lecznictwie wykorzystuje się prądy ok. 4000 Hz , np. 3900 i 4000Hz lub 4000 i 4100Hz. Interferencję uzyskuje się przez zastosowanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod umiejscowionych w taki sposób, aby interferencja zachodziła w głębi tkanek , w okolicy umiejscowienia procesu chorobowego. Powstawanie prądów interferencyjnych można wytłumaczyć przykładem znanego z akustyki zjawiska dudnienia, w którym w wyniku nakładania się dwóch drgań harmonicznych powstaje drganie wypadkowe. W wyniku interferencji w głębi tkanek powstaje elektryczny bodziec

leczniczy, którego częstość występowania mieści się w granicach małej częstotliwości. Bodziec ten, nazywany inaczej wektorem interferencji, wykazuje bardzo złożoną strukturę przestrzenną.

 

Prądy diadynamiczne (DD) powstają w wyniku prostowania prądu okresowo zmiennego sinusoidalnego o częstotliwości 50 Hz . Opisu ich dokonał lekarz francuski P. Bernard i nazwał je diadynamicznymi. Prądy diadynamiczne wywodzą się z dwóch podstawowych prądów

impulsowych o częstotliwości 40 i 100Hz. Przez zastosowanie zmiany tych prądów w

odpowiednich stosunkach czasowych, ich modulowanie oraz przerywanie uzyskuje się pozostałe

rodzaje prądu

ELEKTROSTYMULACJA- W zabiegu Elektrostymulacja mięśnie kurczą się wywierając nacisk na naczynia krwionośne, przez co pobudzona zostaje cyrkulacja krwi. Poza tym wysiłek związany z pasywną gimnastyką przyspiesza metabolizm. Dzięki temu możemy pojędrnić wszystkie mięśnie. Najczęściej ten zabieg wykonuje się na brzuchu, udach i pośladkach, na twarzy, aby skorygować owal twarzy, na mięśniach klatki piersiowej, aby ujędrnić i podnieść biust. Zabieg stosowany przy problemie z celulitem przy zatrzymaniu wody w organizmie w celu modelowania sylwetki przy tkance tłuszczowej itp.

 

                                                               ULTRADŹWIĘKI:

 

Za ultradźwięki możemy uznać falę sprężystą o częstotliwościach znajdujących się powyżej górnej granicy słuchu człowieka. Oddziałuje na ciało powodując drganie komórek, zmienia ich objętość i wywołuje ruch cytoplazmy. Cząsteczki komórkowe zaczynają wibrować i ocierać się o siebie, co regeneruje, odmładza tkanki oraz stymuluje działanie systemu nerwowego.

Wskazania:

·         Przebarwienia

·         Zmarszczki

·         Trądzik

·         Cellulit

·         Szary koloryt skóry (skóra zatruta nikotyną)

·         Zsinienia i opuchlizna w okolicy oczu

·         Słabe odżywienie i regeneracja skóry

 

SONOFOREZA:

Za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, podobnie jak w przypadku jontoforezy,

wprowadzane są w głąb skóry substancje - w tym przypadku mogą to być również substancje niepolarne i nierozpuszczalne w wodzie (lipidy, witaminy itd.) Wskazania do zabiegów w przypadku kosmetyki są podobne jak przy jonoforezie.

Są to miedzy innymi: trądzik, podrażnienia, rozszerzone naczynia włosowate, przebarwienia, starzejąca się skóra, mało elastyczna i inne.

             

PEELING KAWITACYJNY : jest zabiegiem polegającym na oczyszczaniu skóry za pomocą ultradźwięków. Poprawia dotlenienie komórkowe, pozwala wniknąć substancjom aktywnym w głąb skóry, usuwa nadmiar sebum z porów i mieszków włosowych, pozwala pozbyć się zaskórników i wągrów, a także wygładza i zmiękcza naskórek. Zabieg ten pozwala na regeneracje skóry i wygładzanie zmarszczek.

 

MAGNETOTERAPIA

 

Pole magnetyczne – jedna z postaci pola elektromagnetycznego: jest to pole wytwarzane przez zmiany pola elektrycznego w czasie.

 

Magnetoterapia polega na oddziaływaniu na organizm zmiennym polem magnetycznym. Przenika ono równomiernie do wszystkich tkanek, co jest dużą zaletą tej metody. Co więcej, magnetoterapia jest bezpieczną metodą leczenia i nie jest obarczona praktycznie żadnymi przeciwwskazaniami. Przez ciągłe narażanie organizmu na stres, częste miewanie złego samopoczucia oraz starzenie się nasza równowaga biologiczna ulega zachwianiu. Osłabione krążenie krwi w organizmie powoduje gromadzenie się nadmiaru toksyn, które są źródłem stanów zapalnych skóry, m. in. cellulitu. Magnetoterapia pozwala na usunięcie nawet głębokich pokładów toksyn i przywraca skórze naturalny zdrowy wygląd. Dzięki magnetoterapii skóra lepiej absorbuje nawilżające i wzbogacające ją składniki kosmetyków.

 

                                                                            KRIOTERAPIA

Zabiegi w kriokomorze w znaczny sposób poprawiają skuteczność kinezyterapii przeprowadzonej bezpośrednio po zabiegach. Jest to Punktowe zamrażanie naskórka.Można nim złuszczyć brodawkę, małe przebarwienie, tatuaż, bliznę czy szramę. Stosowany także w przypadku zmian nowotworowych.

 

Wymienia się:

          -zimną hydroterapię,

          -lód (kąpiele, okłady, masaże, nacierania),

          -łatwo parujące substancje płynne (blokady zimnem),

          -okłady żelowe, kriożel,

          -zimne opatrunki i peloidy,

          -gaz chłodzący, nadmuch zimnego powietrza (miedzy innymi krioterapia całego ciała w - komorach chłodzących),

          -chłodzenie termoelektryczne.

Łagodne metody leczenia zimnem wykorzystują temperatury w zakresie od obojętnej dla ciała do 15°C, jak w przypadku zimnej hydroterapii. Ale już intensywne leczenie zimnem (krioterapia) polega na stosowaniu temperatur w przedziale 0°C do minus 130°C. Jest to temperatura parowania ciekłego azotu.

Bodziec zimna, ze względu na swe działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, obejmuje szeroki wachlarz wskazań do stosowania w zabiegach miejscowych.

 

                                                                                  LASEROTERAPIA:

 

W kosmetologii laseroterapię stosuje się do usuwania: teleangiektazji, zbędnego owłosienia, tatuaży, blizn pourazowych, i po trądzikowych, płytkich zmarszczek, rozstępów, cellulitu, oparzeniach, zapaleniu skóry. Promieniowanie laserowe stosuje się także w tak zwanym foto-odmładzaniu skóry.

Najczęściej stosowanymi w kosmetologii są lasery barwnikowe o długości fali od 532hm do 1040hm. Są one wykorzystywane głównie do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia i fotoodmładzania (likwidacja przebarwień i drobnych naczyń krwionośnych). 

DEPILACJA LASEROWA

Podstawą działania lasera jest niszczenie włosa za pomocą światła laserowego, które niszczy komórki odżywcze włosa (znajdujące się w mieszku włosowym) i tym samym zapobiega ponownej jego regeneracji i odrastaniu.

LASER ARGONOWY- stosuje się przy leczeniu plam , przebarwień, znamion naczyniowych, teleangiektazji (rozszerzonych naczynek krwionośnych) czy nowotworów naczyniowych.

LASERY  CO2 ORAZ  NEODYMOWY-można nimi usuwać brodawki zwykłe, blizny, tatuaże a także leczyć niektóre nowotwory skóry. Jego zalety polegają na zmniejszeniu krwawienia, przyspieszeniu gojenia się ran oraz wyjałowieniu tkanki.

LASER ERBOWY- jest idealnym narzędziem do usuwania cienkich warstw skóry, praktycznie bez obrażeń. , można go z powodzeniem stosować także do usuwania zmarszczek             

LASER HELOWO-NEONOWY- przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń oraz pobudzają produkcję kolagenu, który nadaje skórze sprężystość. Za pomocą laserów miękkich można likwidować zmarszczki, przebarwienia skóry, plamy barwnikowe, ostudę oraz blizny, a także leczyć trądzik pospolity i zaburzenia rogowacenia skóry.

LASER ALEKSANDRYTOWY- stosowany jest do depilacji owłosienia. Niszczy on włos nie niszcząc naczyń krwionośnych długość fali zapewnia największą absorpcję światła przez melaninę w mieszku włosowym, a najmniejszą przez hemoglobinę.

LASER IPL- za pomocą tego lasera można usuwać różne zmiany naczyniowe, zarówno nabyte jak
i wrodzone, zlokalizowane na obszarze całego ciała w tym na twarzy.

 

ŚWIATŁOLECZNICTWO:

 

 

Jest to takie promieniowanie, które ma szerokie pasmo promieniowania. Działa głównie cieplnie, wysłane

przez ciała ogrzane do stanu czerwonego żaru (min. 500 watt) promieniowanie czerwone, które emitowane

jest przez lampy dochodzi na głębokość 8-10 mm. Głębokość działąnia zależy od długości fali.

Lampa solux ( w gabinecie kosmetycznym)

Infraróż podgrzewa głębiej.Każda z tych lamp ma dwa rodzaje filtrów: czerwony i niebieski

 

Lampa wytwarza promienie IR oraz niewielką ilość promieni UV. Do światłolecznictwa zalicza się również wykorzystanie w celach leczniczych promieniowania słonecznego, czyli helioterapię.

Promieniowanie podczerwone:

-krótkofalowe(770-1500nm)

-średniofalowe(1500-4000nm)

-długofalowe-(4000-15000nm)

Stosowanie promienia UV w kosmetyce stosuje się w celu: trądziku pospolitego, czyraczność, łysienie plackowate, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, łuszczyca,

promieniowanie nadfioletowe UVB-(290-320nm) zwane również parzące, powoduje oparzenia oraz wytwarzanie melaniny, penetruje powierzchniowe warstwy skóry;  

 

LAMPA SOLLUX- wyposażona w żarówki lub filtry koloru czerwonego i niebieskiego, emituje promienie świetlne i podczerwone. Do oczyszczania twarzy. Do skóry mieszanej bądź tłustej używa się filtru czerwonego, do skóry suchej i wrażliwej, filtru niebieskiego. W kosmetyce lampę stosuje się do ujędrniania skóry i wygładzania zmarszczek, łagodzenia podrażnień i zmian na skórze, poprawia krążenie i przyspiesza regenerację skóry.

Filtr czerwony- ma działanie cieplne, powoduje rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych. Stosowany jest przy źle gojących się stanach w trądziku pospolitym, czyrakach, bliznach, a także w celu rozgrzania skóry przed oczyszczaniem higienicznym skóry.

Filtr niebieski- ma działanie łagodzące, kojące, przeciwbólowe, zmniejsza przekrwienie. Stosowany jest przy trądziku różowatym, naczyniach, nerwobólach, a także po zabiegu oczyszczania twarzy, by uspokoić podrażnioną skórę.

 

LAMPA MININA- lampa ręczna z żarówkami ze szkła czerwonego, niebieskiego i fioletowego.

żarówka niebieska lub fioletowa - ma działanie łagodzące, kojące, przeciwbólowe, zmniejsza przekrwienie czynne; zastosowana w odmrożeniach twarzy , przy trądziku różowatym , rozszerzonych naczyniach krwionośnych ,nerwobólach
w celu rozgrzania skóry przed czyszczeniem;
żarówka czerwona - wywiera działanie cieplne i powoduje rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, stosowana w odmrożeniach (z wyjątkiem twarzy) ,w celu szybszego wchłonięcia nacieków zapalnych ,w ropniach mnogich pach przy czyraczności ,wywiera korzystne działanie na blizny zmiękczając je i wygładzając , przy cerze tłustej i bladej, w celu rozgrzania skóry przed zabiegiem czyszczenia.

 

LAMPA INFRA- ROUGE-jest lampą nieświecącą, której działanie jest oparte na emitowaniu przez rozgrzany metal promieni podczerwonych długo i krótkofalowych. Na początku zabiegu naświetlanie lampą infra-rouge wykonuje się z odległości 35 cm, po rozgrzaniu lampy - z odległości ok. 50 cm. Działanie promieni emitowanych przez tę lampę polega na przenikaniu ich w głąb ustroju, działaniu cieplnym, wzmaganiu procesów utleniania, działaniu przeciwbólowym i przeciwskurczowym.

Stosowana w odmrożenia, trądzik pospolity, oparzenia lampą kwarcową, diatermą, czyraczność, źle gojące się rany i blizny, potrzeba wywołania stanu przekrwienia w tkankach głębiej położonych, jako zabieg wstępny przed masażem lub oczyszczeniem skóry w gabinecie kosmetycznym.

PILER- oznacza światło niespójne, spolaryzowane, polichromatyczne o niskiej energii.

LAMPA KWARCOWA-- rodzaj lampy wyładowczej, w której źródło promieniowania nadfioletowego powstaje poprzez wzbudzenie par rtęci bądź gazów szlachetnych pod wpływem pola elektrycznego. Lampa ta jest wykonywana ze szkła kwarcowego, które w niewielkim stopniu pochłania promieniowanie tej długości.

Wskazania: trądzik pospolity, łysienie, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, łuszczyca,

SOLARIUM- Lampy solaryjne emitują głównie promienie UVA docierające do głębszych warstw skóry. . Początkowo rzeczywiście poprawia wygląd skóry, wyrównując jej kolor i wysuszając wypryski. Potem jednak gruczoły łojowe dostają sygnał, że jest za sucho, i pracują ze zdwojoną aktywnością. Solarium poprawia nastrój, dodaje pewności sobie, pomaga  w leczeniu łuszczycy, ale także  uszkadza włókna kolagenu i elastyny. Przesuszają skórę i przyspieszają proces starzenia się. Regularne opalanie może też grozić nowotworem

 BIOPTRON(lampa biotron)- to całkowicie naturalny sposób odmładzania skóry. Jest niezastąpionym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry twar...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin