ENNEAGRAM W DZIAŁANIU
KathleenV. Hurley & Theodore E. Dobson
Spis treści
Wprowadzenie. Przebudzenie obserwatora
Odkrywanie możliwości człowieka
Rozdział pierwszy, jakim jesteś typem?
Dziewięć głównych uzależnień
Jedynka: Pedant
Dwójka: Opiekun
Trójka: Zdobywca
Czwórka: Ekscentryk
Piątka: Obserwator
Szóstka: Strażnik
Siódemka: Fantasta
Ósemka: Wojownik
Dziewiątka: Osadnik
Rozdział drugi. Poza przetrwaniem
Trzy ośrodki inteligencji
Rozdział trzeci. Przez szkło powiększające
Dziewięć typów z bliska
Rozdział czwarty. Labirynt umysłu
Systemy złudzeń
Rozdział piąty. Oszust i Spryciarz
Intensyfikowanie i neutralizowanie głównych uzależnień
Rozdział szósty. Nauka latania
Równoważenie ośrodków i skrzydeł
Rozdział siódmy. Lot łabędzia
Proces przemiany
Rozdział ósmy. Swobodny nurt
Obraz Boga i Podróż Życia
Rozdział dziewiąty. Załóż ogród i napój duszę
Od przymusu do wolności
Enneagram - droga wewnętrznej przemiany
Jest to książka o tym, jak idąc drogą przemiany można przekształcić emocjonalne nałogi i wewnętrzne rozdarcia w moc zintegrowanej wewnętrznie, uduchowionej osoby. ENNEAGRAM dostosowany jest do dziewięciu typów charakteru.
Ta książka pomoże Ci najpierw zidentyfikować twój typ, a potem ukaże:
jak perfekcjonistycznie zmagający się z życiem PEDANT (Jedynka) może stać się Znającym Drogę PRZEWODNIKIEM;
jak obsesyjnie zajmujący się innymi OPIEKUN (Dwójka) może stać się Rozumiejącym PARTNEREM;
jak zabiegający o podziw i szacunek ZDOBYWCA (Trójka) może zostać INSPIRATOREM Życia;
jak romantyczny i egzaltowany EKSCENTRYK (Czwórka) może zostać Ugruntowanym BUDOWNICZYM;
jak zdystansowany, chłodny OBSERWATOR (Piątka) może zostać Zgłębiającym Istotę BADACZEM;
jak ostrożny i podejrzliwy STRAŻNIK (Szóstka) może stać się Niezachwianą OPOKĄ;
jak hedonistyczny, ruchliwy FANTASTA (Siódemka) może stać się Niosącym Światło NAUCZYCIELEM;
jak skoncentrowany na swojej mocy WOJOWNIK (Ósemka) może zostać Wspomagającym DOBROCZYŃCĄ;
jak konserwatywny i uparty OSADNIK (Dziewiątka) może zostać Spełnionym, Wszechstronnym UCZESTNIKIEM Życia.
Kathy:-
Moim dzieciom, Mike'owi, Casey'owi, Erinowi i Markowi od których otrzymałam tak wiele miłości i wsparcia, które ze mną śmiały się i marzyły, a teraz cieszą się razem ze mną.
Ted:
Mojemu małemu przyjacielowi Brandonowi, którego śmiech, miłość i bezbronność wśród cierpienia zmieniają mój świat i uczą mnie prawdziwego sensu życia.
Kathy i Ted:
Wszystkim uczestnikom naszych seminariów poświęconych Enneagramowi. Jesteście naszymi najlepszymi nauczycielami. Przekazywaliście nam mądrość życia.
Zdolność przyjmowania wiedzy to przywilej młodości. Kto potrafi zachować radość uczenia się, nie starzeje się nigdy.
JOHN G. BENNETT
Kathleen V. Hurley i Theodore E. Dobson od ponad dwudziestu lat studiują ENNEAGRAM, zajmując się na terenie USA różnymi formami edukacji i terapii integrującymi psychologiczny i duchowy wgląd w istotę człowieczeństwa. Ta książka jest dziełem wieńczącym ich dotychczasowe poszukiwania. Dzięki połączeniu prostoty formy z głębią przekazu stała się bestsellerem.
„Wspaniała książka, dzięki której ta bezcenna wiedza może dotrzeć do wszystkich..."
Helen Palmer, autorka książki Enneagram. Klucz do analizy charakterów
(wyd. pol. Jacek Santorski & Co, Warszawa 1992)
Wprowadzenie
Przebudzenie obserwatora
Powinniśmy pamiętać, że pewne pragnienia i przyjemności istnieją z woli Boga. Nie jest możliwe życie w prawdzie, jeśli automatycznie traktujemy z nieufnością wszystkie przyjemności i zachcianki. Przyjmując naszą ludzką naturę, dajemy świadectwo pokory, odrzucając - dajemy dowód pychy.
W jednym ze swoich listów baron Friedrich von Hugel pisze o postaci W. G. Worda („Ideał Ward") jako o „gorliwej, wielkiej, nieumyślnie niesprawiedliwej duszy" - Ward dopiero na łożu śmierci zrozumiał tragiczny błąd swojego życia; cały czas domagał się konsekwentnie, aby wszyscy inni byli tacy sami jak on!
Tu ma swoje korzenie nieludzka postawa!
THOMAS MERTON
Nie ma we wszechświecie niczego bardziej zagadkowego, fascynującego, tajemniczego ani bardziej świętego niż osoba ludzka!
Człowiek przekroczył i zbadał wszelkie ziemskie granice, pokonał przyciąganie ziemskie, spacerował po Księżycu, eksploatuje przestworza i sięga gwiazd. W gabinetach lekarzy wiszą kolorowe plansze przedstawiające cud ludzkiej istoty: mięśnie, nerwy, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i wszystko, co w ciele człowieka udało się dokładnie zbadać i opisać. Jednak ci, których kochamy, z którymi pracujemy i codziennie się stykamy, pozostają dla nas zagadką. Cała wiedza najtęższych umysłów gromadzona przez wieki nie wystarcza, aby ich zrozumieć.
Błyskotliwie inteligentny człowiek, który codziennie rozwiązuje bardzo złożone problemy, niekiedy bywa całkowicie zaskoczony zachowaniem swoich współpracowników, członków rodziny i przyjaciół.
Poeci, muzycy, artyści i pisarze otwierają duszę, próbując przekazać coś, porozumieć się z innymi, zjednoczyć z nimi. Wielu z nas przez godziny, dni, miesiące albo całe lata szamoce się i zadręcza próbując ocalić związek, utrzymać pracę lub zachować więź z dzieckiem.
Kim są otaczający nas ludzie? Czego od nas oczekują? Czego pragną? Dlaczego właśnie tak się zachowują i wypowiadają? Czy możemy ich zrozumieć? Czy potrafimy zrozumieć siebie? Jak to się dzieje, że o krok od osiągnięcia upragnionego celu nagle, w jakimś niezrozumiałym odruchu robimy coś, co niweczy nasze wysiłki?
Z problemami, jakie stają na drodze rozwoju osobowości i duchowości człowieka, mierzymy się od trzydziestu lat. Ale dopiero przed kilku laty zostaliśmy wprowadzeni w tajniki ukrytej wiedzy zwanej Enneagramem. Ten system, stworzony ponad cztery tysiące lat temu, leży u podstaw wielkich religii świata. O Enneagramie można powiedzieć, że udziela odpowiedzi na dręczące nas pytania, a także, co ważniejsze, zawiera rozwiązania problemów drzemiących w podświadomości.
Od tamtej pory nieustannie staramy się zgłębiać tę ukrytą, tajemniczą wiedzę i dzięki niej poznawać siebie. Dzieliliśmy się nią z tysiącami ludzi w Ameryce. Praca nasza zaowocowała powstaniem niniejszej książki.
Enneagram okazał się najcenniejszym narzędziem do rozwiązywania problemów, z jakimi człowiek się codziennie boryka, ponieważ jest systemem wychodzącym poza opis ludzkich cech i skłonności uwzględnianych w innych typologiach i sięga poziomu motywacji: dlaczego postępujemy właśnie w taki sposób? Chociaż Enneagram nie proponuje prostych odpowiedzi, to jednak świetnie tłumaczy niektóre zagadki ludzkiej natury. Niepowtarzalność każdej ludzkiej istoty wynika z zawiłości jej życiowych doświadczeń, triumfów, porażek, cierpień i nieustannego stawiania czoła życiu.
Dlatego też Enneagram jest często nazywany podróżą życia. Śmiałkowie podejmujący tę podróż — a u schyłku naszego wieku ich liczba zwiększa się w sposób zdumiewający — pod maskami siły i słabości nieoczekiwanie spotkają siebie. Obudzą w sobie wewnętrznego obserwatora, który — gdy przedrze się do prawdziwej osoby — odszuka bezcenny skarb, ukryty gdzieś pod śmietniskiem zachowań służących wyłącznie przetrwaniu.
Ta podróż to kryzysy związków z innymi ludźmi, a także wzloty upadki ducha. Podróżnik nieoczekiwanie przekonuje się, że zaczyna odróżniać blichtr od prawdziwych wartości.
Taka podróż wymaga odwagi. Jest to droga dla tych, którzy gotowi są zdobyć się na uczciwość wobec siebie i innych, nie ulękną się tego, co odkryją, i docenią, jakim skarbem jest istota ludzka.
Enneagram jest systemem wiedzy, którą się odkrywa. Naszym zadaniem jako autorów jest zgłębienie i przekazanie fragmentów starożytnej nauki, skrytej dotąd w zakamarkach czasu. Twoim zadaniem będzie przestudiowanie, wybranie i ułożenie owych fragmentów w jednolity obraz.
Jedyną zagadką, którą próbujemy rozwiązać, jesteśmy my sami, jednak praca nad własnym życiem uczy doceniania i rozumienia ludzi, porozumienia się z nimi, nawet jeśli bardzo różnią się od nas.
Zacznijmy od początku, sięgając do tajemnych źródeł Enneagramu i śledząc jego wciąż pełną białych plam historię aż do dzisiaj.
Tajemnicze źródła Enneagramu
Enneagram, którego wiek określa się na 4,5 tysiąca łat, jest systemem psychologii duchowej kierującym nas ku poznaniu siebie w zakresie dotąd nieosiągalnym. Jego kolebką jest Bliski Wschód, miejsce narodzin wielu różnorodnych tradycji i systemów filozoficznych, które również dzisiaj tam właśnie stykają się i splatają.[1]
Wielu ludzi na Wschodzie i na Zachodzie od tysiącleci wzbogaca tę wiedzę. Obecnie Enneagram przedstawiany jest w formie koła z dziewięcioma cyframi na obrzeżu, reprezentującymi dziewięć typów — wzorców osobowości. Cyfry połączone są liniami, które, jak się okazuje przy uważnej obserwacji, następują wedle pewnego ustalonego porządku.[2] Schemat zatytułowany „Enneagram" na stronie 31 przedstawia cyfry i nazwy odpowiadające dziewięciu typom osobowości. Stosujemy własne nazWy różniące się od używanych przez innych nauczycieli i dlatego określając swój typ najlepiej wymieniać zarówno nazwę, jak i cyfrę.4
Istnieją przesłanki, że Enneagram miał wpływ na największe religie świata, których ojczyzną jest Bliski Wschód. Jedną z nich jest chrześcijaństwo, religia i myśl filozoficzna przez wieki kształtująca cywilizację Zachodu. Wszystko wskazuje na to, że spisujący Nowy Testament znali Enneagram i czerpali z zawartej w nim mądrości, która również odbija się echem w innych tradycjach religijnych.
Być może pierwszymi twórcami Enneagramu byli członkowie starożytnego bractwa poszukiwaczy wiedzy, których niekiedy identyfikuje się z biblijnymi Mędrcami Wschodu. Ci filozofowie, teolodzy, astrolodzy, psychologowie i matematycy świata starożytnego poszukiwali prawdy na długo przed powstaniem systemów religijnych i filozoficznych naszych czasów. Udało im się odkryć punkty styczne filozofii i matematyki. Świadomość istnienia owej jedności towarzyszyła ludziom przez wieki. Odnaleźć ją można we współczesnej fizyce i chemii. Wiedza starożytnych poszukiwaczy prawdy została wykorzystana w świętych księgach wielkich religii.
Istnieją dowody, że tradycja Enneagramu była kontynuowana i skrycie pielęgnowana przez jedną ze szkół sufich, mistyków islamskich. Dzięki nim Enneagram przetrwał do dzisiaj. Im też zawdzięczamy rozwinięcie matematycznych podstaw systemu i wprowadzenie do niego cyfr arabskich określających każdy z typów osobowości. Dzisiaj korzystamy z tych udoskonaleń.5
Pod wieloma względami sufi są podobni do benedyktynów: mieszkają we wspólnotach i poświęcają się sprawom życia duchowego. Garną się do nich ludzie dążący do oświecenia, szukający dróg rozwoju wewnętrznego i wiedzy o życiu duchowym.
Sufi korzystali z Enneagramu zarówno ucząc ludzi poszukujących oświecenia, jak i pracując nad własnym rozwojem. Mistrz ujawniał uczniowi tylko tę część systemu, która odnosiła się bezpośrednio do niego, nigdy nie odsłaniając przed nim wszystkich tajemnic. Całość
2/3 = 0,6666666; 3/3 = 0,9999999; zaś w ułamku 1/7 = 0,142857142857 wszystkie cyfry układają się w porządku, w jakim łączy je Enneagram.
Na wkładce znajdzie Czytelnik klucz do przełożenia nazw typów Enneagramu na system Helen Palmer, której książkę Enneagram właśnie wznowiliśmy (przyp. red. pol.).
Porównaj na przykład: Kathleen Speeth i Ira Friedlander, Gurdjieff, Seeker of the Truih (New York, Harper Colophon Books 1980).
wiedzy, przekazywana ustnie wedle sufickiej zasady,- że nauczanie wymaga właściwego czasu, miejsca i kręgu odbiorców, zarezerwowana była tylko dla wąskiego grona Mistrzów.[3]
Tradycja Enneagramu prawdopodobnie nie była również obca Pitagorasowi. Jednakże nasza wiedza o tym znakomitym teoretyku starożytności właściwie ogranicza się do tego, co można znaleźć w pismach jego ucznia — Platona. Pitagoras, urodzony w VI w. przed Chrystusem na greckiej wyspie Samos, wcześnie opuścił rodzinny dom i wędrując po świecie dotarł aż do Indii. W Persji pobierał nauki u Zoroastra, człowieka światłego i wielkiego reformatora religii. W drodze powrotnej zatrzymał się w Judei, gdzie zetknął się z żydowską Kabałą, mistycznym objawieniem Boga i wszechświata. Po wędrówce osiadł w południowej Italii i tam założył własną szkołę wiedzy ezoterycznej i przemian osobowości.
Pitagoras, uważany za ojca matematyki, za pomocą liczb dokonał głębokiego wglądu w naturę wszechświata. Współczesna fizyka potwierdza jego tezę, że „wszystko jest liczbą". Rozróżnienie między liczbami a cyframi ujawnia w pełni jego filozoficzną naturę: liczby służą do mierzenia zjawisk w płaszczyźnie fizycznej, podczas gdy cyfry mają charakter jakościowy i dotyczą sfery niematerialnej. Myśl pitagorejska splata ze sobą cyfry i filozofię, gdyż do wyjaśnienia całego wszechświata używa cyfr od jednego do dziewięciu.
Droga Enneagramu na Zachód
Świat Zachodu najwięcej dowiedział się o Enneagramie od Georgija Gurdżijewa (1869 -1949) i jego uczniów.[4] Według relacji samego Gurdżijewa na jego wychowanie ogromny wpływ miał jego ojciec — także niezwykle interesująca postać. Obudził w synu poetycką wyobraźnię i w toku wielu rozmów dotyczących problemów filozoficznych zaszczepił wzniosłe idee i zasady.[5]
Gurdżijew przyszedł na świat w małym ormiańskim miasteczku jako syn Ormianki i Greka.
U schyłku dziewiętnastego wieku Armenia była miejscem, gdzie żyli obok siebie ludzie wyznania prawosławnego, rzymskokatolickiego, mojżeszowego, muzułmanie, wyznawcy hinduizmu i buddyści. W takim środowisku Gurdżijew miał okazję zetknąć się z różnorodnymi sposobami widzenia świata.
Ojciec Gurdżijewa był znawcą poezji i tradycji ludowych Rosjan, Greków, Sumerów i innych ludów. W swoim życiu zajmował się różnorodną działalnością: był zamożnym właścicielem owczarni, człowiekiem interesu, a także cieślą.
Gurdżijew, już w młodości zdradzający oznaki geniuszu, obrał dwa kierunki kształcenia. Pragnął zostać lekarzem i duchownym prawosławnym. Jednakże nie znalazł w żadnej z tych dziedzin odpowiedzi na dręczące pytania: Dlaczego większości z nas nigdy nie udaję się pojąć prawdziwego sensu życia? Jak możemy osiągnąć wolność? Rozpoczął więc samodzielne, wytrwałe zgłębianie tajemnic historii, antropologii i duchowości człowieka.
W swoim późniejszym nauczaniu i pismach, być może celowo, Gurdżijew nie wyjawił pochodzenia Enneagramu. Możemy jednak domyślać się, gdzie i kiedy się z nim zetknął. Przez wiele lat podróżował po Bliskim Wschodzie. Był w Egipcie, Jerozolimie, na Krecie i w Turcji. Przez pustynię Gobi dotarł do Tybetu i Indii. Wiemy, że w 1905 roku gościł w pewnym klasztorze, gdzie studiował tradycje, z których wywodzi się Enneagram.
...
dziadpielgrzym