Scenariusz zajęcia
Data: 30.11.2005rok
Opracowanie i prowadzenie: B.Drążewska
Cel główny:
Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
Cele kierunkowe:
-rozwijanie rozwijanie umiejętności odbioru i analizy literatury dziecięcej,
-doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi
ustnych na podany temat
-stosowanie przez dziecko zdobytych w toku zajęć i zabaw
umiejętności i doświadczeń
-kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i
rozumienia
-kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach
językowej, muzycznej, ruchowej, plastycznej
-rozwijanie słuchu fonematycznego
-doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu
-kształcenie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, wrażliwości
słuchowej, sprawności ruchowej manualnej
-rozwijanie pomysłowości i fantazji
- doskonalenie umiejętności określania wielkości przedmiotów poprzez używanie pojęć : mały, duży - utrwalanie podstawowych wiadomości o psach poprzez zabawy ruchowe i ortofoniczne. - dostrzeganie kontrastów , np. mały – duży, smutny, wesoły
- reagowanie na sygnały i polecenia
- aktywizowanie grupy poprzez zabawy dramowe i ruchowe
Cele operacyjne, dziecko:
-wypowiada się na temat wiersza, ilustracji(dostrzega,
związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy ilustracjami)
- rozwiązuje zagadki słuchowe,
-zna wygląd graficzny własnego imienia
- przelicza elementy zbiorów
-bierze aktywny udział w zabawach
-koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu
-przestrzega zawartych umów
Formy pracy:
indywidualna jednolita i zróżnicowana
grupowa jednolita,
zbiorowa.
Metody:
· Podająca: językowa-wypowiedzi na temat wiersza, komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci
· Praktyczna: liczenie, działalność plastyczna, drama, śpiewanie piosenek
· Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu
Pomoce dydaktyczne: kolorowe krążki, liczmany-koty i psy, klocki, zabawki – pluszowe pieski, piłki – mała i duża, kaseta magnetofonowa, karty pracy, krążki, klocki, ilustracje do wiersza.
Przebieg:
1.Powitanie części ciała-palcami.
2.”Odszukaj swoje imię”- zakreślanie na karcie pracy własnego imienia.3.”Zagadki o zwierzętach”- rozwiązywanie zagadek podanych przez nauczyciela:
„Ciągle pod wąsem mruczy i mruczy, jakby na pamięć czegoś się uczył”
„Piesek je ma, kotek je ma. A ile? Tyle, co dwa dodać dwa”
„Co to za domek zrobiony przez Jurka. Siedzi w nim Azor i pilnuje podwórka”
(Rozwiązywania zagadek: wyklaskujemy sylaby)
4„Koty i psy”- zabawa ruchowa z emblematami.
5.Wysłuchanie wiersza H.Bechlerowej „Asy”’
Na zajęciach grupa nasza
Rysowała pieska Asa
As Agatki był kudłaty,
A Agnieszki w czarne łaty.
As Adama był niebieski,
Zamiast nóg miał cztery kreski.
As Artura stał przed budą
szyję długą miał i chudą.
A As Ali przez podwórko
Gnał co sił za białą kurką.
5.Rozmowa na temat treści wiersza (dopasowywanie Asów do dzieci).
6.Podział zgromadzonych zwierząt na zbiory (małe koty, duże koty, małe psy, duże psy), porównywanie ich liczebności, przeliczanie , globalne odczytywanie napisu „PIES”.7. „Obiad dla pieska” Nauczycielka rozdaje dzieciom krążki – to są miski dla piesków. Dzieci mają za zadanie wziąć z koszyczków kilka klocków : dużych i małych. W zabawie to będą kości dla psa. Polecenia dla dzieci: Ø Ułóżcie wszystkie kostki w miseczce Ø Piesek zjada jedną , dużą kość. Odkładamy więc duży klocek obok miski. Ø Piesek jest jednak jeszcze głodny, więc zjada dwie małe kostki. Odłóżcie dwa małe klocki obok miski. Ø Ile razem kości zjadł piesek? 1 + 2 = 3 Pytanie indywidualne do każdego dziecka: Ø Ile kości zostało ci w misce? 8.Zabawa ruchowa „Tanie zwierząt”- gdy nauczyciel pokazuje małą piłeczkę tańczą małe kotki i małe pieski, gdy pokazuje dużą tańczą duże zwierzęta ( dzieci posiadają emblematy).
9. „Odszukaj właściwą drogę”- karta pracy.
10. Zabawy z elementami dramy: Ø Zabawa mimiczna – „Smutny piesek i wesoły piesek” – dzieci swą mimiką i zachowaniem starają się naśladować smutek i radość. Ø Zabawa z elementem podawania : „Utul i pociesz małego , smutnego pieska” – dzieci podają sobie kolejno pieska – maskotkę przytulając i pocieszając różnymi słowami. Po zabawie omówienie , co dzieci czuły tuląc pieska i dlaczego chciały go pocieszyć. Ø Zabawa z elementem podawania : „Duży, ciężki pies.” Dzieci wyobrażają się sobie, że piesek jest duży i ciężki. 11. Zabawa ruchowa : „Pieski na spacer – pieski do domu” Kolorowe krążki to domki piesków. Na hasło : „Pieski na spacer – dzieci biegają na czworakach po sali i naśladują szczekanie psa. Na hasło : „Pieski do domu” – wracają na krążki. 12. Karta pracy: „Odszukaj cień kotka”
13.Piosenka „Kotek”
ula.f