Dopuszczenie środka transportu do ruchu.doc

(27 KB) Pobierz

 

DOPUSZCZENIE DO ŚRODKA TRANSPORTU DO RUCHU

 

 

Jak w wielu dziedzinach życia również w transporcie obowiązują pewne regulacje prawne, których należy przestrzegać. Wymogi te dotyczą zachowania się na drodze oraz stanu technicznego pojazdów i można je znaleźć w Kodeksie Drogowym.

Zajmijmy się drugim zagadnieniem. Jakie warunki muszą być spełnione aby środek transportu mógł uczestniczyć w ruchu zgodnie z prawem? Przede wszystkim powinien być on sprawny i odpowiednio wyposażony. Jeśli chodzi o wymiary pojazd może mieć max11 m długości 2,5 m szerokości, (wymiary te nie obejmują lusterek oraz kierunkowskazów na bokach pojazdu.

Wysokość nie powinna przekraczać 4 m ( także wraz ładunkiem).Dopuszczana masa samochodu dwuosiowego 16 000 kG dla większych pojazdów 8 000 kG na jedną oś. Dla dwóch osi sąsiadujących o rozstawie nie mniejszym niż 1 m i nie większym niż 2 m nie może przekraczać 14 500 kG.

Co do wyposażenia każdy środek transportu powinien posiadać pasy bezpieczeństwa. Ostatnio producenci samochodów montują takie pasy przy tylnej kanapie. Opony nie mogą być „łyse”wskazuje to na ich zużycie, rzeźba bieżnika powinna być widoczna. Co najmniej jedno lusterko, co najmniej jedną sprawną wycieraczkę szyby przedniej, klakson wydający donośny , nie przeraźliwy dźwięk , szybkościomierz. Rura wydechowa powinna być skierowana w prawą stronę. Samochód musi być wyposażony w dwa układy hamulcowe. Pierwszy hamulec nożny oraz hamulec ręczny, blokuje koła gdy pojazd zaparkowany jest na terenie pochyłym. Nie ozdobny jest system świateł.

·         drogowe - dwa lub cztery umieszczone z przodu, o barwie białej lub żółtej selektywnej. Powinny dostatecznie oświetlić drogę na odległość 100 m .

·         mijania - dwa umieszczone z przodu, o barwie białej lub żółtej selektywnej. Powinny oświetlać drogę na 40 m przed pojazdem nieoślepiając innych użytkowników drogi.

·         pozycyjne przednie – dwa o barwie białej lub żółtej selektywnej, widoczne w nocy z odległości 150 m nieoślepiając innych użytkowników drogi.

·         pozycyjne tylne - dwa o barwie czerwonej. Powinny być widoczne z odległości 150 m nieoślepiając innych użytkowników drogi.

·         kierunkowskazy - po dwa z przodu i z tyłu pojazdu. Powinny być białe lub żółte z przodu i czerwone z tyłu, przerywane o częstotliwości 90 na minutę, widoczne z odległości 30 m przy oświetleniu słonecznym i nieoślepiając innych użytkowników drogi. Każdy pojazd powinien być wyposażony w apteczkę , trójkąt ostrzegawczy.

Środki transportu, które trafiają do sprzedaży podlegają homologacji tzn. serii testów sprawdzających zachowanie pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych. Koszty homologacji pokrywa producent. Takie badania powtarza się co roku, a w przypadku autobusów co 6 miesięcy. Pojazd może być skierowany na badania techniczne jeśli:

·         zagraża on bezpieczeństwu ruchu

·         narusza wymagania ochrony środowiska

·         w skutek wypadku zostały naruszone elementy nośne konstrukcji nadwozia bądź podwozia.

Gdy samochód jest w pełni wyposażony i pomyślnie przeszedł badania techniczne trzeba go zarejestrować. W tym celu należy przedłożyć w starostwie dokument własności pojazdu, wyciąg z świadectwa homologacji, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Starosta wydaje dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne, które należy zamontować z przodu i z tyłu pojazdu w widocznym miejscu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin