Trochę teorii o gołębiach.docx

(11 KB) Pobierz

Trochę teorii o gołębiach

Od lat gołąb uchodzi za bardzo wyjątkowego ptaka na całej półkuli ziemskiej. Stał się on jedynym z wielu gatunków ptaków okazem udomowionym przez człowieka.

 

Gołąb kojarzy się nam z miłością, pokojem czego stał się nawet symbolem oraz listami. Niegdyś gołębie hodowano ze względu na ich niesamowitą szybkość uczenia się i rozpoznawania terenu, co zaowocowało rozwojem tzw. pocztowej komunikacji z innymi odlegle zamieszkałymi ludźmi.

 

Z biegiem lat starano się jeszcze bardziej rozwijać gołębią pocztę, oprócz zwykłych liścików wprowadzono także telegramy oraz zdecydowano się dopuścić uczestnictwo tych mądrych stworzeń podczas wojen. Niektóre z gołębi pocztowych zostały nawet uhonorowane najlepszymi orderami za swoja pracę.

 

We współczesnym świecie istnieje wiele gatunków gołębi. U niektórych z nich dokonały się przeróżne zmiany w budowie ciała. Stało się tak przede wszystkim poprzez krzyżowanie ze sobą odmiennych gatunków.

 

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej spotykanych gatunków gołębi w Polsce oraz na świecie:

 

Sierpówka jest gołębiem zamieszkującym duże aglomeracje miejskie z docelowym wybraniem skwerów najbardziej zielonych. Gołębie wiją swoje gniazda w rozmaitych miejscach,zdarzają się również takie, które oprócz drzew upatrują sobie także balkony mieszkalne. Gniazda wite są za pomocą gałęzi, z których tworzą solidne stelaże.

Charakterystycznym elementem wyglądu gołębia jest czarna obwódka wzdłuż karku. Zarówno samiec, jak i samica mają bardzo zbliżone do siebie ubarwienie. Oboje również wysiadują i karmią swoje młode. Okres wylęgu samic trwa ponad dwa tygodnie. Samica tego gatunku znosi zazwyczaj dwa malutkie białe jaja. Pisklęta sierpówki jako nieliczne w pierwszym okresie karmione są ptasim mleczkiem. Z dnia na dzień młode coraz szybciej rosną i gotowe do odlotu są już po niecałym miesiącu.

 

Cukrówka to bardzo podobny ptak do sierpówki, tylko nieznacznie mniejszy. Charakteryzuje się szarym odcieniem dziobu oraz czerwoną obwódka oka.

Gołąb diamentowy uwielbia życie w małych grupach wybierając do tego tereny trawiaste lub zarośnięte krzewy. Gołębie te należą do jednych z najczęściej hodowanych przez ich miłośników. Budowa ciała samców różni się od budowy samicy.

 

Grzywacz jest jednym z największych polskich gatunków gołębi. Niebieskie pióra połączone z metalicznie zielonymi elementami to cecha charakterystyczna tego gołębia. Dzięki temu bardzo łatwo rzuca się w oczy. Występuje głównie na polach ale także zobaczyć go można w miejskich parkach.

 

Gołąb skalny żyje około trzech lat. Zarówno samiec jak i samica są identycznie upierzeni, tak że nie sposób ich odróżnić. Ich kolory to rozbielony szary z domieszką niebieskofioletowych akcentów.

 

Garlica maoryska to przepiękny gołąb zamieszkujący tereny Nowej Zelandii. Ptak odżywia się przeważnie dojrzałymi owocami oraz liśćmi. Samica składa jedno jajo w niezbyt stabilnym gnieździe zrobionym na drzewie. Jest to przepiękny ptak o zielono – białym kolorze piór i czerwonych nogach.

 

Koroniec plamoczuby jest największym ze wszystkich gatunków gołębiem. Jak sama nazwa wskazuję posiada czub podobny do pawia, a jego upierzenie jest w kolorze turkusu. Ptak jest chroniony.

 

Gołąbeczek malutki. Jego rozmiary to średnio 15 cm długości. Gołąb występuje w Ameryce Północnej oraz Południowej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin