To ja i moja bron.doc

(26 KB) Pobierz
Zgłodniała mucha przelatuje wśród sosen

Zgłodniała mucha przelatuje wśród sosen. Zwabiona czerwienią pulsującą do kępy kwiatów i zapachem przypominącym nektar przysiada na mięsistym liściu. Pociąga łyk i nagle świat wokół niej gwałtownie się kurczy. Teraz zamiast nektaru roślina wypuszcza soki trawienne które rozpuszczają ciało owada.

 

 

Muchołapka- Choćby kapturnice o liściach przypominających wysmukłe kieliszki od szampana. Gdy owad (a niekiedy większe zwierze) wpadnie do takiego kielicha- ginie bez śladu. Rosiczki otulają ofiary lepkimi włoskami. Czułość zwijania się liścia, aby uruchomić reakcjię zamykania, wystarczy ciężar ludzkiego włosa. Liść składa się na pół by zmienić się w „Tymczasowy Żołądek”. Raz złożony liść rozchyla się po kilku tygodniach.


To jest roślina elektryczna. Potrącenie włoska czuciowego na liściu wyzwala słaby ładunek elektryczny. Gromadzi się we wnętrzu liścia, ale jest zbyt słaby by uruchomić płapkę. To fałszywy alarm (np. krople wody). Owad zwykle potrąca kolejny włosek, a to powoduje skumulowanie się ładunku i łączna wartość dopiero zamyka liść. Większość gatunków łapie za pomocą lepu, inne za pomocą zapadni.

Rośliny Mięsożerne zjadają owady nie, by budować białka oraz tłuszczów zawartego w pożywieniu. Czerpią głownie azot, fosfor i inne składniki konieczne do przetwarzania energi świetlnej. W normalnych warunkach przegrywają walkę z „konwencjonalnymi” roślinami, ale wygrywają w terenach, gdzie nie ma dużego stężenia surowców mineralnych w glebie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin