Scenariusz zajęć
Prowadząca: Magdalena Mrozek
Imię i nazwisko ucznia: Karolina Miód
Klasa: 1a
Cele ogólne:
· usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
· rozwijanie sprawności manualnej
· wyrabianie płynności i precyzji ruchów
· usprawnianie mięśni palców i zdolności współpracy palców ręki
· wdrażanie do dokładności, staranności, kształcenie wrażliwości estetycznej
· likwidowanie napięcia mięśniowego
Cele operacyjne:
· prawidłowo trzymać takie narzędzia jak: ołówek, długopis, kredka
· przyjąć i prawidłową pozycję ciała i utrzymać ją przy pisaniu
· pisać po śladzie w powietrzu
· połączyć punkty na płaszczyźnie
· uczeń bierze czynny udział w ćwiczeniach z motoryki małej
· przyjmować prawidłową pozycję ciała podczas pisania.
· przestrzegać właściwego kierunku kreślenia i łączenia liter.
· prawidłowo rozmieszczać litery w liniaturze oraz tekst na stronie.
· wyrobić w sobie nawyk stałej kontroli estetyki pisma
Rodzaj ćwiczenia
Przebieg ćwiczenia
Środki dydaktyczne
Uwagi
Malowanie. Rozluźnianie napięcia mięśniowego rąk
Ćwiczenie wykonywania dużych rozmachowych ruchów ręką, zmniejszających napięcie mięśniowe oraz ćwiczenie płynności ruchów okrężnych i postępujących od strony lewej do prawej.Do malowania używa się długiego grubego pędzla miękkiego. Dla swobodnego posługiwania się takim pędzlem trzeba trzymać go za górną część trzonka lub przynajmniej w połowie długości. Przy malowaniu ręka nie może opierać się o stół. W tej sytuacji podczas malowania można wykonywać duże, rozmachowe ruchy całą ręką. Ważny sposób trzymania pędzla - nie może być trzymany zbyt blisko nasady.
Do malowania najlepiej jest używać farb.
- Malowanie form kolistych;- Malowanie form falistych;- Malowanie dużych konturów rysunków.- Wypełnianie kolorem całej powierzchni papieru;
Pędzel, kartka, farby
Usprawnianie końców palców
Dla poprawienia sprawności palców przeprowadzamy z dzieckiem zadania, w których pewne czynności muszą być wykonywane palcami. Początkowo muszą być one proste, potem trudniejsze. Najpierw stosujemy ćwiczenia, w których dziecko wykonuje ruchy palcami nie trzymając w nich żadnego przedmiotu, potem ćwiczy sam uchwyt pęsetkowy, a wreszcie trzymając przedmiot w palcach wykonuje coraz bardziej precyzyjne ruchy.
- Nawlekanie koralików;
- Malowanie suchym palcem - Malowanie pęczkiem waty
Kartki, koraliki, sznurek, farby, wata
Kolorowanie kredkami rysunków;
Do ćwiczeń graficznych używamy głównie kredek ołówkowych. W początkowych ćwiczeniach można stosować kredki świecowe. Od początku ćwiczeń graficznych zwracamy uwagę na to, by dziecko miało prawidłowo ustawioną rękę i prawidłowo trzymało pisak. Ma trzymać go palcami wskazującym i kciukiem w odległości 2 - 3 cm od piszącego końca, opierając jednocześnie o zgięty palec środkowy. Górna część ołówka opiera się o dłoń między palcami wskazującym i kciukiem. Dłoń i przedramię powinny być oparte o stół i znajdować się w jednej linii. Dziecko koloruje wskazaną część na obrazku.
Karta pracy , kredki
Rysowanie szlaczków i wzorów z elementów liter.
Dziecko rysuje szlaczki wg podanego wzoru. Kreśli kredką po wykropkowanych śladach.
Karta pracy
Labirynt
Dziecko otrzymuje labirynt. Jego zadaniem jest dotarcie do określonego celu.
labirynt
Kreślenie konturów obrazka i kolorowanie
Dziecko za pomocą kredek rysuje po kropkach kontury obrazka. Następnie koloruje całą ilustrację.
Kredki, karta pracy
Madzi13915