Zjawisko narkomanii w szkołach średnich na
podstawie przeprowadzonych ankiet w jednej
ze ……… szkół ponadgimnazjalnych-
w Liceum Ogólnokszałcącym w ……
Żary, 2007 r.
Spis treści
Wstęp ...................................................................................... 3
1. Narkotyki jako wróg młodych ludzi ..................................... 4
2. Analiza przeprowadzonych badań ......................................... 6
3. Wnioski .................................................................................. 19
4. Marihuana i haszysz jako najpopularniejsze narkotyki ......... 19
Bibliografia............................................................................ 22
Załączniki
(Ankiety) .................................................................................... 23
Zjawisko narkomanii zostało określone jako jedno z cięższych postaci toksykomani stanowiące rodzaj przewlekłych zatruć świadomych, rozwijające się w wyniku systematycznego używania substancji o swoistym działaniu na układ nerwowy i psychikę człowieka. Ogólnie mówiąc to stałe bądź okresowe przyjmowanie nie medycznych środków psychotropowych. Jest to zjawisko, które dosięga coraz młodszego kręgu osób, a nawet i dzieci. Jest to prawdziwyi poważny problem w Polsce. Zjawisko to szczególnie nasiliło się w ciągu ostatnich kilku lat i co najistotniejsze nadal wykazuje tendencję zwyżkową. Wykazuje to jednoznacznie zarówno wzrastającą liczbę osób uzależnionych jak i coraz większą liczbę osób podejmujących próby narkotyzowania się. To nie jest problem tylko jednostki ale całego społeczeństwa. Motywy sięgania po narkotyki są zazwyczaj niejasne i trudne do uogólnienia. Zdaniem niektórych autorów publikacji na temat uwarunkowań tej patologii społecznej, powodem podjęcia decyzji o zażyciu narkotyku są przede wszystkim trudności w przystosowaniu się do powszechnie uznawanych norm życia w społeczeństwie. Często czynią to ludzie samotni, nadwrażliwi. Skłonności te często kształtują się w rodzinach o zaburzonych więziach emocjonalnych. Nie bez znaczenia jednak na podjęcie decyzji o zażyciu narkotyku pozostaje zwykła ciekawość lub namowa kolegów. Nie bez znaczenia jest również aktualna moda w określonych środowiskach. Z upływem czasu narkotyk jednak przestaje być rozrywką, a staje się koniecznością. Osoba, która go przyjmuje, nie jest w stanie dostrzec ani określić momentu tej zmiany. Stwierdza się wówczas, że o zażywaniu narkotyków decydują motywy wtórne, związane z przymusem i głodem narkotycznym.
Dziwić może fakt, iż pomimo posiadanej wiedzy na temat narkotyków młodzi ludzie sięgają jednak po nie.
Istotne znaczenie w losach narkomanów ma rodzaj po raz pierwszy zażytego narkotyku. Wiąże się to głównie ze stopniem właściwości uzależniających. Wśród dostępnych na polskim rynku narkotyków istnieją bowiem zasadnicze w tym zakresie różnice. Obok środków powodujących uzależnienie po stosunkowo długim okresie zażywania występują również środki powodujące uzależnienie niemal po pierwszym z nim kontakcie. Chęć i możliwość dostępu do narkotyków powoduje coraz większe kręgi młodych narkomanów. Żyjąc w społeczeństwie nie należy pozostawić tego problemu odłogiem, należy bowiem podejmować próby w związku z zaprzestaniem tej patologii. Trzeba wiedzieć jaki odsetek młodzieży ma z tym kontakt. Dlatego przeprowadziłam ankiety w jednej ze szkół średnich, by zobaczyć czy rzeczywiście tak jest, czy narkomania może występować w tej szkole, do której ja uczęszczałam, i w której się przebywałam na co dzień.
1. Narkotyki jako wróg młodych ludzi
Przed przystąpieniem do przedstawienia wyników moich badań, chciałabym przybliżyć temat brania narkotyków przez młodych ludzi, gdyż od takich początków w młodzieńczym wieku zaczyna się potem groźne uzależnienie.
Ze środkami odurzającymi młody człowiek może się zetknąć niemal wszędzie. Nastolatki wręcz gonią za nowymi doświadczeniami. Kiedy więc ktoś częstuje „skrętem”, zapominają o rozsądku. Niestety, ten pierwszy raz rzadko bywa ostatni. Co gorsza, młody człowiek zwykle zaczyna potem eksperymentować z coraz silniejszymi środkami odurzającymi (tzw. marsz narkotyczny). Sięga np. po amfetaminę, która poprawia nastrój i ułatwia naukę. A że smutek i zmęczenie powracają, więc bierze kolejną dawkę. Właśnie w ten sposób większość młodych wpada w pułapkę uzależnienia. Nie bez powodu zaliczana do tzw. miękkich narkotyków marihuana nazywana jest przez psychologów bramą, przez którą wchodzi się w narkomanię.
Dlaczego młodzi ludzie biorą narkotyki?
● Ciekawość – chcą po prostu sprawdzić, czy po zażyciu „dawki” rzeczywiście jest tak wspaniale, jak mówią koledzy;
● Stres – młody człowiek pragnie się wyluzować – odreagować napięcia, zapomnieć o kłopotach w domu czy szkole.
Pamiętajmy jednak, że dzieci poddawane silnym stresom (np. awanturujący się rodzice), są bardziej podatne na popadnięcie w nałóg w życiu dorosłym.
● Nuda – kiedy po lekcjach nie ma co robić, to najprościej zafundować sobie kolejny „odlot” – choćby wąchając opary kleju;
● Potrzeba akceptacji – w tym wieku bardzo ważne jest poczucie przynależności do grupy. Młodzi „biorą”, by nie odróżniać się od kolegów; boją się ich odrzucenia.
Gdy rodzice mają obawy, że dziecko bierze narkotyki powinni to sprawdzić. Tylko wczesne rozpoznanie problemu może uchronić młodego człowieka przed nałogiem. Można zrobić prosty test moczu na obecność narkotyków w ustroju. W aptekach jest dostępnych (bez recepty) wiele ich rodzajów. Czasem dzieci ostro sprzeciwiają się wykonaniu testu. Wtedy należy uważnie się przyglądać ich oczom. Gdy są nienaturalnie zwężone lub rozszerzone źrenice lub kiedy do nosa dziecka zbliża się palec, a gałki jego oczu nie zbiegają się – w grę wchodzą narkotyki.
Jakie są inne sygnały ostrzegawcze?
● Stracił apetyt, wyraźnie chudnie;
● Zdarzają mu się zaburzenia równowagi, bełkotliwa mowa, krwotoki z nosa;
● Zdradza objawy alergii (przekrwione oczy, kichanie, kaszel), dokuczają mu bóle głowy, bardzo się poci;
● Bywa pobudzony, czasami wręcz agresywny albo dla odmiany staje się dziwnie spowolniały, senny, apetyczny;
● Unika kontaktu z bliskimi, zaniedbuje dawnych przyjaciół, naukę, własny wygląd. Prowadzi tajemnicze rozmowy telefoniczne, obraca się w towarzystwie nieznanych kolegów;
● Podkrada pieniądze lub wynosi z domu różne cenne rzeczy.
Zbigniew Michalczyk, specjalista terapii uzależnień, kierownik oddziału uzależnień dla młodzieży w szpitalu w Garwolinie twierdzi, że młodzież z miast zażywa z reguły tak zwane psychostymulatory – czyli amfetaminę i jej pochodne, a także ekstazy. Środki te dają okresowe poczucie odprężenia, uwalniają od lęków, usuwają senność, gdy trzeba np. uczyć się w nocy. Jednak ich zażywanie często powoduje poważne choroby psychiczne. Uzależnić się można nawet w ciągu trzech miesięcy. Młodzi z mniejszych miejscowości sięgają na ogół po inhalatory – wąchają kleje, korektory, gaz z zapalniczek. Daje to efekt oszołomienia, ale też wyniszcza organizm. Może prowadzić m.in. do organicznego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.
Jak widzimy narkotyki są wrogiem numer 1 dla człowieka i prowadzą do nieodwracalnych zmian w jego organizmie i zachowaniu.
2. Analiza przeprowadzonych badań
Ankieta została przeprowadzona w grupie 30 uczniów z klasy pierwszej (16-latkowie) Liceum Ogólnokształcącego w ........................... Grupa składała się z 11 dziewcząt i 19 chłopców. Została przeprowadzona w sposób anonimowy i dzięki temu uczniowie mogli odpowiadać otwarcie i szczerze na postawione pytania.
Na pytanie 1 „Które z niżej wymienionych środków uważasz za odurzające?” udzielono następujących odpowiedzi: (wyniki zamieszczono w tabelach)
Środek odurzający
Dziewczęta
(liczba odpowiedzi)
Chłopcy
alkohol
10
14
papierosy
6
kawa
0
1
leki przeciwbólowe
2
narkotyki
11
19
leki nasenne
4
(%)
Nie udzielono odpowiedzi
OGÓŁEM
(RAZEM Dziewczęta i Chłopcy
30 osób-100%)
90,91
9,09
73,68
26,32
80
20
Nisa