K-T tekst.doc

(53 KB) Pobierz

Historia

Koncepcja K-T wywodzi się z Japonii. Na pomysł wykorzystania specjalnego elastycznego plastra w terapii pacjentów wpadł  twórcą metody, prekursor japoński chiropraktyk Dr Kenzo Kase.

Metoda bazuje na dalekowschodniej medycynie opartej na liniach energetycznych – meridianach, które stanowią podstawę diagnozy i terapii od 3000 lat.

Ze względu na dużą zagadkowość i trudność w zrozumieniu wschodnich podstaw terapii
instruktorzy kinesiotapingu z Europy zdecydowali o modyfikacji nazwy i treści nauczania.

Wybrane koncepcje mięśniowo-powięziowe i strukturalne

Teoria Manipulacji Powięziowych wg Stecco – określa linie w organizmie, dzięki którym stabilizujemy swoją pozycję albo ruch. Poprzez wykonanie testów funkcjonalnych określa, która linia jest zaburzona. Terapia polega na mobilizowaniu uciskowym pewnych punktów, co doprowadza do przebudowania w funkcjonowaniu w systemie powięziowym.

Teoria Łańcuchów Mięśniowych wg Struyf stwierdza, że każdy z nas funkcjonuje w pewnym systemie łańcuchów. Choć każdy z nas ma wszystkie te łańcuchy ale ze względu na nasze funkcjonowanie, nawet ze względu na osobowość pewne łańcuchy biorą przewagę.

Teoria Mechanicznej Integracji Strukturalnej wg dr Idy Rolf system terapii tkanek głębokich i edukacji ruchu. Głównym celem jest odbudowa w ciele człowieka  naturalnego ustawienia, zrównoważenia ciała przedstawiającego się sile grawitacji. Główne założenie to takie, że ciała w nierównowadze pracuje niewydajnie.

Teoria Ciągów Anatomicznych wg Myers’a – ciągi te nazwał meridianami mięśniowo-powięziowymi.

Teoria Tensegracji wg Fuller Prawo to określa zależność strukturalno-funkcjonalną pomiędzy poszczególnymi elementami tworzącymi daną strukturę na różnych poziomach jej organizacji. Jest to sposób rozumienia, który bardzo dobrze oddaje rzeźba Snelsona – konstrukcja składająca się z patykówi połączeń strunowych, która nie jest zawieszona w górze a utrzymuje się w grawitacji. Spojrzenie na zjawisko tensegracji można porównać do mostu, który w porównaniu do swojej masy wisi na dość cienkich linach.

 

Metoda

Kinesiology Taping to metoda która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatow terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra.

kinesiology taping:

·         jest dobrze akceptowany przez pacjentów,

·         działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej,

·         efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu,

·         nie wyklucza stosowania innych form terapii

 

 

Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry i poprawiają mikrokrążenia.
Plastrowanie działa na:

·         skórę – największy organ ciała, zawiera liczne receptory i zakończenia nerwowe,

·         system limfatyczny – tworzy przestrzeń dla stworzenia drenażu limfatycznego, zwiększa krążenie krwi, zmniejsza ucisk na receptory mechaniczne, zmniejsza nagromadzenie się czynników chemicznych wyzwolonych po urazie tkanki, odbywać się może w dwóch kierunkach

·         mięśnie – zwiększa intensywność skurczu w mięśniach osłabionych, zmniejsza efekt zmęczenia mięśni i bolesnych skurczów mięśniowych, zwiększa zakres ruchu

·         Stawy - wpływa na asymetrię wywołaną przez skurcze mięśniowe lub przykurcze mięśni, normalizuje napięcie mięśniowe, poprawia zakres ruchu, obniża ból spowodowany stanem zapalnym

Właściwości

 

Plaster kinesiology tape/k-active tape został stworzony przez japońską firme Nitto Denko. Plaster posiada certyfikat CE i jest zarejestrowany jako produkt medyczny.

Kinesiology tape/k-active tape - grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry.
Jest on wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną.
Warstwą klejącą jest akryl.        

Testy przesiewowe

Testy dla górnej i dolnej części ciała

 

Techniki

·         Mięśniowa – rozwarstwia, przesuwa

·         Więzadłowa rozwarstwić, odciążyć, używana w lokalnym bólu

·         Powięziowakoryguje ustawienie powięzi, zmienia ustawienie jednej części kończyny w stosunku do drugiej (obręczy w stosunku do kończyny), otwiera przedział powięziowy

·         Korekcyjna – technika ta odciąża struktury ścięgniste, przytrzymuje powięź w pożądanym położeniu

·         Limfatyczna – techniką obejmujemy obszar obrzęku, łączymy go z najbliższymi węzłami chłonnymi i odciągamy, rozwarstwiamy skórę i powięzie

·         Funkcjonalna  – w celu poprawy funkcji

 

 

Wytyczne dla aplikacji

·         sposób nakładania

·         skóra sucha, odtłuszczona, pozbawiona włosów

·         omijamy rany, brodawki

·         aktywizacja kleju przez

·         aplikacja 20-30 min przed aktywnością ruchową

 

Zastosowanie

·         Fizjoterapia

·         Fizjoterapia sportowa

·         Terapia bólu

·         Terapia pooperacyjna

·         Drenaż limfatyczny

·         Problemy internistyczne

·         Ortopedia

·         Neurologia

·         Ginekologia

·         Pediatria i inne.

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin