PRZEPIS NA GOFRY DOMOWE.docx

(16 KB) Pobierz

PRZEPIS NA GOFRY DOMOWE

 

Składniki:

1 kg mąki

1 szklanka cukru

5 jaj

1 kostka margaryny roztopionej

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

2 szklanki wody

(cukier waniliowy)

 

Wszystkie składniki zmiksować w misce, końcówką do płynów. Wlewać małymi porcjami masę na rozgrzane foremki i piec na złoty kolor.

 

Gotowe gofry układamy na kratce od piekarnika by przestygły. Nie kładziemy ich jeden na drugim, bo rozmiękną i nie będą już chrupiące.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chleb włoski z oliwkami

Poziom trudności: 1

Składniki:

Rozczyn:

40 dag mąki

2,5 dag drożdży

400 ml wody

Ciasto:

60 dag mąki

2 dag soli (2/3 płaskiej łyżki)

90 ml oliwy z oliwek

110 ml wody

25 dag posiekanych czarnych oliwek

Opis wykonania:

Z mąki, drożdży i wody (wg proporcji) przyrządzamy rozczyn i odstawiamy na 3 godziny w ciepłe miejsce. Następnie dodajemy pozostałą mąkę, sól, oliwę z oliwek, wodę i drobno posiekane, odsączone oliwki. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż będzie odstawało od ręki. Odstawiamy na 1,5 godziny do wyrośnięcia, po czym zbijamy na blacie, a następnie dwukrotnie rozkładamy je na pół i składamy w kulę. Znowu odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny.Z ciasta formujemy bochenki, układamy na wysmarowanej oliwą blasze lub wkładamy do foremek i jeszcze raz czekamy, aż wyrośnie. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 250 st. C, do ładnego zrumienienia skórki. Trzeba liczyć około 15 minut na każde 20 dag ciasta.Wypieczony chleb wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do odparowania na minimum pół godziny.Oliwki można zastąpić posiekanymi suszonymi pomidorami z zalewy oliwnej i serem parmezanem.

 

 

Włoskie ciabatty

Składniki:

2 i 3/4 szklanki mąki

2 i 1/5 szklanki zimnej wody

7 dag drożdży

2 dag soli

Opis wykonania:

Pieczenie ciabatt zaczynamy dzień wcześniej, gdyż zaczyn musi dojrzewać przez 24 godziny. Przygotowujemy go w plastikowej misce z 1 szklanki chłodnej wody, 5 dag drożdży oraz 1 i 1/3 szklanki mąki. Wszystko razem mieszamy i wstawiamy do lodówki na dobę.Na drugi dzień z 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej, 1 i 1/2 szklanki bardzo zimnej wody (ok. 8 st. C) oraz 2 dag drożdży wyrabiamy ciasto. Osiągnięcie właściwej konsystencji jest dosyć trudne i najlepiej wyrabiać je za pomocą miksera włączonego na małe obroty. Ciasto jest dostatecznie wyrobione, gdy osiąga jednolitą konsystencję i gęstość porządnej, wojskowej grochówki. Dodajemy wówczas zaczyn i delikatnie mieszamy. Odstawiamy do lodówki na 1,5 godz.Wyrośniętego ciasta nie miażdżymy rękoma, gdyż straciłoby całą puszystość. Odkrawamy ostrym nożem porcję ciasta, zsuwamy na blachę i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 40 minut.Pieczemy ok. 20 min w temp. 230 st. C. Gdy wierzch jest lekko zrumieniony i twardy, ciabattygotowe.Najlepsze są w dniu upieczenia. Ponieważ to pracochłonne zajęcie, można też upiec je wcześniej i zamrozić. Wówczas jednak pieczemy tylko ok. 5 min, a po ostudzeniu szczelnie owijamy folią i mrozimy. Dopiekamy przed samym podaniem.Ciabatty znakomite są z czosnkiem, suszonymi pomidorami lub papryką. Dodatki muszą być pozbawione soku.

 

 

 

 

Chleb z wkładką

Czas przygotowania: przygotowanie 12 godzin, wykonanie ok. 2 godzin

Poziom trudności: 1

Składniki:

1 kg mąki żytniej

10 dag zakwasu

2 dag drożdży

1/2 l letniej wody

20 dag boczku wędzonego

20 dag żółtego sera typu ementaler

10 dag posiekanych migdałów

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

1 płaska łyżka soli

Opis wykonania:

Połowę mąki przesiewamy do miski i dodajemy zakwas przygotowany z wody, pokruszonych drożdży i odrobiny mąki.Zagniatamy delikatnie ciasto i odstawiamy do zakwaszenia pod przykryciem na noc.Boczek kroimy w drobną kostkę, ser ścieramy na tarce z grubymi oczkami.Do ciasta dodajemy boczek, ser, pozostałą mąkę, migdały i przyprawy. Z ciasta formujemy dwa bochenki, układamy napodsypanej mąką blasze i odstawiamy do wyrośnięcia. Przed wstawieniem do średnio nagrzanego piekarnika (ok. 180 st. C) wierzchy chlebów możemy ponacinać w kratkę oraznatrzeć zimną wodą i oprószyć mąką lub tylko natrzeć wodą. Wtedy upieczona skórka będzie lśniąca i chrupiąca.              

 

 

Sałatka brokułowa 1

SKŁADNIKI

brokuły, najłatwiej mrożone lub świeże

kostka fety

sos:

jogurt i majonez - pół na pół

czosnek do smaku

sól do smaku

pieprz do smaku

cukier szczypta

Sałatka z brokuła

podajemy z grzankami z masłem.

 

Sałatka brokułowa 2

SKŁADNIKI

2 opakowania brokułów (mogą być też świeże),

puszka fasoli czerwonej,

opakowanie sera feta,

2 jajka ugotowane na twardo, papryka czerwona.

Sos

2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę),

2-3 ogórki kiszone (oczywiście pokrojone),

jogurt naturalny (400 ml), 3-4 łyżki majonezu,

po łyżce bazylii i oregano, ewentualnie pieprz.

 

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Brokuły gotujemy do miękkości, następnie rozdzielamy różyczki na mniejsze części. Jajka kroimy w kostkę. Ser (o ile jest w kawałku) kroimy w kostkę. Paprykę kroimy w kostkę. Wszystko mieszamy, dodajemy sos

Sałatka warstwowa

SKŁADNIKI

6 pomidorów

2 cebule czerwone

6 jajek ugotowanych na twardo

1/2 kg brokułów "aldente"

majonez

jogurt naturalny

3 ząbki czosnku

sok z cytryny

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Pomidory obrać ze skórki, pokroić w ósemki, ułożyć w przeźroczystym naczyniu. Cebule pokroić w cienkie plasterki i ułożyć na pomidorach Posolić i wyłożyć na to trochę majonezu. Jajka pokroić i ułożyć na majonezie. Na sos : do jogurtu wcisnąć czosnek, sok z cytryny i łyżkę majonezu - dokładnie wymieszać i polać tym jajka. Zostawić 3 łyżki sosu! Na to układamy ugotowane i ostudzone brokuły i polewamy resztą sosu. Wstawić na ok. 2 godz. do lodówki.

 

 

 

 

Sałatka z brokuła

SKŁADNIKI

- brokuł

- 4 pomidory

- 5 jaj

- sól

- pieprz

- 2 łyżki oliwy z oliwek

- sok z cytryny

- 2 ząbki czosnku

- 1 łyżeczka musztardy

- koperek

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Brokuły ugotować na półmiękko, podzielić na różyczki, z pomidorów zdjąć skórkę, pociąć na cząstki, jajka pokroić na ósemki, składniki wymieszać. Czosnek posiekać, wymieszać z solą, pieprzem, odrobiną wody oraz z musztardą, sokiem z cytryny, oliwą i zieleniną, polać sałat

 

 

 

 

 

 

 

Wiosenna sałatka

SKŁADNIKI

brokuł świeży

2 jajka

2 pomidory

pęczek rzodkiewki

ogórek świeży duży

2 -3 łyżki majonezu

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Jajka ugotować, brokuł zblanszować w osolonej wrzącej wodzie ok. 3 minuty. Ogórek pokroić w grubą kostkę, pomidory i jajka w ósemki, rzodkiewkę w ćwiartki, dodać różyczki ostudzonych brokułów Sałatkę doprawić solą, pieprzem i majonezem.

Sałatka z brokułem

SKŁADNIKI

- brokuł

-3 twarde mięsiste pomidory

-3 jaja ugotowane na twardo

-cebulka

-pół strąka papryki czerwonej

-pół strąka papryki żółtej

-natka pietruszki

-cukier, sól

 

Na sos:

-2 łyżki gęstego majonezu

-2 łyżki jogurtu naturalnego

-2-3 ząbki czosnku

-łyżka soku z cytryny

-cukier, sól, pieprz

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Brokuły ugotować w lekko osolonym i osłodzonym wrzątku przez 10 minut, odcedzić, podzielić na różyczki, łodygi pokroić w kostkę. Pomidory sparzone wrzątkiem obrać ze skórki i pokroić na ćwiartki. Jajka pokroić na ćwiartki. Paprykę pokroić w paseczki, kawałek cebulki w kosteczkę. Na dnie salaterki ułożyć paprykę, cebulkę, pomidor, pokrojone łodygi brokuł, posolić, popieprzyć. Na tym różyczki brokułów, nich ćwiartki jajek. Polać sosem: ząbki czosnku rozgnieść z solą, wymieszać z majonezem, jogurtem, sokiem cytrynowym i przyprawami. Wszystko schłodzić. Posypać natką pietruszki.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin