Jak pisać pracę magisterską
1. Rozdział WYNIKI
Rozpocząć od rozdziału WYNIKI.
a) spisać na osobnej kartce jakie były cele pracy
b) zrobić i wydrukować (w brudnopisie) wszystkie rysunki, wykresy, tabele i zdjęcia. Jeśli jakiegoś brakuje – zrobić pustą stronę z napisem co to będzie.
c) rozłożyć wszystkie na podłodze i przestawiając spisać sobie na kartce „spis treści” rozdziału Wyniki – czyli porządek w jakim będzie opisywać wyniki.
d) napisać tekst wokół obrazków i tabel
CELEM ROZDZIAŁU JEST OBIEKTYWNE
ZAPREZENTOWANIE WYNIKÓW WASZEJ CIĘZKIEJ PRACY.
Wyniki trzeba selektywnie wybrać! To nie jest raport z ćwiczeń laboratoryjnych. Trzeba się pogodzić z tym, że część badań, pomiarów i pracy poszła na marne i nie zostanie wykorzystana.
Podpisy pod rysunkami (i tytuły tabel) nie mogą być za krótkie ani za długie: powinny pozwolić zrozumieć wyniki badań całej pracy tylko przez przeglądnięcie rysunków bez czytania tekstu. Podpis generalnie nie powinien przekraczać trzech linijek.
Zastanów się nad miejscami gdzie rysunek może zastąpić tabelę z wynikami – rysunek jest zawsze lepszy. Przy ilościowych wynikach potrzebne są i tabele i rysunki: tabela daje wyniki a rysunek prezentuje ich zmienność.
2. Jako drugi napisać rozdział „DYSKUSJA WYNIKÓW I WNIOSKI”
Znów rozpocząć pracę od kartki z celami pracy.
Zachowując TĄ SAMĄ KOLEJNOŚĆ co w rozdziale Wyniki przeprowadzić dyskusję podając m.in.:
- porównanie pomiędzy zbiorami wyników (między obszarami badań, między eksperymentami, między rodzajem skał itp.)
- porównanie z danymi literaturowymi
- porównanie z oczekiwaniami i postawionymi hipotezami (patrz – kartka z celami pracy)
- interpretację z użyciem innej skali czy innych jednostek (np. zastosowanie skali logarytmicznej dla uzyskania prostoliniowości zależności, linearyzacja wykresów sorpcji, przedstawienie stężeń w jednostkach molowych zamiast ppm dla wykazania stechiometrii reakcji itp.) , specyficznego i innego niż w rozdziale Wyniki pogrupowania wyników
- dopasowanie punktów na wykresach do krzywych, dyskusja stopnia dopasowania, zależności funkcyjnych, odchyleń od prawidłowości, położenia w polach klasyfikacyjnych czy na trójkątach itp.
- zaproponowanie modelu, wyjaśnienia, procesu, reakcji, przyczyn tłumaczących poczynione obserwacje. Sporządzić do tego schemat, rysunek, diagram, model reakcji itp.
3. Jako trzeci napisać rozdział „Metodyka badań”
- materiały i odczynniki: źródło odczynników, próbek, i tu (jeśli to próbki naturalne) lokalizacja i ich charakterystyka. Procedury pobrania, opisu, mycia urządzeń i naczyń
- metody analityczne: wymienić aparaturę i pobieżnie metodykę, chyba że jest to nowa/inna metodyka specyficzna do potrzeb tej pracy – wtedy dokładnie. Przy metodach, tam gdzie ma to znaczenie, podawać ilościowe parametry jak wykrywalność.
- omówić jakie było podejście do potencjalnych błędów, źródła błędów (opróbowania, analitycznych i eksperymentalnych)ew. ilość powtórzeń próbek i dlaczego tyle.
4. Na końcu pisać „Podstawy teoretyczne i cele pracy”. Najtrudniejszy rozdział. Ma w sposób TENDENCYJNY przedstawić istniejący stan wiedzy tak, aby to usprawiedliwiało podjęcie tematu i wasze podejście w pracy magisterskiej. Ma też wprowadzić niefachowca w temat w oparciu o literaturę. Rozdział ten ma w pierwszej swej części budować argumentację do jego końcowej części, czyli celów pracy. Bardzo wyraźnie i jasno należy wyartykułować cele pracy i hipotezy, koniecznie w takiej samej kolejności jak będą później opisywane w ostatnim rozdziale Podsumowanie.
little_alien